Jak dosiewać trawę? Metody, terminy, porady praktyczne
Trawa w naszym ogrodzie stanowi bardzo istotny element estetyczny. Nie zapominajmy jednak, że stary trawnik, bez różnicy, czy użyliśmy trawy z rolki, czy wysiewaliśmy trawnik samodzielnie, wielokrotnie ma przerzedzenia. W tym momencie na starym trawniku powinniśmy przeprowadzić dosiew trawy. Zanim jednak przystąpimy do dosiewania trawnika, musimy się dowiedzieć, jak przebiega dosiewanie trawy czy uzupełnianie wykonujemy na wiosnę, latem, zimą, czy może jesienią.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dosiewanie trawy - podstawowe informacje na temat tego, jak powinien przebiegać dosiew trawy
Dosiewki do trawnika - dlaczego uzupełniamy stary trawnik
Jeśli na naszym ogrodzie znalazła się trawa z rolki lub trawa z wysiewu ręcznego, musimy zmierzyć się z tym że w pewnym momencie mogą na trawniku pojawić się ubytki. Takie ubytki nie wyglądają atrakcyjnie i psują estetyczny efekt naszego trawnika. Dlatego w tym momencie powinien być to dla nas znak, że pora na dosiewanie nowego trawnika.
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest regularne dosiewanie trawnika, bo wtedy uzyskamy gęstą i zieloną trawę. Jest to również ważne, jeśli naszym wyborem jest trawa z rolki, która teoretycznie powinna być już doskonale przygotowana. Nie zapominajmy jednak o tym, że w przestrzeniach między kolejnymi rolkami powinny znaleźć się nasiona traw.
Jeśli więc zależy nam na tym, by trawnik był gęsty, zielony i rósł obficie, powinniśmy zadbać o odpowiednią ziemię pod trawnik, podlewanie trawnika, jego nawożenie, wertykulację, a także o to, by nie zapominać o dosiewaniu nowego trawnika. Dzięki tym wszystkim czynnościom nasz trawnik będzie prezentował się bardzo estetycznie i będziemy mogli cieszyć się czasem spędzanym na naszym ogrodzie.
Dosiewanie nowego trawnika – wiosną czy jesienią - zobaczmy najlepsze terminy
Trawnik po zimie wielokrotnie nie wygląda zbyt dobrze. Dodatkowo po wertykulacji może on wyglądać jeszcze gorzej. Dlatego właśnie wszystkim poleca się coroczne dosiewanie trawy na naszym starym trawniku. Jest to ważne zarówno w przypadku rocznych, jak i wieloletnich już trawników. Jednak, by zabieg miał sens i przyniósł pożądane skutki, musimy dowiedzieć się, czy dosiewanie trawnika wykonujemy na wiosnę, czy może też na jesień.
Warto wiedzieć, że dosiewanie trawy najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną, kiedy to śnieg topnieje i możemy zauważyć ubytki w naszym trawniku. Pamiętajmy, że trawnik po zimie nie musi mieć ubytków, ale jego rozwój nie jest równomierny. Właśnie z tego powodu również będziemy musieli dosiewać trawę.
Jeśli mamy taką możliwość, to polecane jest uzupełnianie trawnika wiosną, zaraz po wertykulacji, która poprawia to, w jakim stanie jest ziemia pod trawnik i poprawia również stan darni. Pamiętajmy, że złe podlewanie trawnika, czy też nieodpowiednia ziemia pod trawnik, szkodniki, takie jak kret i nornica, ale także choroby traw, mogą przyczynić się do znacznych ubytków w trawniku. Sprawdź także ten artykuł o wyborze trawy na trawnik.
Tradycyjne dosiewanie trawy - popularna metoda na uzupełnianie trawnika po zimie
Tradycyjne dosiewanie trawnika - co musimy wiedzieć o tym sposobie dosiewu trawy
Kiedy zależy nam na tym, by trawnik na wiosnę, po wiośnie, a nawet na jesień, wyglądał bardzo atrakcyjnie, miał jednolity zielony kolor i był gęsty, musimy zapoznać się z tym, jak prawidłowo dosiewać trawę na nasz trawnik. Istnieją dwa sposoby na przeprowadzenie tego zabiegu. Pierwszym z nich jest dosiewanie trawnika w sposób tradycyjny.
