Koszenie trawy krok po kroku – jak często, na jaką wysokość i inne porady
Utrzymanie równo przyciętego trawnika, to nie lada wyzwanie. Choć mogłoby się wydawać, że strzyżenie trawy nie jest żadną skomplikowaną czynnością, to jednak trzeba wiedzieć, kiedy należy to robić, a także na jaką wysokość. Dobrze jest zatem uzupełnić swoją wiedzę o przydatne informację, by móc się cieszyć pięknym trawnikiem.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Koszenie trawy – kiedy zaplanować?
Cięcie trawy wcale nie powinno się odbywać wtedy, kiedy widzimy, że zaczyna być za długa lub według naszego uznania trawnik przestaje estetycznie wyglądać. W dużej mierze zależy to od tego, czy mamy do czynienia ze świeżo założonym trawnikiem, czy jest on już przynajmniej dwuletni. Koszenie trawy na nowo założonym trawniku powinno się odbyć, gdy wysokość trawy osiągnie ok. 10 cm. Może nas martwić, że trawa jeszcze nierówno rośnie. Na taki problem rozwiązaniem będzie wcześniejsze wałowanie, które warto wykonać dzień wcześniej. Dzięki temu mniejsze i słabsze źdźbła zostaną wciśnięte w darń, przez co nie zostaną wyrwane przez kosiarkę.
W pozostałych przypadkach należy trzymać się pewnej sezonowości w koszeniu trawnika. Pierwsze cięcie trawy powinno odbywać się wczesną wiosną, również gdy trawa osiągnie wysokość ok. 10 cm. Jednak nie bez znaczenia są tutaj panujące warunki atmosferyczne. Najlepiej, gdy aura będzie już pozbawiona przymrozków. Dlatego pierwsze ścinanie trawy najczęściej przypada na przełom kwietnia i maja. Ostatnie koszenie trawy powinno być zaplanowane na ok. 20 dni przed końcem jej wegetacji. Tutaj powinniśmy kierować się nie tylko pogodą, ale również prognozami długofalowymi. W przypadku zbliżającej się zimowej aury według jej właściwej pory nadejścia, ostatnie strzyżenie trawy powinno być zaplanowane na pierwszą połowę października. Jednak z powodu coraz częściej występujących temperatur znacznie powyżej zera nawet w grudniu, termin koszenia można przesunąć do początku listopada.
Już wiemy, w jakich warunkach powinniśmy zaplanować ścinanie trawy, warto zatem zaplanować jeszcze częstotliwość tej czynności. Zaleca się, aby cięcie trawy odbywało się średnio co 7-10 dni. Jeżeli jednak mamy do czynienia z bardzo ciepłym i wilgotnym sezonem, strzyżenie trawy powinno odbywać się nawet co kilka dni. Łatwo zauważyć potrzebę koszenia, ponieważ w takich warunkach atmosferycznych wysokość trawy szybko przekracza 1/3 jej normalnych rozmiarów. Zawsze czekajmy z koszeniem na dzień, w którym trawa będzie sucha. Najlepiej jest wybrać na tę czynność poranek lub popołudnie, kiedy słońce zacznie już powoli zachodzić. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem koszenia trawy?
Wysokość koszenia trawy
Optymalna wysokość trawy po skoszeniu powinna wynieść ok. 4 cm. Oczywiście nie jest to sztywny parametr, ponieważ wysokość koszenia trawy zależy w dużej mierze od tego, czy trawnik pełni rolę wyłącznie ozdobną, kondycji źdźbeł, a także tego, czy mamy do czynienia z nowo założonym trawnikiem. Zatem ogólna zasada mówi o tym, by wysokość koszenia trawy nie była niższa niż 1/3 planowanej wysokości trawnika.
Po sezonie zimowym wysokość koszenia trawy powinna być dużo niższa, ze względu na potrzebę regeneracji źdźbeł. Dlatego cięcie trawy należy zaplanować na wysokość ok. 6-8 cm. Wysokość koszenia trawy w tym czasie nie powinna przekroczyć 2 cm. Zaplanujmy jeszcze przynajmniej dwa takie zabiegi pielęgnacyjne, zanim przejdziemy do normalnego trybu koszenia. Przygotowując trawnik do sezonu zimowego, wysokość trawy powinna mieścić się w przedziale od 4 do 5 cm. Jest to optymalne ścinanie trawy, które zapewni doskonałą kondycję trawnika w czasie niekorzystnych warunków pogodowych. Jeżeli wysokość trawy będzie przekraczać 7-8 cm, to niestety między źdźbłami mogą rozwijać się pleśnie i grzyby. Z kolei zbyt nisko ścięta trawa może być narażona na temperatury poniżej zera. W tej sytuacji dochodzi zazwyczaj do uszkodzenia systemu korzeniowego, co spowoduje duże braki kęp w trawniku. Koszenie trawnika pozwala zniwelować nierówności na trawniku.
