Zwalczanie mszyc krok po kroku – jak zwalczać mszyce?
Mszyce na różach, mszyce na pomidorach czy innych roślinach w ogrodzie to duże utrapienie dla każdego ogrodnika. Szkodniki takie jak mszyca świerkowa (mszyca zielona) potrafią przenosić groźne infekcje na rośliny, często całkowicie niszcząc uprawę. Warto więc poznać domowe sposoby na mszyce, które ograniczą ich pojawianie się w ogrodzie. Jaki środek na mszyce będzie najlepszy? Który sposób na mszyce jest naprawdę skuteczny? Sprawdź jaki oprysk na mszyce stosować i zobacz, jak wygląda walka z mszycami domowymi sposobami.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Domowe sposoby na mszyce – zwalczanie mszyc krok po kroku
Domowy oprysk na mszyce na różach
Nie istnieje jeden sprawdzony preparat na mszyce. Należy sprawdzać zatem po kolei, czym pryskać mszyce, ponieważ nie zawsze jedna metoda okazuje się tą słuszną. Walka z mszycami domowymi sposobami jest bardzo ważna, zwłaszcza że szkodniki potrafią bardzo szybko się rozmnażać i wyssać całe życie z roślin ogrodowych – tym sposobem niszcząc długo pielęgnowaną hodowlę. Mszyca świerkowa (czyli mszyca zielona) albo czarna widoczna jest z reguły gołym okiem. Zazwyczaj pojawia się w ogrodzie na przełomie wiosny i lata, niekiedy doprowadzając do śmierci roślin. Właśnie dlatego ważny jest dobry sposób na mszyce, który pozwoli uniknąć katastrofy.
Bardzo polecaną metodą jest domowy oprysk, który sprawdzi się np. na mszyce żerujące na różach. Wykorzystuje się w nim mleko na mszyce, zmieszane z wodą w proporcji 1:1. Taką mieszankę możesz bezpośrednio rozprowadzić po roślinie, zwłaszcza gdy mleko na mszyce będzie pochodziło prosto od krowy. Mleko ze sklepu nie zawsze jest bowiem skuteczne tak, jak te naturalne. Oprócz niego możesz też wykorzystać zwykłe szare mydło, które od lat sprawdza się w walce z mszycami. Wystarczy rozpuścić je w litrze ciepłej wody, a potem rozprowadzić po roślinie. Zaleca się także inny oprysk na mszyce, jak własnoręcznie przygotowany preparat z octu. Zmieszaj go z wodą w proporcji 1:10 (ocet-woda). Nie zapominaj, by wlać ocet do wody – nie rób tego na odwrót, bo mieszanka będzie nieskuteczna. Warto dodać do takiej mikstury również płyn do naczyń, by oprysk lepiej trzymał się na roślinie. Koniecznie stosuj butelkę ze spryskiwaczem do każdego oprysku, pryskając rośliny od góry.
Wywar z czosnku na mszyce
Naturalne sposoby na mszyce na pomidorach bądź innych ogrodowych roślinach zazwyczaj sprawdzają się najlepiej. Doskonale zadziałają zwłaszcza domowe sposoby na mszyce z czosnku, który wykazuje znakomite działanie na szkodniki. Aby przygotować wywar z czosnku należy kolejno:
- Zmielić ok. 25 g czosnku.
- Zalać czosnek jedną butelką wody 1,5 l.
- Odstawić uzyskany wywar na jedną dobę po to, by wytworzył się z niego wyciąg.
- Przelać substancję do buteleczki ze spryskiwaczem.
Rekomendowane opryskiwacze - sprawdź promocje
Oprysk z czosnku zaleca się stosować zapobiegawczo przynajmniej raz w tygodniu. Dzięki niemu będziesz mógł naturalnie zapewnić bezpieczeństwo roślinom w ogrodzie. Jeśli mszyce jeszcze nie pojawiły się na roślinach, taki wywar powinien je skutecznie zniechęcić do żerowania. Gdy jednak mszyce już siedzą na roślinach ogrodowych, powinieneś traktować nim szkodniki raz dziennie – aż do osiągnięcia pełnego rezultatu, czyli śmierci bądź ucieczki mszyc.
Gnojówka z roślin na mszyce
Bardzo dobry środek na mszyce to gnojówka. Naturalne sposoby w postaci gnojówki stosowane są już przez wiele lat i wciąż znakomicie się sprawdzają. Zaleca się przygotowanie gnojówki z pokrzyw, która wykazuje najlepsze działanie.
- Na początek włóż do 3 litrowego słoja ok. 300 g pociętej pokrzywy.
- Zalej pociętą pokrzywę wodą i wymieszaj całość. Rób to każdego dnia przez okres 2 tygodni.
- Po upływie czasu dorzuć do substancji tłuczony kamień, by usunąć nieładny zapach.
- Po zakończeniu fermentacji zakręć słój i rozcieńcz wywarem z wodą (proporcja 1:5 gnojówka-woda).

Nie zapominaj o proporcjach. Ważne jest stosowanie się do nich, ponieważ zbyt duże stężenie może przyczynić się do poparzenia rośliny. Źle przygotowana gnojówka może zaszkodzić także pożytecznym insektom, a nie tylko mszycom – należy więc szczególnie uważać podczas jej przygotowywania. Zanim zabierzesz się za tworzenie gnojówki upewnij się tylko, że nie jesteś uczulony na jeden ze składników. Dzięki temu nie narazisz własnego zdrowia i bezpiecznie wykonasz domowy preparat.
Zwalczanie mszyc – który preparat na mszyce jest najlepszy?