Ta metoda na dosiewanie trawy jest bardzo prosta i wykonuje się ją na istniejącym już trawniku. Ważne jest to, że dosiewka wykonywana jest z mieszanki traw, która była użyta przy powstawaniu trawnika. Wykorzystując tę dosiewkę, będziemy mieć 90% pewność, że trawa wszędzie będzie jednolita i będzie ona rosła w tym samym tempie, co istniejący już trawnik.
Dodatkowo metoda ta jest bardzo prosta i nie wymaga od nas zbyt dużej wiedzy. Warto jednak zapoznać się z tym, jakie czynności powinniśmy wykonać w pierwszej kolejności, zanim przejdziemy do dosiewania trawy. Zobaczmy więc, jak przebiega dosiewanie trawnika w sposób tradycyjny.
Dosiewki do trawnika uzupełniane tradycyjnie - jak przebiega ten zabieg
Jeśli zabieramy się za dosiewanie trawnika w sposób tradycyjny, powinniśmy wiedzieć, że przed rozsianiem nasion trawy, powinniśmy również wykonać inne zabiegi. Pierwszym z nich jest spulchnienie gleby w miejscach, gdzie występują ubytki. Wykorzystać do tego możemy widły.
Kolejnym krokiem jest rozsypanie na tej powierzchni ziemi ogrodniczej, którą powinniśmy dokładnie rozgrabić po tej powierzchni. Później już możemy przystąpić do wysiewania nasion, które później powinny być przykryte cienką warstwą gleby i bardzo delikatnie zagrabione, tak, by nasiona traw pozostały pod ziemią. W przeciwnym razie latające ptaki mogą potraktować naszą trawę jako darmową stołówkę. Nie możemy zapomnieć również o podlaniu trawnika po zakończeniu naszej pracy, które powinno być bardzo intensywne.
Pamiętajmy jednak o tym, że ubytki w trawniku mogły powstać również dlatego, że ziemia bądź stanowisko nie było odpowiednie dla trawy lub została ona wydeptana. Dlatego w tych miejscach nie powinna być dosiewana ta sama mieszanka traw. Musimy zdać sobie sprawę również z tego, że wielokrotnie nie będziemy pamiętać lub nie będziemy wiedzieć, z jakiej mieszanki traw wykonany był nasz trawnik, a wtedy nie możemy użyć dokładnie tej samej mieszanki jako dosiewki. Dlatego też w sklepach ogrodniczych możemy zakupić specjalistyczne mieszanki traw, które przeznaczone są właśnie jako dosiewki do ubytków w trawniku.
Dosiewanie trawnika dosiewkami trawy samozagęszczającej - inny sposób na uzupełnienie ubytków na trawniku
Znając już tradycyjny sposób dosiewania traw, możemy zapoznać się także z innym, bardziej innowacyjnym sposobem, którym jest wysiewanie trawy samo zagęszczającej. Jest to sposób na uzyskanie trochę szybszego efektu dosiewki, która dla niektórych jest o wiele lepszym rozwiązaniem nawet pod względem jakości.
Na rynku dostępne są specjalistyczne mieszanki traw, w których znajdują się wyselekcjonowane trawy, rozrastające się przy pomocy podziemnych kłączy. W ten sposób trawnik zagęści się bez naszej pomocy, bo kępki trawy co roku będą się samoistnie rozrastały.
Dodatkowym atutem tej metody jest to, że trawy samo zagęszczające wykazują właściwości mrozoodporne, a co więcej, potrafią one bardzo szybko wschodzić. Dlatego, korzystając z tego typu trawy, bardzo szybko osiągniemy pożądany rezultat. Musimy jednak wiedzieć, że trawa samo zagęszczająca jest droższa niż normalna mieszanka traw. Jednak jej cena nie powinna być dla nas problemem, ponieważ trawa samo zagęszczająca jest warta swojej ceny.
Warto wiedzieć, że bez różnicy, z jakiej mieszanki traw skorzystamy, by ich efekt był długotrwały i taki, jakiego oczekujemy, powinniśmy dbać o coroczną i całoroczną pielęgnację trawnika. Bez tego nasz trawnik może być przerzedzony, może być także przepalony od słońca i sama darń może być bardzo cienka i źle wybarwiona. Dlatego w trakcie całego roku powinno się regularnie przycinać, nawozić i podlewać trawnik. Tylko w ten sposób coroczne dosiewanie będzie miało jakikolwiek sens.