Wapnowanie trawnika - w jakim celu

Wydawać by się mogło, że nie ma niczego skomplikowane w uprawie zwykłej trawy. Okazuje się, że uzyskanie pięknego i zadbanego trawnika wymaga nakładu dużej ilości pracy. Wszak trawa ma swoje wymagania. Jeżeli zostaną one zaniedbane, to możemy spodziewać się pogorszenia wyglądu trawnika, a nawet pojawienia się na nim licznych chwastów. Już wiemy, że zbyt duża kwasowość gleby pod trawnik może spowodować jego zniszczenie. W końcu trawa najlepiej rośnie na odczynie gleby od 6,0 do 7,0.

Im bardziej kwaśny odczyn trawy, tym będzie ona bardziej zaniedbana. Po czym poznamy, że należy wykonać odkwaszanie trawnika? Przede wszystkim zauważamy bardzo słaby przyrost trawy. Źdźbła stają się blade, a nawet jasnożółte. Ponadto trawnik jest przerzedzony. Jednak poważnym sygnałem alarmującym jest pojawienie się chwastów. Kwaśny odczyn sprzyja rozwojowi skrzypu polnego, a także mchu. Jeżeli chcemy się upewnić, jak wygląda kwasowość gleby pod trawnik, to powinniśmy koniecznie wykonać test odczynu. W tym celu wystarczy skorzystać z prostego kwasomierza lub oddać próbkę gleby do laboratorium. Chociaż w celu sprawdzenia, jak prezentuje się kwasowość gleby pod trawnik, wystarczy wykonać test przy użyciu papierka lakmusowego. Jeżeli test wykaże zbyt niski odczyn pH gleby, wtedy należy zdecydować się na odkwaszanie gleby.

Kiedy sypać wapno na trawnik?

Decydując się na wapnowanie trawnika, należy wiedzieć nie tylko, w jaki sposób możemy to wykonać, ale również kiedy. Terminy, w których zastosujemy odpowiedni nawóz do trawy są bardzo istotne. Jeżeli dokonamy tego w dowolnym terminie, to niestety możemy doprowadzić do jeszcze większych zniszczeń. Przede wszystkim trawa podczas wapnowania, nie może znajdować się w okresie wegetacyjnym. Dodatkowo odkwaszanie gleby nie powinno być częstsze niż jeden raz na 2-3 sezony. W innym przypadku wapno granulowane przeniknie do głębszych warstw ziemi, przez co może dojść nawet do uszkodzenia innych roślin.

Wapnowanie trawnika najlepiej jest zatem zaplanować jesienią, a dokładnie przed zimą, a także wiosną. Jeżeli planujemy nawóz odkwaszający rozsypać przed zimą, to musimy zwrócić uwagę, czy na pewno trawa przestała już rosnąć. Jest to zależne od panujących warunków atmosferycznych. Jeżeli jesienią temperatury są nadal bardzo wysokie, to niestety musimy poczekać na zakończenie okresu wegetacyjnego.

Jeżeli jednak chcemy wysypać dolomit na trawnik wiosną, to warto zrobić to zaraz po zimie, a najlepiej w okresie od lutego do marca. Wtedy też nie powinniśmy zauważyć, że trawa zaczęła swój okres wegetacyjny. Niestety przy dzisiejszych anomaliach pogodowych, dostosowanie terminu odkwaszania trawnika może być bardziej utrudnione. Najważniejsze jest zatem, aby zarówno przed zimą, jak i również wiosną dokładnie obserwować przyrost trawy, a także panujące warunki atmosferyczne. Jeśli szukasz porad na temat pielęgnacji, sprawdź także ten artykuł na temat wertykulacji trawnika.

Odkwaszanie trawnika krok po kroku

Wybór preparatów przeznaczonych do odkwaszania gleby ma kluczową rolę. Najlepiej sprawdzi się wapno granulowane. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że dolomit na trawnik będzie rozsypany równomiernie. Jednocześnie nie musimy wykonywać zabiegu mieszania nawozu z glebą. Istotnym krokiem, planując odkwaszanie gleby, jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Zatem należy wcześniej przystąpić do dokładnej pielęgnacji trawnika poprzez wygrabienie starych źdźbeł trawy. Kolejnym krokiem będzie aeracja, czyli specjalne napowietrzenie oraz spulchnienie gleby. Ten zabieg możemy zastąpić również wertykulacją. Dzięki przygotowaniom pod odkwaszanie trawnika, zastosowany nawóz do trawy będzie wyróżniał się lepszym działaniem.

Wapno na trawniku, czyli wapnowanie trawnika, odkwaszanie trawnika i kiedy sypać wapno
Wapnowanie trawnika, czyli odkwaszanie trawnika krok po kroku oraz terminy

Jeszcze zanim rozsypiemy dolomit na trawnik, wcześniej musimy dostosować ten zabieg do warunków atmosferycznych. Najlepszym momentem będzie bezdeszczowy, a także bezwietrzny dzień. Wapno granulowane rozsypujemy równomiernie na cały trawnik zgodnie z zaleceniami producenta. Na opakowaniu powinniśmy mieć dokładne informacje dotyczące zużycia nawozu na każdy metr kwadratowy.

Odkwaszanie gleby przeprowadzone jesienią lub wiosną, nigdy nie możemy łączyć z nawożeniem trawy. W innym przypadku dolomit na trawnik wejdzie w niewłaściwą reakcję chemiczną, przez co może dojść do uszkodzenia nie tylko samej trawy, ale również roślin rosnących w pobliżu. Dlatego po wapnowaniu trawnika, nawóz potasowy lub fosforowy powinien być rozsypany dopiero po ok. miesiącu. Taka sama zasada dotyczy wysiewu nowej trawy. Inaczej wapno granulowane może przyczynić się do jej spalenia.

Wapnowanie trawnika - dawkowanie nawozu

Szczegółowe informacje dotyczące tego, ile powinniśmy zastosować nawozu do odkwaszania gleby, znajdą się na opakowaniu konkretnego preparatu. Nie powinniśmy jednak zapominać, że odkwaszając glebę przed zimą lub na wiosnę, należy koniecznie dostosować ilość nawozu do konkretnej gleby, a także wybranego preparatu. Jeżeli mamy do czynienia z lekkimi glebami, to nawóz do trawy może być stosowany w ilości do 8 kg na 100 metrów kwadratowych. Natomiast, jeżeli będziemy chcieli zastosować dolomit, to wtedy będzie potrzeba go nawet do 27 kilogramów na każde 100 metrów kwadratowych.

Sypiąc odkwaszający nawóz do trawy jesienią, a dokładniej przed zimą lub też dopiero wiosną na gleby ciężkie, musimy się przygotować na dużo większe zużycie preparatu. Stosując nawóz w postaci dolomitu, zużycie może wynieść nawet do 40 kilogramów na każde 100 metrów kwadratowych. Natomiast nawóz kredowy może wyróżniać się zużyciem nawet na poziomie 22 kilogramów na każde 100 metrów kwadratowych. Jak widać wapnowanie trawnika wcale nie jest skomplikowaną czynnością. Należy jednak zachować odpowiednią kolejność podejmowanych kroków, dzięki czemu uzyskamy oczekiwany efekt.

ikona podziel się Przekaż dalej