Aeracja trawnika - charakterystyka

Wertykulacja trawnika polega na pionowym nakłuwaniu podłoża na głębokości nawet do 40 mm. Ma to za zadanie pozbycie się filcu z trawnika, lepsze napowietrzenie podłoża, a także spulchnienie zbitej gleby. Dzięki temu przyczyniamy się do efektywniejszego nawożenia trawy, ponieważ napowietrzanie trawnika pozwala na lepsze przenikanie minerałów oraz pozostałych związków organicznych. Ponadto trawnik po aeracji bardziej się zagęszcza i wzmacnia swoje źdźbła.

Nakłuwanie trawnika można wykonać na wiele sposobów. Nieduże powierzchnie murawy możemy z powodzeniem potraktować widłami lub specjalnymi butami przeznaczonymi do aeracji. Należy jednak mieć na uwadze, że wertykulacja trawnika widłami jest bardzo czasochłonna i nie zawsze będzie tak dokładna, jak w przypadku zastosowania wertykulatorów mechanicznych. Tutaj do wyboru mamy wertykulatory do trawy elektryczne, które najlepiej sprawdzą się przy średniej wielkości trawnikach, a także wertykulatory spalinowe. Te ostatnie polecane są przy największych powierzchniach murawy.

Aeracja wgłębna a powierzchniowa

Powierzchniowa aeracja trawnika wyróżnia się nakłuwaniem trawy oraz wierzchniej warstwy gruntu do głębokości maksymalnie 20 mm. Najczęściej napowietrzanie trawnika w ten sposób wykonujemy widłami lub innym ręcznym wertykulatorem. Powierzchniowa aeracja trawy sprawdzi się na niezbyt zniszczonej murawie, a także przy pielęgnacji młodego trawnika. Dzięki takiemu zabiegowi doprowadzimy do lepszego napowietrzenia gleby, a zastosowany nawóz lepiej się wchłonie, przez co trawnik po aeracji będzie wyróżniał się lepszą kondycją.

Nie zawsze jednak powierzchniowa aeracja trawy przyniesie oczekiwane skutki. Jeżeli murawa jest bardzo zniszczona, to potrzebna będzie aeracja wgłębna. Co daje nakłuwanie trawnika na głębokość nawet 80 mm? Przede wszystkim widłami bądź mechanicznymi wertykulatorami można głębiej dostać się do gleby, która będzie nie tylko lepiej napowietrzona, ale również skuteczniej oczyszczona z nadmiaru filcu. Ponadto aeracja wgłębna pozwoli na to, aby nawóz jeszcze głębiej przeniknął do gleby, szczególnie takiej, która przed zabiegiem aeracji jest mocno zbita i mało przepuszczalna.

Pierwsza aeracja młodego trawnika

Widząc, co daje nakłuwanie trawnika, warto dowiedzieć się, jak powinna wyglądać pierwsza aeracja młodego trawnika. Na pewno tego zabiegu nie można wykonać w pierwszym sezonie po wysianiu trawy do gleby, ponieważ źdźbła są jeszcze młode i zbyt mocno osłabione. Dlatego zaleca się, aby nakłuwanie trawnika wykonać dopiero w drugim sezonie po jego założeniu. Wtedy będziemy mieli pewność, że trawnik po aeracji nie ulegnie zniszczeniu i bardzo szybko się zregeneruje.

Ponadto należy mieć na uwadze, aby pierwsza aeracja młodego trawnika była powierzchniowa. Aeracja wgłębna młodego trawnika może tak naprawdę doprowadzić do jego zniszczenia. Ponadto, zawsze nakłuwanie należy wykonać po koszeniu. Wtedy też będzie nam łatwiej ocenić stan murawy, a także stwierdzenie, czy na pewno pierwsza aeracja jest już potrzebna. Widząc, co daje nakłuwanie trawnika, możemy jeszcze bardziej zadbać o jego rozwój, stosując odpowiedni nawóz do gleby.

Jak często i kiedy wykonać napowietrzanie trawnika

Starsze trawniki wymagają już regularnej aeracji. Pierwszy zabieg zawsze należy wykonać wiosną, kiedy to trawa zaczyna po zimie odżywać. Pamiętajmy o tym, aby najpierw została przeprowadzona wertykulacja trawnika, która polega na pozbyciu się zalegającej ilości filcu. Aeracja trawnika powinna być wykonana również po koszeniu, ale jeszcze przed zastosowaniem nawozu.

