Jak często i jak obficie podlewać trawnik?

Ile wody potrzebuje trawnik? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Zapotrzebowanie na wodę zależy od rodzaju i zwięzłości gleby, warunków atmosferycznych, pory roku czy czasu, który minął od założenia nowego trawnika. Świeżo założony trawnik jest bardziej narażony na przesuszenie, dlatego wymaga intensywnego, codziennego podlewania. Przyjmuje się, że na 1 m2 trawnika należy dostarczyć od 5 do 10 l wody w czasie jednego podlewania. Woda musi dotrzeć na głębokość korzeni trawy, czyli około 10 do 15 cm pod powierzchnią ziemi.

Ile podlewać trawnik? Zbyt słabe nawadnianie trawnika spowoduje płytkie ukorzenianie się darni, co skutkuje jej niską estetyką i wytrzymałością. Im bardziej przepuszczalna gleba, tym podlewanie trawy powinno być intensywniejsze. Zwłaszcza że w upalne dni woda w słońcu może szybko odparować i nie dotrzeć do korzeni darni. Na ziemiach gliniastych ilość tę można zmniejszyć do 3 l. Nie należy także przesadzać z ilością wody. Nadmierne podlewanie trawnika sprawia, że murawa stoi w wodzie, która nie przenika do głębszych warstw gleby. Sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych i występowaniu mchu.

W przypadku nowego trawnika niezbędne jest codzienne podlewanie. W upały należy obserwować trawę i gdy żółknie i przesycha, konieczne może być podlewanie nawet dwa razy na dobę. Nawadnianie trawnika dobrze ukorzenionego najlepiej przeprowadzać dwa razy w tygodniu. Lepiej podlewać go rzadziej, lecz intensywnie. Należy uwzględnić warunki atmosferyczne, to czy zlokalizowany jest w słońcu i jaki jest stan trawnika. Przy upalnej i suchej pogodzie może być konieczne podlewanie trawy nawet trzy razy w tygodniu. Przy umiarkowanych temperaturach może okazać się, że jedno podlewanie w tygodniu będzie wystarczające. Zawsze należy obserwować kolor u nasady trawy. Wskazuje on ewentualne niedobory wody.

Jak i kiedy podlewać trawnik?

O jakiej porze dnia podlewać trawnik?

Najlepszą pora na podlewanie trawy jest ranek. Parowanie wody jest wtedy niewielkie i woda szybko dociera do korzeni. Poranne zraszanie trawnika jest dla niego najbardziej bezpieczne, a przy tym ekonomiczne. Nie ma wtedy intensywnego, palącego słońca, które mogłoby spowodować poparzenie darni. Nadmiar wody odparuje w ciągu dnia, a darń lepiej zniesie wysokie temperatury.

Zraszanie trawy w ciągu dnia w słońcu, prowadzi do jej uszkodzenia, gdyż krople wody na źdźbłach działają jak soczewki, skupiając promienie słoneczne. W słońcu spora część wody, bo nawet 40% może ulec odparowaniu. Nawadnianie trawnika jest wtedy niepotrzebnym wydatkiem.  

Podlewanie trawy późnym wieczorem również nie sprzyja utrzymaniu pięknego, zielonego dywanu. Woda, która nie zdąży wyschnąć przed nocą, może być przyczyną rozwoju chorób grzybowych. W darni może pojawić się mech lub pleśń. Jeżeli zdecydujemy się na podlewanie wieczorne, najlepiej wybrać delikatne zraszanie trawnika, dostarczające wodę do korzeni, a nie na źdźbła. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak prawidłowo wapnować trawnik.

Jak podlewać trawnik?

Podlewanie trawnika wymaga czasu. Ile podlewać trawnik? Należ uzbroić się w cierpliwość, jeżeli podlewa się trawnik ręcznie. Strumień wody nie może być zbyt silny i nierozproszony. Spowodowałoby to uszkodzenia darni. Dlatego coraz rzadziej przeprowadza się ręczne zraszanie trawnika, zastępując je nawadnianiem automatycznym. Jeżeli jednak do podlewania używamy tradycyjnego węża ogrodowego, to konieczne jest wyposażenie go w końcówkę rozdrabniającą. Sprawdzi się także przenośny zraszacz.

