Domowe sposoby na mrówki - 4 skuteczne metody

Skuteczny sposób na mrówki wyróżnia się przede wszystkim tym, że owady nie tylko ograniczają swoje miejsce pobytu, ale wręcz pozwalają na ich całkowite wyeliminowanie. Najważniejsze jest to, że takie metody są nie tylko bardzo tanie i skuteczne, ale jednocześnie wymagają zastosowania wyłącznie rzeczy i składników, które znajdziemy w każdej kuchni. Dlatego walkę z mrówkami możemy zacząć już w tej chwili.

Do najpopularniejszych i jednocześnie najskuteczniejszych domowych metod na mrówki zaliczymy:

 • Sypanie proszku do pieczenia - proszek do pieczenia to sposób znany od lat. Środek do pieczenia ciast można z powodzeniem zastąpić sodą oczyszczoną, która zresztą znajduje się w składzie proszku do pieczenia. Jest to skuteczny sposób, ponieważ mrówki po zjedzeniu sody lub proszku do pieczenia giną. Minusem takiego rozwiązania jest to, że trzeba zastosować duże ilości preparatu i uzbroić się nieco w cierpliwość.
 • Stosowanie roztworu z czosnku - mrówki nie tolerują pewnych zapachów, dlatego po zastosowaniu niektórych mikstur, będą trzymać się one od naszego domu lub grządek z daleka. W tym celu warto zrobić roztwór na bazie kilku ząbków czosnku, które wrzucamy do wody. Po jednej dobie tak przygotowaną wodę czosnkową jeszcze gotujemy przez kwadrans. Po wystudzeniu roztworu możemy nieznośny aromat czosnku rozprowadzić po miejscach, w których mrówki wytypowały swoje ścieżki. Takie naturalne metody są najlepsze do ogrodu, a także w miejscach, w których również nam nie będzie przeszkadzać intensywny zapach siarki.
 • Rośliny, które odstraszają mrówki - należy pamiętać, że mrówki odstrasza aromat niektórych roślin i ziół. Dlatego warto przy grządkach z warzywami obsadzać również nielubiane przez mrówki rośliny. Natomiast w domu sprawdzi się sposób uprawy takich roślin w doniczkach. Do tych gatunków roślin i ziół zalicza się przede wszystkim mięta, lawenda, wrotycz pospolity, szałwia, piołun, a nawet zwykła pokrzywa. Świetnie sprawdzą się również liście orzecha włoskiego, pomidorów, jak i również czarnego bzu.
 • Stosowanie mąki kukurydzianej - jest to kolejny bardzo prosty sposób, który pozwoli na skuteczne zwalczanie owadów. Działanie mąki kukurydzianej opiera się przede wszystkim na tym, iż mrówki najadają się drobnych ziarenek. Mąka pęcznieje powodując całkowite wyeliminowanie szkodników.

Preparat na mrówki w ogrodzie - działanie

Czasami jesteśmy zmuszeni do skorzystania z gotowych preparatów na mrówki. Dzieje się tak, gdy mrówek jest niestety zbyt dużo, lub nie mamy czasu na ich zwalczanie przy pomocy naturalnych metod. Może się okazać, że niektóre stosowane przez nas domowe sposoby na mrówki, nie przyczynią się do ich całkowitego zwalczenia, przez co po pewnym czasie znowu powrócą do żerowania w mieszkaniu lub w ogrodzie.

Najlepsze środki chemiczne gwarantujące skuteczne zwalczanie mrówek:

