Tawuła biała Spiraea – gatunki o białych kwiatach

W zasadzie biologicznie nazwa tawuła biała nie występuje. Jest za to tawuła białokwiatowa (Spiraea albiflora)… która jednak nie jest szczególnie często uprawiana w naszych warunkach klimatycznych. Nie oznacza to jednak, że w ogrodzie nie możesz mieć krzewu o białych kwiatach, wręcz przeciwnie. Takie ubarwienie mają niektóre odmiany trzech ciekawych gatunków: tawuła brzozolistna (Spiraea betulifolia), tawuła Douglasa (Spiraea douglasii) i tawuła Houtte’a (Spiraea x vanhouttei).

Zarówno jeden, jak i drugi gatunek mają bardzo typowy pokrój – są to krzewy liściaste o jednym pniu i licznych pędach bocznych. Tawuła brzozolistna wytwarza wiele bardzo drobnych, eliptycznych ciemnozielonych liści. Pojawiają się parami na wzniesionych pędach, a na ich szczycie pojawiają się wspaniałe kwiatostany – duże grona zebrane z małych, białych kwiatuszków.

Tawuła Houtte’a wygląda bardzo podobnie. Ma nieco bardziej stożkowaty kwiatostan, podobnie jak tawuła Douglasa, która także może mieć białe kwiaty. Wszystkie wymienione gatunki kwitną w maju i czerwcu, dość długo utrzymując piękne kwiatostany, które wspaniale się prezentują. Poza okresem kwitnienia także ładnie się prezentują. Można je sadzić w pobliżu dróg i w miejskich parkach, ponieważ tawuły są bardzo odporne na zasolenie podłoża i zanieczyszczanie powietrza.

Tawuła biała – uprawa i stanowisko

Tawuły cieszą się taką dużą popularnością ze względu na to, że krzewy te dobrze rozwijają się niemalże w każdym stanowisku. Bardzo lubią dobrze nasłonecznione miejsca, ale mogą rosnąć także w zacienieniu, więc na pewno znajdziesz dla niej miejsce w ogrodzie.

Rośliny dobrze tolerują każdy rodzaj gleby, najlepiej jednak czują się w tych gliniastych i dość ciężkich. Na takim podłożu nie potrzebuje szczególnego podlewania i nawodnienia. Na suchych i przepuszczalnych ziemiach także będzie się rozwijała, ale warto pamiętać, że wtedy mogą potrzebować intensywniejszej pielęgnacji. Gleba powinna mieć pH na poziomie od lekko kwaśnego do lekko alkalicznego. Jak widać jest to niezwykle tolerancyjna roślina, a jej wymagania są minimalne, więc świetnie sprawdzi się także w przypadku początkujących miłośników ogrodnictwa.

Krzew ozdobny tawuła biała i zbliżenie na jego kwiaty, a także uprawa i pielęgnacja
Krzew tawuła biała i jego wymagania, czyli uprawa, pielęgnacja i porady

Tawułę sadzi się wczesną wiosną lub jesienią. Najczęściej sprzedawane są sadzonki w pojemniku, ponieważ najlepiej się przyjmują w miejscu docelowym. Należy tylko je intensywnie podlać tuż po posadzeniu. Rośliny z nagim korzeniem są bardziej podatne na uszkodzenia i gorzej się przyjmują, warto więc zainwestować w lepszej jakości sadzonki. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ogrodowych.

Pielęgnacja tawuły w ogrodzie

Tawuły to jedne z tych wyjątkowych roślin, które nie potrzebują szczególnej uwagi. Pielęgnacja w zasadzie sprowadza się do dwóch zabiegów: podlewania i przycinania. Roślina nie potrzebuje podlewania – dobrze czuje się także na podłożu nieszczególnie zasobnym w składniki odżywcze, więc zastrzyk minerałów nie jest konieczny. Tawuła nie jest także podatna na przenawożenie, ale i tak nie ma sensu tego robić.

Podlewanie jest jednak ważnym elementem uprawy. Zwłaszcza na podłożu suchym, przepuszczalnym i bardzo szybko przesychającym może okazać się, że jest potrzebuje sporo wody. Szczególnie sporo wody należy podawać w upalne dni i w czasie bardzo suchych lat. Aby zabezpieczyć krzew przed utratą wody można zastosować sposób, który działa na wszystkie krzewy ozdobne – ściółkowanie. W tym wypadku dobrze sprawdzają się zarówno drobne kamienie, jak i kora drzew iglastych. Ich zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego poziomi wilgoci i zapobieganie występowaniu chwastów. Wokół tawuły można zasadzić także rośliny, które dobrze znoszą cień, które także będą chroniły nisko położone pod powierzchnią ziemi korzenie przed przeschnięciem.

Tawuła biała – przycinanie krok po kroku

Tawuła biała, inaczej niż inne krzewy liściaste, nie potrzebuje szczególnego przycinania. Oczywiście zabieg przeprowadza się, kiedy roślina tego potrzebuje. Przycinanie robi się wczesną wiosną, wtedy usuwa się pędy, które przemarzły lub padły łupem patogenów grzybowych. Zabieg interwencyjny jest bardzo ważny, ponieważ może uratować krzew przed zniszczeniem.

Tawuły nie trzeba jednak przycinać, aby ją uformować. Roślina mało się rozgałęzia i nie jest szczególnie ekspansywna. Jeśli jednak zauważysz, że roślina rozrasta się na boki, można skrócić pędy. To może oznaczać znacznie mniejsze kwitnienie, ale w kolejnym roku będzie równie bujne jak dotychczas. Mocno rozrośnięte krzewy ozdobne mogą tracić pokrój, dlatego warto pilnować, czy nie stają się nadmiernie ekspansywne.

ikona podziel się Przekaż dalej