Nawadnianie trawnika przeprowadza się powoli, niedużym strumieniem, dzieląc trawnik na sektory. Co jakiś czas należy sprawdzić nasączenie gleby. Woda powinna dotrzeć na głębokość około 15 cm. Można to sprawdzać, wbijając w ziemię patyk lub pręt. Po odpowiednim nawodnieniu określonego sektora trawnika należy przejść ze zraszaczem w kolejne miejsce. Podlewanie całego trawnika zajmuje sporo czasu.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty koszące

Masz dość koszenia trawnika i szukasz rozwiązania, jak tego uniknąć? Jest bardzo proste rozwiązanie - robot koszący. Robot skosi trawę za Ciebie. Sprawdź najczęściej wybierane roboty koszące.

Automatyczne nawadnianie trawnika

Zalety nawadniania automatycznego

Podlewanie automatyczne ma ogromną przewagę nad podlewaniem ręcznym. To ogromna oszczędność czasu. Niewiele osób dysponuje wolnymi porankami, by spędzać je z wężem w dłoni i cierpliwie podlewać trawę. Jest to zajęcie nie tylko nużące, ale także ciężkie. Systemy automatyczne wyposażone w sterownik nawadniania, czujki i dzielniki wody nie tylko zaoszczędzą czas i wysiłek, ale dostarczą wodę w odpowiedniej ilości. System można doposażyć w czujniki deszczowe i wilgotnościowe, dzięki czemu podlewanie będzie optymalnie dostosowane do warunków i potrzeb darni. Nie ma konieczności zastanawiania się, ile podlewać trawnik.

Podlewanie trawnika za pomocą mechanizmu, a także porady, jak i ile podlewać trawnik
Ile podlewać trawnik i w jaki sposób, czyli podlewanie trawnika krok po kroku

Dostępne systemy automatyczne umożliwiają różne konfiguracje i metody podlewania. Różnią się mechanizmem działania oraz sposobem instalacji. Niektóre z nich lepiej zaplanować przed założeniem nowego trawnika. Inne można rozłożyć już na dobrze ukorzenionej darni. Automatyczne nawadnianie trawnika można dobrać do indywidualnych potrzeb i oczekiwań, a także możliwości finansowych.

Rodzaje automatycznego nawadniania

  • Zraszacze to najpopularniejszy sposób na nawadnianie trawnika. Imitują one opady atmosferyczne, dlatego najlepiej stosować je wcześnie rano. Do wyboru są tu różnego rodzaju modele jak: statyczne, rotacyjne, turbinowe czy mikro zraszacze.
  • Kroplowniki rozprowadzają wodę bezpośrednio w okolice korzenia trawy. Woda dociera do nich powoli w niewielkiej ilości, lecz w sposób systematyczny. Źdźbła trawy pozostają niezroszone. Tu również mamy do wyboru różne rodzaje. Są to: taśmy kroplujące i linie kroplujące.
  • Węże dwufunkcyjne dają możliwość wyboru, w jaki sposób murawa będzie podlewana. Odwrócone otworkami do dołu będą podlewać glebę kropelkowo. Gdy zmienimy położenie otworków do góry, wtedy woda tryska na trawę.
  • Węże nawilżające nawadniają glebę całą swoją powierzchnią. Nazywane są wężami pocącymi się. Zraszanie trawnika następuje delikatnie w niewielkich ilościach, lecz ciągle. Nie ma konieczności zastanawiania się, ile podlewać trawnik.

Podlewanie trawnika wymaga systematyczności i odpowiedniego dozowania wody o odpowiednich porach dnia. Dlatego warto przed założeniem nowego trawnika zaplanować automatyczne nawadnianie. Pozwoli to na oszczędność czasu i wysiłku, a równocześnie zapewni optymalne warunki każdej murawie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły