Pierwsze koszenie trawy

Trawnik przydomowy w dobrej kondycji to bez wątpienia duma oraz wizytówka dla właścicieli. Pierwsze koszenie trawy po zimie to istotny dla niego zabieg. Każdy przecież chce mieć gęsto rosnący trawnik. Ale jak to zrobić, by efekty były najlepsze?

Czas pierwszego koszenia jest uzależniony od wegetacji trawy oraz warunków pogodowych. Istotne jest, aby wiedzieć, że w różnych częściach kraju będzie to inny okres. Na południu Polski wegetacja zaczyna się wcześniej – z reguły na początku lub w połowie kwietnia, a na północnym-wschodzie później. Może to być dopiero koniec kwietnia. Ma to związek z temperaturą. Żeby pierwszy raz skosić trawnik, trzeba być pewnym, że nocna temperatura wynosi trochę powyżej 0 stopni Celsjusza. Nasza obserwacja powinna obejmować nie jeden, a kilka dni.

Wszystkie prace ogrodowe należy rozpocząć dopiero, gdy gleba dobrze obeschnie, będzie cieplejsza i miękka. Nie spieszmy zatem się z koszeniem trawy. W latach z ciepłymi wiosnami bywało, że koszenie można było wykonać już na początku lub w środku kwietnia. Daty jednak nie przewidzimy każdego roku. Zatem na pytanie, czy trawę można kosić od razu po pierwszych roztopach? Można z całą pewnością odpowiedzieć: nie.

Drugim wyznacznikiem powinna być sama wysokość trawy. Zabierz się do koszenia kiedy podrośnie do około 8-10 cm. Wystrzegaj się zbyt niskiego koszenia trawy. Zostaw minimum 4 cm. Może to spowodować osłabienie trawy, co da pole do popisu chwastom. Wyjątkiem jest bardzo żółta lub chorobowo zmieniona trawa. Tą zetnij dość nisko. Odbije za jakiś czas zielonym kolorem.

W sytuacji nowo założonego trawnika czekamy po zasianiu, aż trawa osiągnie około 10-12 cm wysokości. Z kolei młody trawnik kosi się na wysokość nie mniej niż 5 cm. Jak można się domyśleć, w przypadku nowego trawnika na koszenie trzeba poczekać dłużej, bo musi urosnąć od podstaw.

Po pierwszym koszeniu należy je powtarzać aż do jesieni - średnio co 10 dni. Więcej porad znajdziesz w artykule: Koszenie trawy - co zrobić, aby było szybkie, łatwe i przyjemne.

Zabiegi przed pierwszym koszeniem trawnika

Zabiegiem poprzedzającym koszenie trawnika powinno być precyzyjne grabienie resztek liści oraz innych odpadów z otoczenia np. patyki, gałęzie, uschnięte owoce. Dzięki temu trawa ma lepszy dostęp do światła, powietrza oraz wody. Ułatwi to też samo koszenie. Wystarczą zwykłe domowe grabie.

Warto usunąć widoczne chwasty oraz dosiać trawę tam, gdzie jej brakuje. Ziemię w tych miejscach spulchniamy, zaś nasiona mieszamy ze świeżą ziemią. Dopiero taką mieszankę sypiemy na puste miejsca na trawniku. Ta metoda zapewni równomierny wzrost trawy. Kiedy robimy tego rodzaju dosiewkę, która uzupełni ubytki, to z pierwszym koszeniem trzeba poczekać aż trawa osiągnie 10 cm wysokości. Usunięcie kamieni z trawnika również jest konieczne, gdyż stwarzają ryzyko uszkodzenia kosiarki, ale także zaburzają miejscowo wzrost trawy.

W przypadku, gdy na trawniku pojawiały się widoczne kopczyki kreta, również należy im zaradzić  tzn. wygładzić. Kiedy mamy wstępnie przygotowany trawnik oraz temperatura pozwala, to zabieramy się za koszenie. Pierwsze koszenie trawy powoduje, że widocznie się zagęści. Ma ono bardzo duży wpływ na jej kondycję przez koleje miesiące. 

Jeśli nasz trawnik po zimie wygląda fatalnie i ma objawy chorobowe, to nie obawiajmy się skosić go nisko. Nawet nisko skoszona trawa ma to do siebie, że odrośnie szybko. Po roztopach może okazać się, że pojawił się biały nalot, świadczący o pleśni. Na pewno zauważymy te plamy od razu. Mogą też pojawić się plamy w kolorze brązowym. Pokryte chorobą źdźbła od razu usuń po koszeniu, z kosza kosiarki.

Jakie są objawy przenawożenia borówki amerykańskiej?

Pierwsze koszenie trawy – porady

  • Cenną uwagą jest fakt, że koszenie wykonuje się przy ładnej pogodzie i suchej trawie.
  • Jakość kosiarki ma ogromne znaczenie dla wyglądu trawnika. Ostrza nie powinny być stare i stępione, ponieważ szarpią trawę.
  • Aby trawa po skoszeniu rosła równomiernie i była zielona, należy ją podlewać. Brak regularnego podlewania powoduje jej żółknięcie.
  • Chcąc, aby trawa szybciej rosła potrzeba jej nawozu. Wykorzystajmy nawozy o przedłużonym działaniu, ponieważ nie będą szybko wypłukiwać się z gleby. W przypadku, gdy trawnik rośnie na bardzo przepuszczalnej ziemi, poleca się zastosować nawozó z dodatkiem organicznym. Ma on widoczny wpływ na poprawę struktury gleby.
  • Najlepsza ziemia dla trawy ma pH 5,5-6,5. Zakwaszenie gleby można łatwo poznać. Jak? Rosną w niej liczne chwasty.
  • Po pierwszym koszeniu trawnika można pokusić się o wertykulację. Polega ona na nacinaniu trawnika urządzeniem z metalowymi ostrzami. Takie nakłuwanie zapewni trawnikowi lepszy dostęp wody, jak również światła.
  • Regularne koszenie daje gwarancję, że trwa się rozkrzewi, zagęści i będzie cieszyć otoczenie.

Co można zrobić z opon do ogrodu? Zobacz porady.

ikona podziel się Przekaż dalej