Tarczniki miseczniki - charakterystyka

Tarczniki miseczniki zaliczają się do nadrodziny czerwców. Poznamy je po specyficznej budowie - brązowych tarczkach, które mają za zadanie je chronić przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo cechują się mocno spłaszczonym ciałem. Tarczniki osiągają ok. 3-5 mm długości. Nie sposób ich pomylić z innymi szkodnikami, takimi jak mszyce, czy też przędziorki. Na całym świecie wyróżnia się około 1000 gatunków tarczników.

Do warunków sprzyjających zaliczają się miejsca, w których występuje wysoka temperatura, a także niska wilgotność powietrza. Dlatego najczęściej spotykane są w mocno ogrzewanych mieszkaniach. Dodatkowym warunkiem sprzyjającym jest nieodpowiednia pielęgnacja roślin. Owady żerują na roślinach, które nie mają zapewnionego odpowiedniego nawożenia. Ich obecność poznamy po żółknących liściach. Samice żerują na liściach, a także zielonych pędach. Pod tarczką składane są jaja, przez co zwalczanie tarczników staje się wyjątkowo uciążliwe.

Tarczniki - występowanie

Ze względu na swoje upodobania, najczęściej szkodniki będziemy spotykać na roślinach doniczkowych uprawianych w mieszkaniach. Ale oprócz tego, szkodniki występują także na roślinach rosnących na zewnątrz. Do nich zalicza się przede wszystkim oleander, czy też jałowiec. Czerwce na iglakach są niestety dość częstym problemem. Należy mieć na uwadze, że zarówno szkodniki roślin doniczkowych, jak i też roślin ozdobnych, sieją bardzo duże spustoszenie. Dlatego, gdy tylko zauważymy ich obecność, trzeba jak najszybciej zastosować odpowiednie środki zwalczające.

Bardzo często choroby storczyków wywoływane są właśnie obecnością tarczników. Oprócz tego, że same żywią się sokiem z roślin, to dodatkowo produkują tzw. rosę miodową. Obecność tej substancji przyczynia się do pojawiania się grzybów sadzakowych. Choroby storczyków wywołanych misecznikami zauważymy po więdnięciu roślin. Szkodniki roślin doniczkowych wywołują żółknięcie liści, a także opadanie kwiatów.

Oleander jest kwiatem wyjątkowo podatnym na występowanie tarczników. Niestety bardzo wielu hodowców tej rośliny uskarża się na nawroty mimo systematycznego usuwania owadów. Oleander przy tak dużej liczbie liści jest świetnym żywicielem tarczników. Trzeba włożyć wiele wysiłku, aby mechanicznie usunąć wszystkie tarczniki. Najlepiej jest usuwać je wraz z jajami listek po listku. Oznacza to wyjątkowo żmudną pracę, ale jednocześnie dającą największe prawdopodobieństwo, że oleander będzie wolny od szkodników. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.

Porażone liście zamiokulkasa, a także szkodniki tarczniki miseczniki i zwalczanie tarczników
Jakie szkody robią tarczniki miseczniki, jak je rozpoznać i zwalczanie tarczników

Wiemy także, że czerwce na iglakach są poważnym problemem. Atakują one szczególnie takie krzewy, jak jałowiec. Tarczniki miseczniki jałowcowe zwane również zaśnieżkami jałowcowymi doskonale przetrzymują sezon zimowy. Jeżeli jałowiec pokryty jest w zimie białymi kropeczkami na pędach, to możemy być pewni, iż wiosną szkodniki się uaktywnią. Oczywiście tego typu czerwce na iglakach atakują nie tylko jałowce, ale również cyprysiki różnych odmian. Jałowiec, który jest zaatakowany przez tarczniki charakteryzuje się zniekształconymi pędami. Natomiast od spodniej strony igieł zaczynają się pojawiać żółte plamki. Najlepiej jest jednak zlustrować jałowiec z bliska, dzięki czemu nie będziemy mieli wątpliwości, że pojawiły się czerwce na iglakach. Zwalczanie tarczników jest łatwiejsze niż w przypadku oleandrów oraz storczyków. Sprawdzi się tutaj taki preparat jak Mospilan, czy też Movento.

