Wertykulacja trawnika jak, kiedy i dlaczego? Poradnik krok po kroku
Piękny trawnik jest niebywałą ozdobą dla ogrodu. Jednak zabiegi pielęgnacyjne nie mogą ograniczać się wyłącznie do koszenia trawy. Do takich zabiegów zalicza się również wertykulacja trawnika. Warto dowiedzieć się, kiedy przeprowadzić wertykulację, jak ją wykonać, a także w jaki sposób wygląda trawa po wertykulacji. Ponadto dobrze jest zainteresować się, czy aeracja trawnika grabiami ma sens, jak i również czy regeneracja trawnika po wertykulacji wymaga zastosowania dodatkowych zabiegów.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co to jest wertykulacja trawnika?
- Kiedy przeprowadzić wertykulację trawnika?
- Wertykulacja trawnika krok po kroku
- Regeneracja trawnika po wertykulacji po zimie - co należy wykonać?
- Sprzęt do wertykulacji - skuteczna aeracja trawnika
- Regeneracja trawnika po wertykulacji po zimie
- Trawa po wertykulacji na wiosnę - kondycja trawy
Co to jest wertykulacja trawnika?
Wertykulacja trawy w ogrodzie to nic innego, jak czyszczenie trawnika z filcu, który tworzy zalegająca darń. Ponadto w ten sposób usuwamy również obumarłe części trawy, jak i również niepożądany mech. Wertykulacja trawnika jest przeprowadzana poprzez pionowe cięcie na głębokości od kilkunastu do nawet niespełna 50 mm.
Pielęgnacja trawnika poprzez przeprowadzenie wertykulacji, doprowadza nie tylko do wyczyszczenia trawnika z obumarłych części roślin, ale również do lepszego napowietrzenia gleby. Dzięki pozbyciu się zalegającego filcu, zabezpieczamy nasz trawnik przed chorobami grzybowymi. Ponadto trawa będzie miała lepszy dostęp do światła i składników odżywczych. Przerzedzone kępki trawy zaczną się lepiej rozkrzewiać. Warto również wykonać nawożenie wiosną, aby trawa po wertykulacji została solidnie zasilona potrzebnymi składnikami mineralnymi. W ten sposób regeneracja trawnika po wertykulacji będzie przebiegać znacznie szybciej.
Kiedy przeprowadzić wertykulację trawnika?
Wiedząc już, w jakim celu wykonuje się wertykulację trawnika, kolejnym pytaniem, które jest bardzo często zadawane, jest to, kiedy przeprowadzić wertykulację trawnika. Na pewno ten zabieg pielęgnacyjny nie sprawdzi się na młodych trawnikach, ponieważ źdźbła są zbyt słabe, a tego typu pielęgnacja mogłaby je mocno osłabić. Natomiast aeracja trawnika może być spokojnie przeprowadzana od drugiego roku po wysianiu trawy.
Zastanawiając się nad tym, kiedy przeprowadzić wertykulację, najlepszym terminem będzie wiosna. Rzeczywiście wiosną, a dokładniej po kilku miesiącach zimy, mamy do czynienia z trawnikiem, który nie jest w najlepszej kondycji. Wiele źdźbeł trawy przemarza lub usycha, dlatego trzeba koniecznie ich pozbyć się z murawy. Wertykulacja trawnika powinna być wykonana dopiero po pierwszym koszeniu na wiosnę. Ponadto warto ten zabieg pielęgnacyjny wykonać, gdy trawa będzie nieco wilgotna. Wtedy nie poniesiemy ryzyka uszkodzenia, o które łatwo, gdy trawa jest mocno przesuszona. Właśnie między innymi z tego powodu nie zaleca się wykonywania aeracji w środku lata.
Kolejny termin odpowiadający na pytanie, kiedy przeprowadzić wertykulację, wskazuje na późne lato lub jesień. Najlepiej jednak jest, aby użyć wertykulatora jesienią. Wertykulacja trawy przeprowadzona wiosną nie pozbywa się tak dużej ilości mchu, który przyrasta na murawie dopiero w okresie letnim. To właśnie z jego powodu zaleca się, aby zaplanować aerację jesienią - najlepiej w połowie września. Pielęgnacja polegająca na napowietrzaniu trawy oraz usuwaniu mchu i filcu może być z powodzeniem uzupełniona o piaskowanie.
