Mączlik - 7 najlepszych sposobów na zwalczanie mączlika
W czasie suchej i ciepłej pogody mączlik atakuje warzywa i kwiaty. Powoduje znaczne szkody podobnie jak wciornastki czy mszyce. Zwalczanie mączlika nie jest proste, dlatego należy działać natychmiast, gdy pojawią się pierwsze białe muszki na roślinach. Czy można ich uniknąć? Jakie są najlepsze metody walki z nim?
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mączlik w ogrodzie - profilaktyka i metody naturalne
1. Profilaktyka to najlepszy sposób na uniknięcie inwazji mączlika na roślinach. Mączlik warzywny zimuje na warzywach kapustnych i chwastach pozostawionych na działce. Dlatego bardzo dużą rolę odgrywa dokładne usuwanie wszystkich chwastów przed zimą. W przeciwnym razie wiosną rozwinie się na nich nowe pokolenie szkodnika. Ulubionym miejscem jego zimowania są rośliny takie jak glistnik jaskółcze ziele, cykoria podróżnik oraz rzepak. Sąsiedztwo plantacji rzepaku zwiększa ryzyko, że mączlik pojawi się na pomidorach czy kapuście w naszym ogrodzie. Wyrwane chwasty oraz resztki roślin, na których żerował mączlik, należy zniszczyć. Resztek roślinnych nie wolno kompostować.
2. Niesprzyjające dla mączlika warunki. Przy sprzyjającej pogodzie mączlik rozwija się w ciągu 4 tygodni. W sezonie wegetacyjnym może pojawić się do pięciu pokoleń tego szkodnika. Jedna samica składa około 150 jaj, nietrudno więc o szybkie skolonizowanie całej plantacji. Mączlik szklarniowy pojawia się najczęściej na pomidorach, ale także na roślinach kapustnych. Białe muszki i ich larwy nie tylko wysysają sok z liści, ale także wydalają spadź. Rozwijają się na niej grzyby, co powoduje, że pojawia się choroba pomidorów. Wysoka temperatura, suche powietrze i zaciszność sprzyjają szybkiemu rozwojowi szkodnika. Dlatego należy często wietrzyć i dbać o wilgotność powietrza w szklarni. Dobre wietrzenie i dbanie o odpowiednią wilgotność gleby sprawi, że warunki dla bytowania mączlika szklarniowego będą niesprzyjające. Warto także często spulchniać, ściółkować glebę i zasilać rośliny gnojówkami roślinnymi.
3. Naturalni wrogowie. Profilaktyka to także zadbanie o to, by w szklarni zagościły naturalni wrogowie białej muszki. Pająki, gąsieniczniki i inne małe owady mogą z powodzeniem zlikwidować pierwsze ogniska występowania szkodnika. Najskuteczniejsza jest błonkówka - dobrotnica szklarniowa, która składa jaja do wnętrza larwy mączlika, a także odżywia się nimi. Należy jednak pamiętać, że introdukcja jej w ogniska mączlika nie jest wskazana w przypadku planowania zwalczania chemicznego.
Domowe sposoby zwalczania mączlika w ogrodzie
4. Wyłapywanie szkodników. Do tego celu można użyć żółtych tablic lepowych. Są one pokryte odpornym na warunki atmosferyczne klejem. Przyciągają kolorem szkodniki, takie jak mączlik, mszyce, wciornastki, muchówki, połyśnicę marchwiankę, ziemiórki i inne szkodliwe owady. Mączlik szklarniowy przykleja się do lepowej powierzchni. Zwalczanie mączlika tą metodą sprawdzi się doskonałe zarówno w warzywniku, jak i w szklarni. Tablice lepowe nie tylko zwabiają i wyłapują szkodniki, ale pozwalają także monitorować ich inwazyjność. Niestety może przykleić się do nich także pożyteczny owad jak pszczoła czy biedronka. Ich wadą jest to, że skutkują wyłącznie na osobniki dorosłe. Podobnie jak wyłapywanie mączlika odkurzaczem. To kolejny sposób na unieszkodliwienie tego szkodnika. Zabieg przeprowadza się wczesnym rankiem przy niższej temperaturze, gdy białe muszki są mało ruchliwe. Wystarczy wstrząsać rośliną i wzbijające się do lotu mączliki zasysać końcówką odkurzacza. Zebrane owady należy zniszczyć. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat mączlika szklarniowego.
5. Opryski preparatami przygotowanymi domowymi sposobami. Naturalny preparat do zwalczania mączlika warzywnego możemy przygotować z różnych składników. Może to być wrotycz, tytoń, wyciąg z czosnku, pokrzywy czy piołunu. Oprysk z wrotyczu przygotowujemy z 50 gramów ziela na 1 l wody. Zioło zalewamy woda i odstawiamy na dobę. Następnie gotujemy 20 min i odcedzamy po przestygnięciu. Rozcieńczamy w proporcji 1 do 5 i wykonujemy oprysk. Dokładnie spryskujemy rośliny, również od spodu liści. Wrotycz nie jest polecany do stosowania w szklarni ze względu na toksyczność. Domowe sposoby to także oprysk wyciągiem z tytoniu. Do przygotowania oprysku bierzemy 100 g tytoniu i zalewamy go 1l wrzątku. Odstawiamy na dobę, po czym przecedzamy. Rozrzedzamy go w proporcji 1 do 2 i podlewamy oraz opryskujemy na roślinach. Korzystnie działa także opylanie zaatakowanych roślin mączką bazaltową lub wapnem z glonów.
6. Gotowe środki na bazie naturalnych składników. W zwalczaniu mączlika na pomidorach czy innych uprawach warzywnych pomogą nam niechemiczne środki dostępne w sklepach ogrodniczych. Na uwagę zasługują preparaty takie jak: Agrocover, Emulpar 940 czy SILTAC EC. Zawierają one substancje czynne naturalnego pochodzenia. Skutecznie i bezpiecznie eliminują szkodnika, jakim jest mączlik warzywny. Skład preparatu SILTAC EC opiera się na polimerach silikonowych. Działa on także na mszyce, przędziorki i wciornastki, równocześnie nie stanowiąc zagrożenia dla pszczół. Nie ma okresu karencji. Działa interwencyjnie zwalczając głównie osobniki dorosłe. Z powodzeniem można stosować go równocześnie ze środkami ochrony roślin. Jednak należy ostrożnie rozpylać go na niektóre kwiaty i odmiany jabłoni oraz pomidorów, ponieważ może uszkadzać płatki kwiatów oraz blaszki liściowe.
7. Zwalczanie mączlika środkami chemicznymi
Gdy naturalne metody nie odnoszą skutku, a mączlik warzywny rozmnaża się intensywnie, konieczne może okazać się zwalczanie chemiczne. Preparaty działające kontaktowo likwidują tylko osobniki dorosłe. Konieczne jest powtarzanie oprysku co 7 dni. Ze względu na różne stadia rozwoju mączlika warzywnego najlepszym wyborem będą środki działające nie tylko kontaktowo, ale także układowo i systemicznie. Wymienić należy preparaty: Mospilan 20 SP, Polysect 005 SL, Movento 100 SC oraz Verimark 200 SC. Substancje czynne zawarte w nich przenikają do soków opryskanej rośliny. Wraz z nimi pobierane są przez wszystkie formy szkodnika. Dlatego są znacznie skuteczniejsze od preparatów działających wyłącznie kontaktowo. Są szybko biodegradowalne i bezpieczne dla pożytecznych owadów. Działają także na mszyce, wciornastki i inne szkodniki jak np. bielinek kapustnik.
Ponieważ mączlik szklarniowy szybko uodparnia się na środki chemiczne, stosuje się je przemiennie. Po oprysku wykonanym np. środkiem Verimark po 30 dniach należy wykonać oprysk preparatem Movento, zawierającym inną substancję aktywną. Verimark można stosować na pomidorach już w okresie wysadzania rozsady do szklarni czy na działkę. Decydując się na zwalczanie chemiczne mączlika na roślinach, należy pamiętać o okresie karencji użytego środka. Oprysk zawsze przygotowuje się według zaleceń producenta. Wykonuje się go wieczorem po odlocie pszczół lub wczesnym rankiem. Rośliny spryskuje się dokładnie, również od spodu liści. Likwidując białe muszki środkami chemicznymi, nie wolno zaniedbywać profilaktyki.
Walka z mączlikiem szklarniowym jest trudna i długotrwała. Najlepsze efekty przynosi profilaktyka i łączenie różnych metod zwalczania białej muszki. Zapobieganie jej wystąpieniu, domowe sposoby i środki naturalne dają szansę na uniknięcie oprysków chemicznych. Zwalczanie chemiczne wymaga okresu karencji. Szybkie ograniczenie ilości szkodnika i niedopuszczenie do jego rozmnażania to podstawa walki z nim.