Tawuła wczesna arguta - uprawa, przycinanie, pielęgnacja, porady
Tawuła wczesna (arguta) to jeden z najbardziej efektownych krzewów ozdobnych. Pięknie wygląda w ogrodzie zwłaszcza w czasie kwitnienia, ale poza tym okresem także jest dość ozdobna. Dowiedz się, na czym polega jej uprawa i jak się nią zajmować.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Tawuła wczesna – kilka słów o gatunku
W uprawie w naszych warunkach klimatycznych pojawia się kilka roślin z tej rodziny: tawuła brzozolistna, tawuła wczesna i tawuła japońska. Tawuła wczesna to roślina o bardzo ciekawym pokroju. Jej łacińska nazwa brzmi Spiraea arguta, dlatego czasami można znaleźć ją pod nazwą tawuła arguta. To jeden z najładniejszych krzewów ozdobnych. Ma niewielki pokrój, podobnie jak jej bardziej znana kuzynka, tawuła japońska. Osiąga maksymalnie 1,2 m wysokości.
Na uwagę zasługuje jej regularny pokrój. Krzew jest bardzo gęsty, a dzięki łukowato przewieszającym się gałązkom jest jeszcze bardziej atrakcyjny. Na dodatek ładnie prezentują się także spiczaste, ciemnozielone liście. Na ich tle delikatne kwiaty wyglądają jeszcze bardziej atrakcyjnie.
Są bardzo drobne, mają maksymalnie 3 mm średnicy, ale zbierają się w bardzo duże baldachogrona, które pojawiają się na szczycie pędów. Wyglądają jak niewielkie bukiety, co jeszcze dodaje całości uroku. Najczęściej są białe, jednakże niektóre odmiany tawuły wczesnej kwitną na różowo, w delikatnym, jasnym odcieniu. Roślina jest mrozoodporna i dobrze sprawdza się w parkach i przestrzeni miejskiej. Świetnie prezentuje się także w ogrodzie – na przełomie kwietnia i maja wygląda jak przepiękny bukiet i wspaniale pachnie.
Tawuła wczesna Spiraea arguta – wymagania
Tawuła wczesna nie ma szczególnych wymagań, jeśli chodzi o miejsce. Najbardziej lubi słoneczne zakątki, w pełnym oświetleniu najszybciej rośnie i najpiękniej wygląda. Słońce potrzebne jest jej do obfitego kwitnienia i bujnego wytwarzania gałązek. W zacienieniu przeżyje, jednak będzie wyglądać zdecydowanie gorzej.
Tawuła arguta będzie się dobrze rozwijać w każdym rodzaju ziemi ogrodowej. W niektórych rodzajach podłoża może wymagać dokarmiania nawozami, ale to nie stanowi większego problemu. Najlepiej uprawiać ją w żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie. Nie przeszkadza jej odczyn zasadowy ani lekko zasadowy, ale na kwaśnym może utrzymywać się nieco gorzej. Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, więc można ją sadzić w mieście. A ponieważ nie potrzebuje żadnej szczególnej pielęgnacji, jest fantastyczną rośliną parkową. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ogrodowych.
Tawuła wczesna – sadzenie
Tawułę można sadzić przez cały sezon, o ile tylko ziemia nie jest zamarznięta. Obszar, na którym chcesz posadzić krzew powinien zostać dokładnie odchwaszczony, żeby krzew mógł wytworzyć silny system korzeniowy. Zbyt sypką i piaskową glebę należy wymieszać z dodatkiem torfu lub kompostu, a gliniastą i zbitą – rozluźnić dodatkiem piasku.
Należy uważać, by krzewy były posadzone na tej samej głębokości, na jakiej były w szkółce. Najczęściej wykorzystuje się sadzonki w pojemnikach, które przed posadzeniem należy obficie podlać. Po wyjściu sadzonki należy nieco rozluźnić bryłę korzeniową. To może pomóc w wytworzeniu systemu korzeniowego, a tym samym zwiększa szanse, że tawuła wczesna dobrze się przyjmie na stałym miejscu. Dorosłe tawuły świetnie nadają się do przesadzania, nie jest to dla nich szkodliwe. Można zrobić to jesienią lub wiosną.
Tawuła wczesna – pielęgnacja
Podlewanie nie jest szczególnie istotne, jeśli chodzi o pielęgnację tawuły wczesnej. Oczywiście młode rośliny należy regularnie nawadniać, ale starsze dobrze radzą sobie same. Jeśli jednak susza się przeciąga, a dni są upalne, warto dodatkowo podlać roślinę. Lepiej dostarczać jej małe porcje wody częściej, ponieważ gatunek jest podatny na zalanie.
Młoda tawuła powinna zostać nawieziona od razu po posadzeniu. Pierwsze dawki nawozu nie powinny być za duże. Ostatni zabieg wykonuje się w czerwcu, aby roślina zdążyła zapaść w sen przed nadejściem przymrozków. Tawuły podlewa się płynnym nawozem wieloskładnikowym, najlepiej mineralnym.
Cięcie to kolejny ważny zabieg pielęgnacyjny. Cięcie tawuły wczesnej wykonuje się po kwitnieniu. Zabieg ten powinien być wykonywany co roku lub co dwa lata. Dzięki temu rośliny mają ładny pokrój i intensywnie kwitną. Ale warto pamiętać, że cięcie nie powinno być wykonywane zbyt intensywnie. Wystarczy skrócić młode pędy o 1/3 długości. Cięcie tawuły wczesnej ograniczy rozrost krzewu, a także utrzyma go w estetycznej formie – stare pędy nie kwitną i usychają, dlatego ich regularne usuwanie to najważniejsze zadanie przy pielęgnacji tawuły.
Rozmnażanie tawuły wczesnej
Najłatwiejszy sposób na rozmnażanie tawuły wcześniej, to pobranie odrostów. Roślina wypuszcza ich dużo. Jeśli chcesz zobaczyć, w jakim są stanie, rozgarnij ziemię wokół nich i sprawdź stan ich korzeni. Jeśli mają własny, chociażby niewielki system korzeniowy, możesz je przesadzić na stałe miejsce. Tawuła arguta tym sposobem dobrze się rozmnaża.
Po posadzeniu przycinanie nie jest konieczne. W czasie tego zabiegu możesz także pobrać sadzonki półzdrewniałe, które wstawia się do wody, by się ukorzeniły. Przycinanie wiosenne jest najlepszym momentem na taki zabieg.