Wertykulacja trawnika krok po kroku
Mając na uwadze, kiedy przeprowadzić wertykulację trawnika, a także że warto o takich zabiegach pamiętać na wiosnę oraz jesienią, możemy skupić się również na pierwszych oznakach, jakie wskazują konieczność wykonania aeracji. Przede wszystkim trawnik przed wertykulacją nie wygląda zbyt dobrze. Wśród kępek trawy znajdziemy wiele przesuszonych oraz pożółkłych źdźbeł. Ponadto na powierzchni trawnika znajdziemy duże ilości zalegającego filcu, a także porastający mech.
Jeszcze jednym sygnałem podpowiadającym, iż należy wykonać aerację trawnika, jest zaleganie wody na powierzchni murawy. Wtedy widzimy, że gleba nie odprowadza wody, co może stać się powodem do powstawania i rozwoju chorób grzybowych. Gdy bacznie obserwujemy murawę, to raczej nie powinniśmy mieć żadnego problemu z tym, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy przeprowadzić wertykulację. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem wertykulacji trawnika.
Regeneracja trawnika po wertykulacji po zimie - co należy wykonać?
Chociaż sama aeracja trawnika nie jest trudnym zabiegiem pielęgnacyjnym, to dobrze jest wiedzieć, jakie dokładnie czynności, a także w jakiej kolejności należy wykonywać. Przede wszystkim trawnik przed wertykulacją należy skosić. Jest to pierwsze koszenie na wiosnę, w związku z tym wykonujemy je, gdy trawa osiągnie do 6-8 cm wysokości. Natomiast samą murawę ścinamy na wysokość nie niższą niż 2,5-3 cm.
Kolejnym krokiem, który obejmuje prawidłowa wertykulacja trawnika, jest usuwanie wszystkich chwastów. Możemy do tego celu zastosować specjalny wyrywacz do chwastów, który jest ręcznym narzędziem. Niestety trzeba liczyć się ze żmudną pracą, która może okazać się zbyt uporczywa na murawie o bardzo dużej powierzchni. Jeżeli chwastów jest bardzo dużo lub też nie jesteśmy w stanie ich wyrywać ręcznie, to najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie specjalnych preparatów na chwasty.
Mając na myśli pytanie, kiedy przeprowadzić wertykulację trawnika pozbywając się filcu, to właśnie ten zabieg pielęgnacyjny możemy wykonać po koszeniu oraz wypieleniu trawnika. Wertykulacja trawy najczęściej odbywa się przy pomocy wertykulatora spalinowego lub elektrycznego, którym poruszamy się podobnie jak kosiarką. Pierwsza wertykulacja trawy przebiega poprzez przeprowadzenie pionowego cięcia.
Zarówno wertykulatora ręcznego, czy też wertykulatora spalinowego używamy w podobny sposób, ponieważ jeździmy nim po murawie, tak jak kosiarką. Jeżeli nie mamy kosza, to kawałki filcu oraz mchu zostają wyrzucone na zewnątrz. Dlatego kolejnym etapem, jaki obejmuje wertykulacja trawnika, jest zbieranie grabiami pozostałości wyrzuconych przez wertykulator. Jeżeli trawnik wymaga ponownego zastosowania wertykulatora, to ponawiamy cały proces od początku, ale już bez wcześniejszego koszenia. Po każdym użyciu aeratora należy grabiami posprzątać wszelkie pozostałości filcu.
Ostatnim krokiem, jaki możemy wykonać wiosną, jest odpowiednie nawożenie. Na wiosnę, a dokładniej na przełomie kwietnia i maja zaleca się stosowanie preparatów wysokofosforowych oraz z dużą zawartością potasu. W przypadku, gdy problemem naszego ogrodu jest duża ilość mchu, możemy zastosować nawozy, które są bogate w żelazo.
Sprzęt do wertykulacji - skuteczna aeracja trawnika
Mając na uwadze informacje, jak prawidłowo wykonać proces wertykulacji, dobrze jest dowiedzieć się również, jak dopasować odpowiedni sprzęt. Od wyboru wertykulatora będzie zależeć, w jaki sposób będzie przebiegać wertykulacja trawy. Najprostszym narzędziem, który zapewni odpowiednią pielęgnację po zimie jest wertykulator ręczny. Zaletą ręcznego wertykulatora jest niska cena, a także brak konieczności dbania o paliwo lub naładowany akumulator.