Schemat przedstawiający stan trawy przed aeracją w trakcie aeracji i po aeracji, w jakiej porze roku wykonywać napowietrzanie trawnika
Pierwsza aeracja trawnika, jak często wykonywać nakłuwanie trawninka i jakie są do tego narzędzia

Jak już wcześniej wspomniano, przy co najmniej kilkuletnich trawnikach, kiedy zniszczenia po zimie są spore, sprawdzi się aeracja wgłębna. Wtedy zabieg wykonujemy po koszeniu, poprzez napowietrzanie trawnika widłami na głębokość nawet do 8 cm. Zarówno wertykulacja trawnika, jak i również aeracja trawnika nie powinna być wykonana później niż pod koniec maja. Ponieważ jest to ostatni moment, aby zastosować wiosenny nawóz do gleby.

Kolejne nakłuwanie trawnika możemy zaplanować latem, a najlepiej do końca sierpnia. Powtórny zabieg napowietrzania nie będzie dotyczył młodego trawnika. Aeracja trawnika latem powinna być wykonana wtedy, kiedy trawnik po aeracji wiosennej nadal wymaga odświeżenia. Zarówno aeracja, jak i również wertykulacja trawnika, które zostaną przeprowadzone latem, doskonale zabezpieczą murawę przed sezonem zimowym. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem aeracji trawnika?

Jak pielęgnować trawnik po aeracji?

Niezależnie od tego, kiedy wykonamy aerację, powinniśmy pamiętać o tym, że murawa będzie wymagać dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Zarówno wiosną, jak i latem warto zastosować odpowiedni nawóz. Jednak pamiętajmy o tym, aby latem stosować nawozy do jesiennego nawożenia. Są one bogate w potas, który wzmacnia trawę przed zbliżającym się sezonem zimowym. Jednocześnie są one ubogie w azot, dzięki czemu nie pobudzimy trawy do wegetacji. Natomiast nawóz

Widząc, co daje nakłuwanie trawnika, warto zdecydować się również na piaskowanie. Taki zabieg najlepiej jest wykonać na glebach mocno zwięzłych. Dzięki piaskowaniu do podłoża trafi nie tylko więcej składników odżywczych pochodzących z nawozów, ale również gleba będzie zdecydowanie lepiej napowietrzona.

Co daje nakłuwanie trawnika po koszeniu? Przede wszystkim trawnik staje się jeszcze bardziej wyrównany. Jest to bardzo polecany zabieg w przypadku trawników ozdobnych. Warto pamiętać o tym, aby w przypadku takich właśnie trawników stosować aerację powierzchniową. Ponieważ murawa ozdobna po koszeniu osiąga wysokość do ok. 3 cm. Dodatkowo zabieg aeracji pomaga pozbyć się nadmiaru mchu. Oczywiście niepożądanych roślin pozbywamy się już poprzez wertykulację trawnika. Warto jeszcze dodatkowo zadbać o nawożenie preparatami, które w swoim składzie posiadają żelazo. Dzięki temu trawa będzie dodatkowo chroniona przed późniejszym porastaniem mchów oraz porostów.

Mając na uwadze, iż zabieg aeracji jest rzeczywiście bardzo ważny, dobrze jest pamiętać o systematycznym napowietrzaniu trawnika. Jeżeli dysponujemy niewielką powierzchnią trawnika, to z powodzeniem wystarczą zwykłe widły. Natomiast przy bardzo dużym areale, lepiej jest zainwestować w urządzenia mechaniczne. Wybierając sprzęt, należy sprawdzić częstotliwość oraz głębokość nakłuwania ostrzy.

Prawidłowo przeprowadzona aeracja trawnika, a także wszelkie pozostałe zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzane po zabiegu napowietrzania, pozwalają na utrzymanie doskonałej kondycji trawy. Dlatego warto poświęcić swój czas na dbanie o trawnik, ponieważ murawa stanie się najlepszą wizytówką dla naszego ogrodu.

ikona podziel się Przekaż dalej