Tawuła brzozolistna - charakterystyka

Tawuła brzozolistna (Spiraea betulifolia) jest krzewem karłowatym, który dorasta średnio do 50-100 cm wysokości. Gatunek ten wyróżnia się dość rozłożystym pokrojem o licznych pędach, które są bardzo mocno rozgałęzione. Starsze rośliny rozpoznamy po tym, że są one dużo szersze niż wyższe, ponieważ z czasem rzeczywiście zaczynają się rozrastać na boki. Średni przyrost pędów wynosi około 15 cm rocznie.

Liście w sezonie wiosenno-letnim przybierają jasnozielony odcień, a także lekko klapowany kształt. Jesienią przebarwiają się na kolor żółty, po czym na zimę całkowicie opadają. Okres kwitnienia przypada najczęściej na czerwiec. W tym czasie roślina jest obsypana kwiatostanami z drobnymi, białymi kwiatkami, których średnica nie przekracza 0,5 cm. Warto mieć na uwadze, iż kwitnienie odbywa się na zeszłorocznych pędach.

Spiraea betulifolia - uprawa i stanowisko

Uprawa każdej odmiany tawuły, w tym również tawuły brzozolistnej, nie powinna stwarzać nam żadnego problemu. Najlepiej zadbać dla niej o słoneczne stanowisko. Chociaż roślina poradzi sobie również w półcieniu. Wtedy jednak możemy zaobserwować nieco mniej urodzajne kwitnienie. Tawuła odwdzięczy nam się pięknymi kwiatami, jeżeli posadzimy ją na żyznej, dobrze spulchnionej oraz umiarkowanie wilgotnej glebie. Należy jednak pamiętać, że jest to roślina, która doskonale się przystosowuje do praktycznie każdych warunków.

Jej mocną stroną jest to, że wyróżnia się ona bardzo dużą odpornością na mróz. Jednocześnie może być obsadzana w miejskich parkach oraz innych zakątkach zieleni, ze względu na obojętność wobec zanieczyszczeń powietrza. W ogrodach możemy wykorzystać ją do pojedynczych obsadzeń, urozmaicenia rabat kwiatowych, zasadzenia jako rośliny okrywowej, czy też na trawnikach. Świetnie sprawdzi się również jako roślina na niskie żywopłoty oraz szpalery. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy tawuły białej w ogrodzie.

Krzew tawuły brzozolistnej - pielęgnacja

Tak naprawdę spiraea betulifiolia jest rośliną, której uprawa jest nie tylko bardzo prosta, ale jednocześnie nie wymaga zbyt skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Roślina jest w stanie przetrwać nawet sporą suszę. Jednak, jeżeli zależy nam na efektownym kwitnieniu, warto w takich okresach pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Krzewu nie musimy w żaden sposób nawozić, a także zabezpieczać przed mrozami. Warto jednak zainwestować w ściółkę, dzięki czemu skutecznie ochronimy ją przed zagłuszającymi chwastami.

Tawuła brzozolistna Spirea betulifolia i zbliżenie na kwiat, a także tawuła i uprawa oraz pielęgnacja
Jakie wymagania w ogrodzie ma krzew tawuła brzozolistna Spirea betulifolia, a także jej uprawa i pielęgnacja

Chociaż tawuła brzozolistna jest gatunkiem krzewu karłowatego, to jednak lubi ona regularne przycinanie. Tak jak wcześniej wspomniano kwiaty pojawiają się na pędach zeszłorocznych. W związku z tym, wykonując solidne cięcie na wiosnę, możemy spodziewać się kwitnienia dopiero w kolejnym sezonie, a czasem nawet dopiero po kilku latach. Warto jednak poświęcić ten czas na bujny rozrost krzewu, który się dzięki przycinaniu silnie rozkrzewi. Co kilka lat zaleca się, aby wykonać cięcie odmładzające. Wtedy w okresie wiosennym powinniśmy usunąć wszystkie uszkodzone oraz wyschnięte pędy.

Tawuła brzozolistna - cena

Spiraea betulifiolia jest rośliną o bardzo małych wymaganiach uprawowych. Jednocześnie daje ona wiele możliwości wykorzystania w ogrodzie. Warto w takim razie dowiedzieć się, jakie są ceny sadzonek poszczególnych odmian tawuły brzozolistnej. Brzozolistna tawuła to wybór wart rozważenia.

Przykładowe ceny óżnych odmian tawuły brzozolistnej

Nazwa odmiany

Cena

Tawuła brzozolistna Island Spiraea betulifolia

Cena od 4,40 zł/szt.

Tawuła brzozolistna Tor Gold PBR

19,90 zł/szt.

Tawuła brzozolistna Tor

6,40-12,90 zł/szt.

Tawuła brzozolistna Tor, miniaturka

10,00 zł/szt.

Tawuła japońska Crispa Spiraea japonica

4,99-13,99 zł/szt.

Tawuła nippońska Snowmound Spiraea nipponica

5,40-11,19 zł/szt.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły