Zwalczanie śmietki kapuścianej krok po kroku - 5 sprawdzonych metod
Warzywa z rodziny kapustnych narażone są na dużą inwazję ze strony różnych szkodników. Do najpopularniejszych z nich zalicza się śmietka kapuściana. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób zidentyfikować larwy śmietki, a także jak powinno wyglądać skuteczne zwalczanie tego owada.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Śmietka kapuściana - charakterystyka
Śmietka kapuściana (Delia radicum) jest owadem zaliczającym się do rzędu muchówek. Swoim wyglądem przypominają muchy, osiągając od 5 do ok. 6,5 mm długości. Jednak najgroźniejsze dla upraw są larwy śmietki. Samica wybiera tak zwane rośliny żywicielskie, aby na nich złożyć jaja. Jedna samica jest w stanie złożyć nawet do 150 jaj. Ich obecność możemy zauważyć po liczbie i kształcie, ponieważ są one podłużne, a także zabarwione na biało.
Po kilku dniach dochodzi do wylęgu larw. Wyróżniają się one białym lub żółtym zabarwieniem. To stadium trwa maksymalnie 30 dni. Najczęściej możemy je spotkać w szyjce korzeniowej roślin kapustnych. Następnie larwy zmieniają się w poczwarki. W zależności od pory roku, mamy do czynienia z takim stadium przez kilkanaście dni lub przez cały okres zimowy. Ostatecznie poczwarki przeobrażają się w dorosłe osobniki.
Groźny szkodnik kapustnych - objawy
Śmietka kapuściana jest szkodnikiem dla roślin z rodziny kapustowatych. Najczęściej możemy ją spotkać w brokule, kalafiorze, różnych odmianach kapusty, a także w rzepaku. Z racji tego, że larwy śmietki żerują w szyjce korzeniowej, to szkodniki przyczyniają się do znacznego pogorszenia stanu roślin. Robaki w kalafiorze, kapuście, czy też w brokule powodują powolny przyrost warzyw. Ponadto zauważymy, że rośliny zaczynają więdnąć oraz żółknąć.
Z racji tego, że groźny szkodnik kapustnych żeruje w szyjce korzeniowej, to rzeczywiście w korzeniach możemy zauważyć wydrążone tunele. Dodatkowo zauważymy, że końcówka korzenia zaczyna gnić i zmieniać zabarwienie na ciemnobrązowy, a nawet czarny. Występujący owad w rzepaku, przyczynia się do bardzo dużego ograniczenia plonów. Jeżeli robaki nie zostaną zauważone we wczesnym stadium niszczenia rośliny, to niestety zbyt późna ingerencja nie będzie już skuteczna, ponieważ rośliny zaczynają zamierać. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Robaki w kalafiorze i w brokule - zwalczanie ekologicznymi sposobami
Gdy zauważymy robaki w kalafiorze lub innych roślinach kapustnych, to musimy jak najszybciej podjąć skuteczne kroki. W innym przypadku może dojść do zniszczenia całej uprawy. Wśród takich sposobów na zwalczanie szkodnika, wymienimy również ekologiczne metody. W ten sposób nie musimy sięgać po chemiczne środki, które rzeczywiście należ traktować jako ostateczność.
Do pięciu najpopularniejszych sposobów zwalczania śmietki kapuścianej zaliczyć można:
- Odpowiednią profilaktykę - jeżeli będziemy usuwać chwasty przyciągające muchówkę, a także nie dopuścimy do złożenia jaj w pobliżu roślin kapustnych, to zwalczanie szkodnika nie będzie konieczne. W tym celu zaleca się rozkładanie kartonów wokół warzyw lub przykrywanie ich wczesną wiosną agrowłókniną. Dzięki temu śmietka kapuściana nie ma dojścia do gleby, aby złożyć jaja.
- Trzymanie się zasad agrotechnicznych - taki sposób jest najlepszy, jeżeli śmietka kapuściana występuje w rzepaku. W przypadku uprawy tej rośliny istotny jest odpowiedni płodozmian. Groźny szkodnik kapustnych w rzepaku zacznie się pojawiać, jeżeli będzie on uprawiany w jednym miejscu zbyt długo. Dlatego należy zmieniać rodzaj uprawy najpóźniej po czterech latach.
- Sadzenie innych roślin w pobliżu kapustowatych - rośliny takie jak koperek, sałata, czy też nagietki zmylają muchówki, dzięki czemu szkodniki nie żerują na szyjce korzeniowej roślin kapustowatych.
- Stosowanie oprysku z wrotyczu - pojawiające się robaki w kalafiorze lub w brokule możemy zwalczyć przy pomocy oprysku z wrotyczu. Do 10 litrów wody dodajemy świeżego ziela. Po dobie przecedzamy roztwór, a następnie mieszamy go z wodą w proporcji 1:2. Podlewanie, a dokładniej oprysk stosujemy również profilaktycznie, ponieważ zapach ziela zniechęca muchówki do składania jaj.
- Odpowiednie podlewanie roślin - po wystąpieniu szkodników w rzepaku lub innych uprawach, należy pamiętać o dokładnym przeoraniu gleby. Ważne jest również regularne podlewanie, tak aby utrzymać prawidłowy poziom wilgotności podłoża. Pozwoli to na szybką regenerację systemu korzeniowego roślin.
Jak zwalczyć larwy śmietki - preparaty chemiczne
Jeżeli groźny szkodnik kapustnych nadal żeruje na naszych uprawach, a jego liczba diametralnie się zwiększa, to warto wprowadzić zwalczanie muchówek przy pomocy środków chemicznych. Jednak po preparaty chemiczne warto sięgać dopiero wtedy, kiedy rzeczywiście ekologiczne metody zawiodą lub na uprawach mamy do czynienia z plagą śmietki.
Do popularnych środków chemicznych zwalczających śmietkę kapuścianą, ślimaki oraz inne szkodniki, zalicza się:
- Karate Zeon 050 SC - podlewanie tym specyfikiem należy wykonać w maju, gdy zauważymy okres kwitnienia kasztanowców
- Mospilan 20 SP - specyfik stosujemy, gdy tylko zauważymy obecność szkodnika na uprawach kapusty pekińskiej, brukselki, kalafiora oraz brokuła.