Czym pryskać mszyce? Domowe sposoby na mszyce
Mszyce są niestety dużym utrapieniem dla każdego ogrodnika, a już zwłaszcza amatora. Możesz jednak bezproblemowo się ich pozbyć, korzystając ze sprawdzonych metod. Warto na początku nie siać obok siebie zbyt wielu roślin tego samego gatunku, bo w ten sposób stworzysz idealne środowisko do żerów mszyc. Lepiej więc rozdzielać rośliny, by szkodniki nie czuły się zaproszone do żerowania. Doskonale sprawdzi się również:
- Preparat z cebuli – wystarczy zmieszać 10 l wody z 75 g pociętej cebuli i gotować je ok. 30 minut. Preparat z cebuli można stosować bezpośrednio na rośliny, nie rozcieńczając go.
- Preparat z mniszka lekarskiego – można go uzyskać po zmieszaniu 10 l wody z 400 g liści mniszka lekarskiego. Odczekaj trzy godziny i dopiero wtedy zastosuj preparat na mszyce.
Mszyce nie lubią lawendy i mięty, więc kolejnym dobry sposobem będzie posianie ich między roślinami ozdobnymi. Wyczuwając ich zapach mszyce nie będą chciały żerować na roślinach. To bardzo humanitarny sposób, który odstrasza szkodniki. Sadzenie odstraszających roślin nie będzie jednak skuteczne wówczas, gdy chcesz uzyskać niemal natychmiastowy efekt. Możesz więc usunąć mszyce mechanicznie przy użyciu rękawiczek albo strumienia wody z węża ogrodowego. Jednak nie zapominaj, że taki sposób może pomóc tylko na chwilę. Sprawdź także ten artykuł o rodzajach mszyc i ich zwalczaniu.
Polecane preparaty do walki z mszycami
Jeśli nie masz czasu lub ochoty na przygotowywanie domowych sposobów, warto będzie sięgnąć po profesjonalne preparaty na mszyce ze sklepu ogrodniczego. Do najskuteczniejszych należą:
- Mospilan 20 SP –
idealny do upraw amatorskich w ogrodzie. Działa powierzchniowo, a stosowany
regularnie będzie mógł naprawdę doskonale uporać się z mszycami. Mospilan 20 SP
będzie wykazywał działanie nawet podczas deszczowej pogody. Środek ten kosztuje
ok. 19-20 zł i sprzedawany jest w formie rozpuszczalnego proszku.
- Karate Zeon 050 CS – to dobry preparat zwłaszcza, jeśli chcesz zadziałać zapobiegawczo na mszyce. Sprzedawany jest w formie zawiesiny kapsuł w cieczy i należy go rozcieńczać z wodą. Cena za środek Karate Zeon 050 CS to ok. 15-16 zł
- Primor 500 WG – produkt marki Primor to selektywny środek wnikający w tkanki roślin, dzięki czemu może zostać rozprowadzony po ich całości. W sezonie wystarczy skorzystać z preparatu tylko raz, by pozbyć się mszyc na wiele miesięcy. Sprzedawany jest w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej. Preparat jest dość drogi, bo kosztuje ok. 230-250 zł / 1 kg.
Powiązane artykuły
-
Sposób na nornice? Praktyczny poradnik krok po kroku
-
Wciornastki krok po kroku - 5 metod na zwalczanie uciążliwych owadów
-
Karczownik – uciążliwy gryzoń – zwalczanie, pułapki i porady
-
Mszyce krok po kroku - rodzaje, zwalczanie po kroku, porady
-
Lampa owadobójcza - rodzaje, producenci, ceny, skuteczność, opinie
-
Czerwce w ogrodzie - 5 najlepszych metod zwalczania szkodników
-
Skuteczne odstraszanie ptaków - najlepsze metody i urządzenia
-
Chrząszcz majowy - występowanie, wygląd, zwalczanie
-
Odstraszacz na kuny - rodzaje, skuteczność, ceny, porady praktyczne
-
TOP 4 domowe sposoby na mrówki w domu i w ogrodzie
-
Lep na muchy - rodzaje, ceny, skuteczność, opinie, porady
-
Mączlik - 7 najlepszych sposobów na zwalczanie mączlika
-
Trutka na myszy - rodzaje, działanie, skuteczność, porady
-
Misecznik - rodzaje miseczników, metody zwalczania, porady
-
Jak zlikwidować mrówki w ogrodzie? - sposoby, preparaty, porady praktyczne
-
Jak odstraszyć koty z ogrodu? Praktyczny poradnik
-
Mączlik szklarniowy - występowanie i zwalczanie uciążliwego szkodnika
-
Co najbardziej przyciąga szerszenie? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Co na mrówki w domu? Przedstawiamy skuteczne preparaty
-
Szubak Smirnowa - jak zwalczyć i się pozbyć uciążliwego szkodnika?
-
Kiedy wychodzi kuna? Wyjaśniamy, kiedy żerują kuny
-
Jak odstraszyć gołębie? Oto 4 sprawdzone i skuteczne metody
-
6 sposobów zwalczania śmietki cebulanki - zobacz te najskuteczniejsze
-
Zwalczanie śmietki kapuścianej krok po kroku - 5 sprawdzonych metod
-
Oprysk na przędziorki krok po kroku - polecane preparaty, ceny, opinie
-
Zwalczanie szpecieli - środki chemiczne i zwalczanie ekologiczne
-
Zwalczanie przędziorka chmielowca krok po kroku - porady
-
Jak kuna wchodzi na dach? Wyjaśniamy, w jaki sposób kuna może dostać się na dach
-
Kuna na strychu - odstraszanie, zapobieganie, porady praktyczne
-
Bawełnica korówka i jej zwalczanie krok po kroku - co zrobić?