Ile rośnie trawa od zasiania? Co wpływa na szybkość wzrostu?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak długo wyrasta posiana trawa, musimy omówić kilka najważniejszych warunków uprawy. Termin kiełkowania od zasiania nasion będzie uzależniony od konkretnej odmiany trawy, pory sadzenia trawnika, a także warunków pogodowych.

Posiana trawa najlepiej kiełkuje w okresie jesiennym. W tym czasie występują najlepsze warunki pogodowe, które mogą sprawić, że trawnik wschodzi w kilka dni od zasiania. Trawa sportowa, renowacyjna czy ogrodowa wymaga wilgoci, stosunkowo dobrego nasłonecznienia oraz zabezpieczenia przed przymrozkami. Dlatego dobrym terminem na posianie trawy jest także wiosna. Unikajmy tu okresów z silnymi burzami, które mogą wypłukać nasionka. Posiana na wiosnę trawa sportowa szybko wyrasta, o ile zapewnimy jej odpowiednią wilgotność w czasie kiełkowania. Na wzrost trawy z pewnością wpłyną także dodatnie temperatury. Trawa kiełkuje jedynie w dodatnich temperaturach, dlatego wiosenny termin na sianie trawy powinien być ustalony po zakończeniu przymrozków.

Ile rośnie trawa po zasianiu? Jak już wspomnieliśmy, wzrost trawy będzie uzależniony od odmiany. Szybko rosnąca odmiana sportowa pozwala na błyskawiczne uzyskanie trawnika. Najszybsza odmiana wschodzi w czasie do 10 dni od zasiania. Odmiana długo rosnąca kiełkuje w znacznie dłuższym czasie. Niekiedy trzeba poczekać ponad 20 dni po wysianiu.

To, ile rośnie trawa, będzie uzależnione od właściwych warunków następujących od posiania. Zbyt niska wilgotność sprawia, że trawnik wolniej kiełkuje, a posiana roślina rozrasta się w znacznie wolniejszym tempie. Dlatego chcąc szybko pozyskać zagęszczony trawnik, musimy dbać o prawidłowy wzrost trawy i podlewać go w odpowiednim czasie.

Jak dbać o trawy po wysianiu i przyspieszyć ich wzrost?

Młoda trawa po wysianiu wymaga zapewniania odpowiednich warunków. To, jak szybko uzyskamy trawnik, zależy od naszego nakładu pracy. Trawa szybko wschodzi po zasianiu, jeśli zadbamy o regularne, delikatne nawadnianie podłoża.

Podlewanie rozpoczynamy po wysianiu i kontynuujemy je tak długo, jak będzie to konieczne. Zarówno trawa sportowa jak i długo rosnące odmiany powinny być nawadniane wczesnym rankiem lub wieczorem. Roślina, która wschodzi po zasianiu jest szczególnie narażona na poparzenia promieniami słonecznymi. Dlatego nie zaleca się podlewania w czasie silnej ekspozycji słonecznej.

Zadbana trawa wyrasta szybko po wysianiu. Dla skrócenia owego czasu możemy zadbać o odpowiednie przygotowanie gleby. Pierwsze nawożenie warto wykonać jeszcze przed sianiem roślin. Następnie zasilamy trawy co 5 – 6 tygodni. Po niedługim okresie czasu konieczne będzie także pierwsze koszenie, które wykonujemy na nieco większą długość.

Nawożenie trawnika nawozem do trawy, a także pielęgnacja trawnika po siewie oraz ile rośnie trawa
Ile rośnie trawa, czyli czas wzrostu trawy oraz czas do założenia trawnika od siewu

W ogrodzie przyda się kompostownik domowy. Skoszone trawy okazują się idealnym materiałem na naturalny nawóz. Kompostownik domowy będzie miejscem do składowania skoszonych części roślin. Nawóz możemy wykorzystać pod iglaki na balkon, warzywa czy kwiaty. Kompostownik domowy pozwala na uzyskanie efektownego wzrostu roślin (np. pod iglaki na balkon), a także na osiągnięcie dużych, ekologicznych plonów warzywnych. Jeśli nie chcesz czekać na wzrost trawy, sprawdź także ten artykuł na temat trawy z rolki krok po kroku.

Pielęgnacja trawy po upływie dłuższego czasu od zasiania

Trawa wyrasta szybko, a po kilku miesiącach widocznie się zagęszcza. Po upływie dłuższego czasu od zasiania nie wystarczy już tylko regularne nawożenie i koszenie trawnika. Wszystkie rośliny (iglaki na balkon, trawy czy kwiaty) wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. W przypadku traw ogrodowych będzie to cykliczna wertykulacja, która polega na pionowym nacięciu darni na głębokość ok. 10 – 15 cm.

Po jakim upływie czasu wymagana jest wertykulacja trawnika? Wszystko zależy od gleby oraz indywidualnych warunków uprawy. Przyjmuje się, że wertykulacja powinna być przeprowadzona kolejnej wiosny od wysiewu. Nakłuwanie darni ma za zadanie zwiększyć wsiąkanie wody opadowej i rozluźnienie podłoża. Najbardziej widocznym objawem, świadczącym o konieczności wykonania zabiegu jest wyrastanie mchu.

Niektóre trawy ozdobne nadają się do uprawy w pojemnikach. W tym wypadku częstym problemem uprawowym okazuje się pleśń w doniczce. Jak nietrudno się domyślić, pleśń w doniczce stanowi zagrożenie dla roślin i wygląda nieestetycznie. Na szczęście możemy ją zwalczyć domowymi sposobami. Zaatakowane przez pleśń w doniczce iglaki na balkon i trawy możemy oprószyć cynamonem. W przypadku większej skali problemu warto sięgnąć po specjalne preparaty chemiczne, które szybko zwalczą pleśń w doniczce.

Chcesz uzyskać więcej praktycznych porad o uprawie ogrodu lub dowiedzieć się, jak zlikwidować gniazdo os? Zapoznaj się z innymi artykułami. Dowiesz się, jak wykonać kompostownik domowy, a także poznasz wiele sposobów na uprawę roślin ogrodowych.

ikona podziel się Przekaż dalej