Koszenie wysokiej trawy
Założenie i pielęgnacja trawnika jest bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym zadaniem. Niestety czasami musimy zmierzyć się z cięższą pracą, którą jest koszenie wysokiej trawy. Takie sytuacje najczęściej mają miejsce na zakupionej działce lub przy granicy naszej posesji będącymi w sąsiedztwie z innymi zaniedbanymi działkami. Wtedy wysokie trawy oraz chwasty szybko zadomawiają się również na naszym terenie.
Koszenie wysokiej trawy wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. W tym celu najczęściej wykorzystuje się kosy mechaniczne, które świetnie sprawdzają się przy wykaszaniu naprawdę dużych powierzchni. Koszenie wysokiej trawy przy użyciu tego sprzętu pozwalają na pozbycie się nie tylko trawy, ale również uporczywych chwastów. W przypadku zarośli o grubszych łodygach zaleca się stosowanie kosy spalinowej.
Oprócz kos mechanicznych, do wyboru mamy także kosiarki żyłkowe oraz kosiarki listwowe. Kosiarka żyłkowa ułatwi nie tylko koszenie wysokiej trawy, ale również sprawdzi się w przypadku trawnika, który jest obsadzony drzewkami, krzewami lub rabatami. Jej prowadzenie jest dużo wygodniejsze w porównaniu do kosy mechanicznej, a mimo to kosiarka nadal dotrze do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Zdecydowanie rzadziej na terenie prywatnych posesji stosowana jest kosiarka listwowa.
Ścinanie trawy – pozostałe porady
Przed założeniem trawnika na terenie swojej posesji, bardzo często zadajemy sobie pytanie odnośnie wyboru kosiarki. Czy powinna ona być spalinowa, elektryczna, a może z koszem lub bez. Wszystko tak naprawdę zależy od wielkości trawnika, naszych preferencji, a także tego, z jaką kondycją trawy mamy do czynienia. Na mniejszych areałach znajdujących się blisko domu lub innego miejsca z dostępem do zasilania prądem, możemy zdecydować się na kosiarkę elektryczną. Jeżeli jednak już trawnik nie jest jedynym miejscem, na którym musimy wykonać strzyżenie trawy, dobrym rozwiązaniem będzie kosiarka spalinowa.
Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, czy koszenie trawy kosiarką z koszem zawsze ma sens. Na bardzo dużych powierzchniach, wywożenie trawy może okazać się dość kłopotliwe. Jednak cięcie trawy wilgotnej zawsze powinno być zakończone grabieniem, by pokos nie przyczynił się do rozwoju pleśni. W innym przypadku mulczowanie może okazać się doskonałym rozwiązaniem na naturalne odżywienie podłoża w potrzebne składniki mineralne. Rozkładający się pokos okaże się dla trawnika świetną suplementacją. Należy pamiętać, aby ścinanie trawy bez kosza odbywało się na trawniku wyróżniającego się dobrą kondycją.
Mając na uwadze wszystkie powyższe wskazówki odnoszące się do tego, jak i kiedy powinniśmy zaplanować koszenie trawy, zyskamy gwarancję ładnego i zadbanego trawnika. Ważne jest, aby przed każdym koszeniem po sezonie zimowym sprawdzić sprzęt. Musimy mieć pewność, że strzyżenie trawy nie odbywa się stępionymi ostrzami, ponieważ w łatwy sposób możemy zniszczyć trawnik, którego z trudem odratujemy. Dlatego ważne jest systematyczne serwisowanie sprzętu, ostrzenie noży oraz monitorowanie stanu kosiarki. Może się okazać, że wybrane urządzenie należy wymienić na inny model, który będzie lepiej dopasowany nie tylko do rodzaju trawnika, ale również innych zarośniętych miejsc w ogrodzie.