Likwidacja chwastów – środki chemiczne

Najprostszym sposobem na skuteczne pozbycie się chwastów w trawie są opryski chemiczne. W sklepach ogrodniczych dostępne są różnego rodzaju środki na chwasty w trawie. Do wyboru są herbicydy działające na chwasty jednoliścienne i dwuliścienne. To nie tylko bardzo popularny Roundap, działający wszechstronnie, ale także oprysk na rośliny dwuliścienne – Chwastox, Starane, Mniszek. Niestety są to preparaty obojętne dla środowiska. Środek na chwasty w trawie na bazie glifosatu działa dolistnie. Oprysk trawnika może być wykonany tylko herbicydem dedykowanym roślinom dwuliściennym, gdyż są one bezpieczne dla trawy. Taki oprysk na chwasty w ogrodzie warzywnym czy kwiatowym zaszkodzi roślinom, dlatego należy stosować go wyłącznie w uprawach, do których jest przeznaczony.

Chemiczne zwalczanie chwastów jest bardzo skuteczne. Jednak oprysk na jednoliścienne chwasty w trawie zlikwidowałby nie tylko zielsko w trawie, ale także samą trawę. Oprysk trawnika na rośliny dwuliścienne wykonuje się wieczorem, przy bezwietrznej pogodzie. Nie należy przeprowadzać go, gdy trawa jest mokra i przy zbyt wysokich temperaturach. Po oprysku przez kilka dni nie powinno się kosić trawnika, gdyż środek chemiczny pobierany jest przez liście roślin. Likwidacja ich, zanim preparat dotrze do korzenia, spowoduje, że będzie nieskuteczny. Nie zaleca się zwalczania chwastów przy pomocy chemii w przypadku świeżo założonego trawnika. Lepiej poczekać z tym aż trawa się dobrze ukorzeni.

Środki chwastobójcze nie likwidują mchu w trawie. Natychmiastowy efekt przyniesie zastosowanie środka o nazwie antymech. Niestety nie jest to likwidacja trwała. Aby zwalczyć mech na trawniku, należy usunąć przyczyny jego występowania. Antymech będzie wtedy doskonałym uzupełnieniem walki z mchem. Nawóz wapniowo-magnezowy odkwasi podłoże i zapobiegnie rozrastaniu się mchu. Najlepszym terminem na zastosowanie wapna jest wiosna, gdy mech nie zdąży się jeszcze rozrosnąć. Jednak walka z mchem na trawniku wymaga eliminacji przyczyn jego występowania i działań mechanicznych. 

Zwalczanie chwastów - metody naturalne

Prawidłowa pielęgnacja trawnika

Regularne nawożenie i podlewanie trawnika sprawia, że trawa rośnie bujnie. Można ją wtedy często kosić. Dzięki temu chwasty na trawniku nie zdążą się rozrosnąć i zakwitnąć. Okres wegetacji chwastów często jest znacznie krótszy niż trawy, dlatego w ciągu jednego sezonu mogą rozmnażać się wielokrotnie. Nie wolno dopuścić do ich zakwitnięcia. Często koszone nie rozsieją się na trawniku, a ich wzrost zostanie zahamowany, co doprowadzi do tego, że zginą. Ważne, by kosić nisko. Jest to najlepszy sposób na chwasty jednoroczne. Już po pierwszym koszeniu powinny one zginąć.

Nawet rośliny rozmnażające się wegetatywnie przez rozłogi czy kłącza nie zdążą się rozrosnąć przy regularnym koszeniu. Dzięki temu nie będzie konieczności, by sięgnąć po chemiczny środek na chwasty w trawie. Mech na trawniku pomoże zlikwidować właściwe nawadnianie. Pomoże w tym odpowiednio wykonany drenaż i czujnik deszczu zainstalowany w systemie nawadniania. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o trawniku.