Zwalczanie tarczników

Szkodniki roślin doniczkowych wykazują się bardzo dużą uciążliwością, przede wszystkim z powodu ich trudnego zwalczania. Ze względu na swoją budowę, a także specyfikę składania jaj, nie jest łatwo usunąć dorosłych osobników, a już tym bardziej przyszłego pokolenia. Istnieje wiele sposobów na zwalczanie tarczników. Do nich zaliczają się domowe rozwiązania, jak i również środki ochrony roślin. Często nie pozostaje jednak metoda prób i błędów, ponieważ każda sytuacja wydaje się być specyficzna.

Do domowych sposobów, które pozwalają na zwalczanie tarczników, zaliczymy m.in.:

  • Usuwanie mechaniczne - gdy nie widzimy zbyt wielu dorosłych osobników na roślinach, możemy spróbować pokusić się o ręczne usuwanie owadów. Robimy to przy pomocy wykałaczki, patyczków do uszu lub starej szczoteczki do zębów. Niestety w tej metodzie, szkodniki roślin doniczkowych pozostawiają bardzo duże ilości niewidocznych jaj na liściach. Dlatego trzeba dodatkowo liście przetrzeć wacikiem nasączonym w roztworze spirytusu. 2 łyżki spirytusu wlewamy do 1 litra wody. W ten sposób możemy spróbować zwalczyć choroby storczyków, a także innych niewielkich roślin.
  • Oprysk z oleju - tego typu domowy preparat przygotowujemy na bazie oleju parafinowego lub zwykłego oleju. 10 ml wybranego specyfiku mieszamy z jednym litrem wody. Do całego roztworu dodajemy kilka kropel płynu do mycia naczyń. Całą roślinę spryskujemy ręcznym opryskiwaczem. Taki środek ochrony roślin powinien spowodować odcięcie dostępu tarczników do tlenu.
  • Oprysk z tytoniu - nikotyna działa zabójczo na owady. Dlatego jednym ze sposobów na tarczniki, które żerują na kwiatach, jest przygotowanie wywaru z tytoniu. Tytoń uzyskany z kilkunastu papierosów zalewamy wodą, a następnie całość odstawiamy na kilka godzin. Po tym czasie gotujemy preparat przez ok. pół godziny. Po wystudzeniu rozcieńczamy go z wodą, dolewając 3 części wody, a następnie przelewamy do spryskiwacza. Naturalny oprysk, również jest dedykowany na choroby storczyków wywołane przez tarczniki miseczniki.
  • Roztwór z płynu do mycia naczyń i denaturatu - szkodniki na kwiatach, takich jak oleander, często wymagają zastosowania pracochłonnych metod w ich zwalczaniu. Preparat przygotowujemy ze 100 g denaturatu rozcieńczonego w 5 litrach letniej wody. Do roztworu dodajemy nieco płynu do naczyń. Następnie przygotowujemy watę, którą nasączamy roztworem, po to by przemywać liście na kwiatach. Pamiętając jednak, aby po przemyciu każdego liścia zmieniać wacik na czysty. Niestety ta metoda zalicza się do wyjątkowo czasochłonnych, ale opinie na jej temat są jak najbardziej pozytywne.

Oczywiście nie wszystkie choroby storczyków czy też innych roślin wywołane tarcznikami, zwalczymy przy pomocy domowych metod. Czasami trzeba sięgnąć po chemiczne środki ochrony roślin. Do polecanych preparatów zalicza się m.in.:

  • Tarcznik 2w1 Ultra Pałeczni Substral - tarczniki miseczniki żerujące na kwiatach usuniemy przy pomocy tego środka ochrony roślin. Preparat dostępny jest w formie pałeczek, które umieszczamy w głąb gleby, ale jak najbliżej korzeni rośliny. Producent zapewnia, że szkodniki roślin doniczkowych powinny przestać żerować po ok. 3-4 tygodniach.
  • Polysect długodziałający 005 sl, Substral - działa na czerwce na iglakach, a także na roślinach kwiatowych. Środek ochrony roślin dostępny jest w formie koncentratu, z którego przygotowujemy oprysk. Dzięki niemu zwalczymy różne gatunki tarcznika (np. misecznik śliwowy).
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii szkodniki