 • Bross proszek na mrówki - jest to skuteczny środek na mrówki, który można stosować na zewnątrz, jak i również wewnątrz pomieszczeń. Preparat w swoim składzie zawiera permetrynę oraz geraniol. Zwalczanie odbywa się przy pomocy posypania środkiem ścieżek mrówek lub zrobienia roztworu i spryskania gniazd. Skuteczny środek pozwala na zlikwidowanie gniazda w ciągu 24 godzin.
 • Strong Professional Bomba zamgławiająca - jest to preparat w aerozolu, który rozprawia się ze szkodliwymi owadami. Zwalczanie dotyczy nie tylko mrówek, ale również pluskiew, czy też pcheł. Po rozpyleniu preparat skutecznie odstrasza i likwiduje owady. Należy pamiętać, o tym aby dobre metody przy użyciu aerozoli zawsze były wykonywane w pomieszczeniach, w których nie ma ludzi i zwierząt. Ponadto należy odczekać zalecany przez producenta czas, a następnie dokładnie przewietrzyć pomieszczenie.
 • Spryskiwanie mrówek w domu, a także TOP 4 domowe sposoby na mrówki w domu i inne insekty, jak pozbyć się mrówek
  TOP 4 domowe sposoby na mrówki w domu krok po kroku, czyli jak się pozbyć mrówek z mieszkania, skuteczne domowe sposoby
  Boraks - wykorzystując naturalne i ekologiczne metody zwalczania mrówek, warto sięgnąć po boraks, czyli sól sodową kwasu borowego. Jest to dość bezpieczny środek, który posiada wiele zastosowań - m.in.: w czyszczeniu domu, medycynie, czy też branży ceramicznej. Preparat ten skutecznie odstrasza i zwalcza mrówki. Możemy go rozsypać na ścieżkach mrówek. Jeżeli chcemy, aby działanie boraksu było skuteczniejsze, to warto wymieszać go z odrobiną wody i cukrem. Dzięki temu tak przygotowany środek zwabi owady, a następnie boraks zostanie przeniesiony bezpośrednio do gniazda, które zostanie w niedługim czasie zlikwidowane. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.

Mrówki w domu i ogrodzie - inne domowe porady

Patrząc na domowe sposoby na mrówki, możemy od razu zastanowić się nad tym, czy istnieją również naturalne środki na inne często pojawiające się problemy. Warto mieć na uwadze, że działanie wielu z nich może nie być tak intensywne jak po zastosowaniu środków chemicznych. Jednak zazwyczaj takie środki są najlepsze dla nas samych oraz środowiska.

Oprócz problemów typu, jak znaleźć domowe sposoby na mrówki, zazwyczaj szukamy rozwiązań na to:

 • Jak usunąć kamień z czajnika - twarda woda niestety wpływa na zakamienienie wielu sprzętów domowych, w tym również czajnika. Dlatego chcemy dowiedzieć się, jak usunąć kamień z czajnika przy użyciu naturalnych środków. Dobre okażą się tutaj takie środki, jak kwasek cytrynowy, soda oczyszczona, a nawet coca-cola.
 • Pozbyć się myszy - wśród szkodników dających się we znaki, są również myszy. Jeżeli trutka na myszy wydaje się nam zbyt agresywnym sposobem na pozbycie się gryzoni, warto sięgnąć po naturalne metody. Myszy odstrasza zapach wrotyczu, mięty, czy też dziewanny.

Najlepsze środki na mrówki - cena

Patrząc na to, jakie działanie ma każdy skuteczny środek na mrówki, dobrze jest sprawdzić jeszcze jaka jest jego cena. Dlatego w poniższym zestawieniu podane są bardzo dobre preparaty nie tylko na mrówki, ale również pozostałe problemy, jak i też akcesoria przydatne w ogrodzie.

Przykładowe ceny preparatów na mrówki

Nazwa produktu

Cena

Strong na mrówki gotowy do użycia 2,5 kg, bardzo dobre działanie

Cena od 69,00 zł

Środek na mrówki Strong 1 kg

Cena od 27,99 zł

Boraks 1 kg

Cena od 7,35 zł

Trutka na myszy pasta Bromadiolon Strong Line 5 kg

Cena od 115,00 zł

Trutka na myszy Bromadiolon 5 kg

69,00 zł

Trutka na myszy Bromadiolon Muribrom 1 kg

15,99 zł

Trutka na myszy Atrax Płatki Difenakum 1 kg

22,99 zł

Celozja srebrzysta odm. Caracas

9,99 zł

Celozja srebrzysta odmiana Kelos wys. 20-30 cm

11,99 zł

Celozja srebrzysta kłosowa

2,89 zł

Celozja srebrzysta pierzasta

3,00 zł

Celozja srebrzysta grzebieniasta

2,27 zł

Obrzeża trawnikowe plastikowe 10 mb + kotwy

55,00 zł

Obrzeża trawnikowe easy border 20 mb + 60 kotew

109,90 zł

Obrzeża trawnikowe proste border 9 cm, 9 mb

8,99 zł

Obrzeża trawnikowe palisada łupana 10 szt.

24,90 zł

Obrzeża trawnikowe palisada Stone

6,90 zł

Kamix odkamieniacz 5 kg  - jak usunąć kamień z czajnika

105,17 zł

Dr. Beckmann - jak usunąć kamień z czajnika

15,90 zł

Bosch oryginalne tabletki odkamieniające - jak usunąć kamień z czajnika

24,89 zł

ikona podziel się Przekaż dalej