Naturalne środki na chwasty

Mniej inwazyjne działanie niż chemiczny oprysk na rośliny dwuliścienne, mają środki przygotowane w domu. Mieszaniny przygotowane z takich produktów jak: sól z olejem, ocet, soda oczyszczona są bezpieczne dla środowiska i skuteczne usuwają chwasty. Problemem jest to, że nie działają one wybiórczo na chwasty w trawie. Wykonany nimi oprysk na chwasty w ogrodzie może zaszkodzić innym roślinom. Dlatego można je stosować w miejscach, gdzie nie ma ryzyka uszkodzenia zniszczenia murawy. Jednak gdy zielsko w trawie występuje w niewielkich ilościach, można zastosować te środki punktowo. Zamiast wykonać oprysk trawnika, należy pędzelkiem nakładać środek bezpośrednio na chwasty na trawniku. Niechciane rośliny można także spryskać naturalnym środkiem na bazie olejku eterycznego o nazwie Effect 24H. Z powodzeniem zastąpi on herbicyd totalny. Taki oprysk na chwasty w ogrodzie jest nieszkodliwy dla środowiska i skuteczny, lecz należy go stosować równie ostrożnie.

Chwasty na trawniku, czyli chwasty w trawie i sposoby i metody na zwalczanie chwastów na trawniku
Zwalczanie chwastów w trawie krok po kroku, czyli chwasty na trawniku, chwasty w trawie i ich pokonanie

Pozostałe metody na pozbycie się chwastów

Mechaniczne zwalczanie chwastów

Osoby, którym nie odpowiada oprysk trawnika środkami chemicznymi czy naturalnymi na chwasty jednoliścienne, dwuliścienne lub mech, mogą zwalczać zielsko w trawie mechanicznie. Mech na trawniku skutecznie usunie zabieg wertykulacji i aeracji. Wertykulacja polegająca na nacinaniu pionowym darniny pozwala na usunięcie suchej trawy i mchu. Aeracja rozluźni podłoże i napowietrzy trawę. Doskonałym uzupełnieniem tych zabiegów jest piaskowanie. Rozsianie niewielkiej ilości piasku na trawnik utrzyma na dłużej efekty spulchnienia i napowietrzenia. Dzięki temu trawa łatwiej przyswoi składniki odżywcze, a jej wzrost będzie bardziej intensywny. Trawa się zagęści i utrudni rozrost mchu i chwastów. Zwłaszcza jednorocznych.

Usuwanie chwastów wieloletnich najlepiej przeprowadzać ręcznie. Można wykorzystać do nich specjalne narzędzie, jakim jest wyrywacz do chwastów. Wygodnym rozwiązaniem jest urządzenie teleskopowe, znacznie ułatwiające usuwanie chwastów. Wyrywacz wyciąga roślinę z gleby wraz z korzeniami, nie niszcząc sąsiadującej z nią darni.

Nawozy ze środkiem zwalczającym chwasty

Chwasty na trawniku rozwijają się intensywnie, gdy ziemia jest zakwaszona. Dlatego utrzymanie optymalnego pH gleby na poziomie 6,5 ogranicza ich ilość. Z tego powodu bardzo istotne jest, by poprawić strukturę gleby przed założeniem trawnika. Można wtedy zastosować herbicyd działający totalnie, czyli zarówno na chwasty jednoliścienne, jak i dwuliścienne. Dzięki temu zielsko w trawie nie pojawi się przez długi czas.

 Na założonym już trawniku pomóc może nawożenie. Regularne zasilanie nawozem do trawnika z dodatkiem azotu sprawi, że trawa będzie rosła intensywnie, a chwasty w trawie zaczną zanikać. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie nawozu długo działającego zawierającego środek na chwasty w trawie dwuliścienne. Oprysk na rośliny dwuliścienne połączony z odżywką stosuje się wiosną i jesienią.

Skuteczna walka z chwastami to przede wszystkim właściwa pielęgnacja trawnika, ręczne usuwanie chwastów i metody mechaniczne stosowane regularnie. Przy dużej inwazji pomoże oprysk na chwasty w ogrodzie i na trawniku. Należy jednak pamiętać o tym, by był to oprysk na rośliny dwuliścienne. Wielokierunkowe działania nie pozwolą rozwijać się chwastom i doprowadzą do ich likwidacji.

ikona podziel się Przekaż dalej