Najczęściej wertykulacja trawy przy pomocy takich urządzeń jest podobna do obsługi grabiami. Ciekawym rozwiązaniem są specjalne nakładki na buty z kolcami. Należy jednak mieć na uwadze, że tego typu wertykulacja trawnika zajmuje bardzo dużo czasu. Oczywiście możliwa jest również aeracja trawnika grabiami, jednak będzie to bardzo żmudne zajęcie. W związku z tym ręczne wertykulatory dedykowane są raczej do małego ogrodu.
Kolejny podział wertykulatorów dzieli się na:
- Wertykulatory elektryczne - wertykulacja trawy wiosną i jesienią odbywa się przy pomocy urządzeń zasilanych energią elektryczną. Ze względu na swoją niezbyt dużą moc, najlepiej sprawdzą się do ogrodu, którego powierzchnia nie przekracza 500-600 m2. Ich zaletą jest bardzo cicha praca silnika, ale jednocześnie przy użyciu tego urządzenia możemy wykonać aerację w pobliżu miejsca zasilania energią elektryczną. Bardzo często urządzenia elektryczne, dzięki którym możliwa jest pielęgnacja ogrodu, posiadają wymienne wałki.
- Wertykulatory spalinowe - są to urządzenia o bardzo dużej mocy, które dedykowane są do bardzo dużego ogrodu mającego powierzchnię nawet powyżej kilku tysięcy metrów kwadratowych. Za minus wertykulatora spalinowego uznaje się, że pielęgnacja ogrodu wiosną oraz jesienią przyczynia się do emisji spalin. Jednak z drugiej strony, jeżeli trawnik przed wertykulacją wygląda bardzo źle, to lepiej zastosować wertykulację urządzeniem spalinowym. Zazwyczaj te urządzenia są wyposażone w dłuższe ostrza, sięgające nawet do 2 cm poniżej powierzchni ziemi. Dzięki temu łatwiej jest wydobyć zalegające po zimie warstwy filcu, niż ręcznymi grabami przeznaczonymi do wertykulacji.
Regeneracja trawnika po wertykulacji po zimie
Trawnik przed wertykulacją, czyli po zimie, wymaga zastosowania odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak należy mieć na uwadze, iż wertykulacja trawnika, zarówno ta przeprowadzona na wiosnę, jak i również jesienią powoduje, że trawa po wertykulacji nie wygląda od razu najlepiej. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ nie od razu widać efekty, jakie dała pielęgnacja trawy. Regeneracja trawnika po wertykulacji wymaga czasu, ale trawa po tym zabiegu wygląda naprawdę świetnie.
Dlatego zaleca się, aby aeracja trawnika była dodatkowo wspomagana innymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Do nich zalicza się między innymi nawożenie. Należy jednak pamiętać o tym, aby stosować inne nawozy wiosną, a jesienią dedykowane do ochrony trawy przed sezonem zimowym. Dobrze jest w tym czasie podlać obficie trawę, dzięki czemu rozsiany nawóz jeszcze lepiej wchłonie się do podłoża.
Trawa po wertykulacji na wiosnę - kondycja trawy
Regeneracja trawnika po wertykulacji szczególnie wiosną, wymaga tego, aby wykonać dosiew trawy. Trawnik przed wertykulacją zazwyczaj wyróżnia się wysuszonymi kępkami trawy, a także przemarzniętymi źdźbłami. Dlatego też regeneracja trawnika po wertykulacji wymaga sporej ilości czasu, aż po zimie odrosną nowe kępki.
Innym zabiegiem, jaki obejmuje pielęgnacja trawnika na wiosnę, to piaskowanie. Jak już wcześniej wspomniano, trawa po wertykulacji wymaga nieco czasu na regenerację. Natomiast piaskowanie polega na posypaniu piaskiem całej murawy. Na pewno trawa po wertykulacji będzie lepiej wyglądać niż trawnik przed zabiegami pielęgnacyjnymi.
Trawa po wertykulacji po zimie to najlepszy zabieg, który odmłodzi trawę, ale również sprawi, iż kępki się bardziej rozkrzewią niż trawnik przed aeracją. I chociaż jest możliwa aeracja trawnika grabiami lub innymi ręcznymi wertykulatorami, to jednak nie uzyskamy takiego efektu, jakbyśmy chcieli przy użyciu elektrycznych lub spalinowych urządzeń.