Tawuła japońska goldmound - charakterystyka i odmiany

Tawuła japońska Goldmound (Spiraea japonica “Goldmound”) jest krzewem zaliczającym się do rodziny różowatych. Ciekawostką jest to, że jest to odmiana, którą wyselekcjonował Clèment Paquette w Kanadzie. Roślina wyróżnia się zwartym pokrojem o kształcie płaskokulistym. Jest to odmiana karłowata, ponieważ tawuła dorasta maksymalnie do ok. 60 cm wysokości. Wyróżnikiem tego krzewu są eliptyczne liście o charakterystycznym żółtym zabarwieniu. W okresie jesiennym stają się one ciemniejsze, po czym zimą całkowicie opadają.

W czerwcu przypada okres kwitnienia. Chociaż czasami przypada on na przełom lipca i sierpnia. W tym czasie spiraea goldmound zostaje obsypana drobnymi, różowymi kwiatami, których średnica wynosi około 5 mm. Zebrane są one w kwiatostany, które wyrastają na tegorocznych pędach. Sadzonki tawuły japońskiej, doskonale sprawdzą się w przypadku niewysokich żywopłotów oraz szpalerów. Doskonale sprawdzi się również w przypadku tworzenia obwódek. Tawuła japońska może być wykorzystywana również jako roślina okrywowa, a także do urozmaicenia ogródków skalnych. Można ją również obsadzać w pojemnikach. Warto mieć na uwadze, że Tawuła Goldmound jest to tylko jedna z licznych odmian tawuły japońskiej. Pozostałe odmiany, to m.in:

  • Tawuła japońska Dart’s Red
  • Tawuła japońska Goldflame Spiraea japonica
  • Tawuła japońska Macrophylla

Sadzonki tawuły japońskiej goldmound - wymagania i uprawa

Uprawa tego gatunku tawuły jest bardzo prosta. Sadzonki najlepiej jest umieszczać w nasłonecznionych stanowiskach. Chociaż roślina poradzi sobie również w półcieniu. Wtedy jednak możemy spodziewać się nieco gorszego kwitnienia. Wymagania co do gleby również są niewielkie. Najlepszy wzrost zauważymy na glebach żyznych, pulchnych, a także umiarkowanie wilgotnych. Jeżeli nie chcemy, aby tawuła japońska została zagłuszona przez chwasty, które bardzo szkodzą roślinie, warto zadbać o ściółkowanie krzewu.

Wymagania krzewu co do zabezpieczenia go na zimę nie są zbyt wielkie. Oczywiście młode sadzonki możemy podsypać ziemią lub ściółką. Jest to roślina mrozoodporna, zatem doskonale poradzi sobie nawet w najzimniejszych regionach Polski. Ponadto roślina nadaje się do zasadzeń w miastach, skwerach i parkach, ponieważ doskonale radzi sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami powietrza. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie tawuły norweskiej.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze narzędzia do przycinania drzew

Szukasz najlepszych narzędzi do przycinania krzewów? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane narzędzia przez naszych czytelników.

Tawuła japońska - pielęgnacja

Chociaż tawuła japońska Goldmound wyróżnia się bardzo wolnym przyrostem pędów, to jednak bardzo lubi przycinanie. Pędy rozrastają się na boki, dzięki czemu roślina doskonale się zakrzewia. Ponadto coroczne przycinanie ma doskonały wpływ na intensywne kwitnienie krzewu. Cięcie wykonujemy wczesną wiosną, jeszcze zanim na pędach pojawią się pierwsze liście. Ponadto powinniśmy również systematycznie usuwać wyschnięte i uszkodzone pędy w celu odmłodzenia sadzonki.

Tawuła japońska goldmound i zbliżenie na kwiat, a także tawuła, jej odmiany i uprawa
Jakie wymagania w ogrodzie ma krzew tawuła japońska goldmound, a także jej uprawa i pielęgnacja

Uprawa tawuły japońskiej na żywopłot, wymaga zachowania odpowiednich odstępów pomiędzy sadzonkami. Rozstawa w takim przypadku powinna wynosić około 70 cm. Oczywiście rozstawa może być również o wiele większa, jednak wtedy możemy spodziewać się rzadszego żywopłotu.

Spirea goldmound - cena

Jeśli interesuje nas cena sadzonek tawuły japońskiej Goldmound, to warto mieć na uwadze jeszcze inne odmiany tego krzewu. Dzięki temu będziemy mieli większe rozeznanie co kosztów poniesionych z tytułu zakupu tego gatunku tawuły.

Przykładowe ceny sadzonek tawuły japońskiej

Nazwa odmiany

Cena

Tawuła japońska Goldmound

15,90 zł

Tawuła japońska Golden Princess

15,90 zł

Tawuła wczesna

12,38 zł

Tawuła biała

8,90 zł

Tawuła szara

18,49 zł

Tawuła gęstokwiatowa

10,90 zł

Tawuła żółta miniaturka

6,90 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły