Mączlik szklarniowy - występowanie i zwalczanie uciążliwego szkodnika
Mączlik szklarniowy częściej pojawia się pod nazwą „biała muszka”. I faktycznie z bliska można zauważyć, że ma budowę dość podobną do tych właśnie owadów. Jest bardzo uciążliwym szkodnikiem, który dotyka nie tylko rośliny szklarniowe, może pojawić się także w domu.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mączlik szklarniowy – rozpoznanie
Mączlik szklarniowy to niewielki owad. Ma podłużne, walcowate ciało, które ma zaledwie 1,5 mm długości, dlatego z daleka może wyglądać jak mszyca biała. I faktycznie do mszyc im najbliżej, chociaż ze względu na dwie pary skrzydeł czasami mówi się na niego „biała muszka”. Podobnie jak standardowe mszyce mają aparat gębowy kłująco-ssący, którym pobierają sok z liści i łyka roślin.
Mączliki pojawiają się w rejonach tropikalnych i subtropikalnych, a w naszych warunkach klimatycznych nie mogą zimować na zewnątrz. A jednak często pojawiają się w Polsce i są naprawdę uciążliwe. Przede wszystkim dlatego, że najczęściej pojawiają się w szklarniach i w domach. Owad błyskawicznie się rozmnaża – każda samica w ciągu dwóch miesięcy potrafi złożyć nawet 200 jaj. Nimfy wykluwają się w ciągu 7 dni, a na przestrzeni 3-4 tygodni przekształcają się w postaci dorosłe. Larwy i jajka są najczęściej przezroczyste i trudno je zauważyć na roślinach.
Mączlik szklarniowy na pomidorach i nie tylko
W Polsce pojawia się nie tylko mączlik szklarniowy, lecz także mączlik oskrzydlony. Oba gatunki są bardzo trudne w usuwaniu i zwalczaniu. Żerują na ponad 250 gatunkach roślin – zarówno szklarniowych, jak i domowych czy ogrodowych. Najbardziej narażona jest uprawa pomidorów szklarniowych, ale uprawa ogórków szklarniowych i roślin ozdobnych w tunelach także może być zagrożona.
Mączliki zagrażają dyni i innym roślinom dyniowatym, a także fasoli i winoroślom. Spotyka się je na roślinach ozdobnych, jak fuksje, funkie, poinsecja, begonie, hibiskusy, żeniszki i nagietki. Pojawiają się także na ziołach i chwastach, a ponieważ błyskawicznie się rozmnażają, szybko mogą doprowadzić do obumarcia rośliny.
Zarówno nimfy, jak i osobniki dorosłe żerują na spodniej stronie liści. Wysysają sok z roślin, w początkowej fazie prowadzą do żółknięcia blaszek liściowych, następnie sprawiają, że te więdną i zasychają. Na dodatek mączliki roznoszą choroby wirusowe i bakteryjne. Produkują spadź – podobnie jak mszyce, która oblepia liście i utrudnia im fotosyntezę. To znacznie osłabia całą roślinę, a na dodatek spadź jest pożywką dla grzybów, które są szczególnie groźne dla wszystkich roślin. Uprawa pomidorów szklarniowych czy uprawa ogórków szklarniowych mogą zostać doszczętnie zniszczone przez te szkodniki. Mszyca biała jest szczególnie niebezpieczna dla ogrodników, którzy na dużą skalę uprawiają warzywa. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Zwalczanie mączlika szklarniowego – domowe sposoby
Domowe sposoby w przypadku mączlika szklarniowego średnio się sprawdzają, jednakże warto je wypróbować. Najważniejszą zasadą jest możliwie jak najwcześniejsze wykrycie obecności szkodnika. Kiedy tylko zauważysz pierwsze pojedyncze białe muszki, konieczne jest zastosowanie lepów – to żółte pułapki lepowe, które służą do odławiania mączlika. Pułapki umieszcza się bezpośrednio nad roślinami w szklarniach. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko pojawienia się choroby ogórków szklarniowych.
Dorosłe egzemplarze można także strząsnąć z liści i wciągnąć je odkurzaczem, a larwy i jajka usunąć przemywając każdy liść wodą. Jak widać nie jest to takie proste, zwłaszcza jeśli owadów jest dużo, ale niestety oprysk nie zawsze działa. Najprostszym rozwiązaniem jest usuniecie porażonej rośliny, by mączliki nie przenosiły się na kolejne.
Chemia ogrodnicza na zwalczanie mączlika szklarniowego
Oprysk na mączlika nie zawsze działa. Owad dość szybko uodparnia się na środki owadobójcze, więc warto być na bieżąco i wybierać nowe preparaty zarejestrowane w Ministerstwie Rolnictwa, które mogą zadziałać na nową generację mączlików. Dobrze sprawdzają się środki na inne owady, na przykład oprysk na przędziorki. Chemia ogrodnicza, która nadaje się do zastosowania w tym przypadku, to środki o działaniu kontaktowym, na przykład Talstar. Jednakże na jaja i larwy o wiele lepiej działają preparaty o układzie układowym, jak Confidor lub Apacz.
Dobrze sprawdza się mydło ogrodnicze, którym można potraktować liście. Jego działanie jest wielotorowe – działa na jaja i larwy oraz uniemożliwia ich przepoczwarzenie się. Zwalczenie jaj i larw nie jest łatwe, bardzo często okazuje się, że zabiegi trzeba powtarzać, ponieważ jajka nie ulegną zniszczeniu i od razu wylęgną się młode poczwarki. Zabiegi można wykonywać na wszystkich roślinach, zarówno ozdobnych, jak i warzywnych, na przykład na pomidorach, trzeba tylko sprawdzać, czy wybrany środek jest zarejestrowany do stosowania na roślinach warzywnych i dopuszczony do użytku przez Ministerstwo Rolnictwa.