Zwalczanie kuny domowej na poddaszu domu - sposób na szkodnika

Kuna domowa to nieproszone zwierzę, które potrafi narobić dużo szkód w domu. Najczęściej wybiera poddasze, piwnicę czy strych jako miejsca dla swoich kryjówek. Uciążliwe są nie tylko jej odgłosy, ale także zniszczenia, które potrafi narobić. Uszkodzone kable, izolacje czy warstwy ocieplenia oraz zjedzone zapasy żywności to tylko jedne z wielu szkód, jakie może zrobić kuna domowa. Naprawa uszkodzeń może być dużo droższa niż sposoby na to, jak odstraszyć i wypłoszyć kunę. Ciężko ją bezpośrednio złapać, ale jest kilka metod, jak się jej skutecznie pozbyć.

Kuna domowa jest zwierzęciem, które odpoczywa w dzień, a odgłosy jej aktywności słychać w nocy. Jej niezwykłą umiejętnością jest chodzenie po murach czy drzewach. Bez problemu więc może ukryć się na poddaszu czy na strychu. Na szczęście jednak kuny domowe nie żyją w stadach. Zwalczanie kilku zwierząt jednocześnie mogłoby być niezwykle trudne. Podobna wyglądem do kuny jest łasica, która również lubi zakradać się do gospodarstw domowych.

Na samym początku najlepiej jest zlikwidować wszelkie możliwe dziury, którymi kuna domowa mogłaby się przedostać do wnętrza budynku. Jest to sposób, który pomoże pozbyć się ryzyka pojawienia się kuny czy łasicy w domu. Jeśli już jest kuna na strychu, to można znaleźć drogę, którą dostała się tam. Najlepszym rozwiązaniem będzie podążanie za jej odchodami czy śladami. Wszelkie dziury trzeba zlikwidować po zmroku, kiedy to kuna wychodzi na łowy. Co jednak robić, kiedy zwierzę nie chce wyjść z domu? O tym w kolejnym rozdziale.

Kuna na strychu – jak ją odstraszyć?

Przeszukując różne fora o tematyce domowej można napotkać się na takie pytania: „jak odstraszyć koty?”, „jaki lep na muchy wybrać?”, „jak układać panele?” czy „jak wypłoszyć, złapać czy pozbyć się kuny domowej?”. Temat zwalczania nieproszonych zwierząt w domach jest szeroko podejmowany. Na przestrzeni lat wypracowane zostały sposoby, jak można zlikwidować problem kuny domowej na strychu.

Pierwszym sposobem, aby wygonić kunę domową, będzie wykorzystanie specjalnego odstraszacza elektronicznego. Jest to urządzenie, które emituje ultradźwięki mające na celu wypłoszyć zwierzę. Obecność nieprzyjemnych odgłosów będzie zmuszać kunę do wycofania się z danego terenu. Tańszą opcją jest spray przeciwko kunom. Wystarczy spryskać przestrzeń, aby wygonić z niej kunę. Produkt oparty jest na substancjach drażniących kuny czy łasice.

Co robić w sytuacji, kiedy wyżej wymienione sposoby nie działają? Użytkownicy forum o tematyce domowej proponują również wykorzystanie naturalnych wrogów łasicy czy kuny. Oczywiście trudno o to, aby wilk czy lis pojawili się na poddaszu. Często wystarczy na strych wpuścić psa, który pozostawi swój zapach i sierść. Sposób podobny do tego, jak odstraszyć koty. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak pozbyć się kuny.

Kuna złapana w żywołapkę, a także kuna na strychu krok po kroku, czyli odstraszanie, zapobieganie i porady praktyczne
Kuna na strychu krok po kroku, czyli odstraszanie, zwalczanie, zapobieganie i jak się pozbyć kuny w domu

Ostatnim, ale najdroższym sposobem, aby złapać kunę domową jest zakup pułapki żywołownej. Jest to w pełni humanitarne rozwiązanie, nie jak przykładowo w przypadku lepu na muchy. Taka pułapka ma na celu skuteczne schwytanie zwierzęcia. Dzięki temu można wywieźć kunę daleko do lasu i wypuścić na wolność. Pułapka żywołowna jest znacznych rozmiarów po to, aby nie zniechęcała kuny do wejścia w nią. W środku pułapki powinna być pozostawiona przynęta. Zazwyczaj jest to pokarm taki jak mięso czy owoce. W przypadku wejścia kuny do środka mechanizm zamykający klatkę sam się uruchomi. Cena takiej pułapki żywołownej oscyluje w granicach kilkudziesięciu złotych. Czytając opinie na każdym forum, można dojść do wniosku, że ten sposób pozbycia się kuny jest najskuteczniejszy.

Jak pozbyć się kuny lub łasicy? Porady praktyczne

Sposoby na zwalczanie kuny domowej nie są tak szybkie ja przykładowo lep na muchy. Warto uzbroić się w cierpliwość i sukcesywnie działać. Tylko konsekwencja i upór pozwolą usunąć nieproszonego gościa. Wymienione powyżej sposoby powinny jednak zadziałać. Warto jednak pamiętać o jednym drobnym szczególe. Kuny domowe są bardzo wyczulone na zapach człowieka. Chcąc położyć odstraszacz czy pułapkę żywołowną, trzeba skorzystać z rękawic ochronnych, aby kuna nie wyczuła człowieka.

Kuny charakteryzują się także neofobią, co oznacza lęk przed wszystkim, co nowe. Dlatego też musi zwykle minąć trochę czasu, aby kuna zbliżyła się do pułapki czy odstraszacza. Neofobia jednak z czasem mija. Warto również pamiętać o tym, że wszelkie odstraszacze dają efekt tymczasowy. Nieprzyjemny zapach czy dźwięk działają tylko przez chwilę. Najskuteczniejszym sposobem będzie złapanie kuny i wywiezienie jej daleko od domu. Wiedza o tym, jak wygonić kunę czy jak odstraszyć kota z pewnością jest potrzebna.

ikona podziel się Przekaż dalej