Zakładanie trawnika krok po kroku – terminy, metody, porady
Samodzielne zakładanie trawnika w ogrodzie jest możliwe nawet przez ogrodnika-amatora z niewielkim doświadczeniem. Ważny jest tylko wysiew trawy w odpowiednim terminie oraz późniejsza pielęgnacja trawnika. Opiszemy krótko zakładanie trawnika krok po kroku i zasady jego utrzymania. Wyjaśnimy, jak przygotować teren i jak siać trawę, aby powstała efektowna murawa.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak przygotować teren i wybrać rodzaj trawnika?
Zanim rozpocznie się sianie trawy w ogrodzie
Zanim przyjdzie kolej na sianie trawy, trzeba odczekać na właściwy moment. Nie powinno być w tym czasie ani za zimno, ani za gorąco. Ziemia w ogrodzie powinna mieć temperaturę nie niższą niż 9°C. Idealnie jest rozpocząć zakładanie trawnika wczesną wiosną, kiedy nie ma już mrozu, a ziemia zdążyła się odpowiednio ogrzać.
Zanim aktualne staną się pytania „kiedy siać trawę?” i „jak siać trawę?”, dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie „jaki typ trawnika chcemy mieć w ogrodzie?” A do wyboru mamy kilka typów:
- Trawnik dywanowy – ozdobny trawnik, wymagający doskonale przygotowanego gruntu, oczyszczonego z chwastów i wyrównanego. Stanowi element ogrodu podkreślający architekturę i kompozycje roślin ozdobnych. Pielęgnacja trawnika ozdobnego jest pracochłonna, wymaga częstego koszenia (3-5 dni) na wysokość 3-4 cm oraz regularnego podlewania. Tego typu trawnik nie powinien być intensywnie zdeptywany. Sianie trawy dla stworzenia zielonego dywanu uwzględnia mieszanki z niskich traw – kostrzewy i mietlicy.
- Trawnik rekreacyjny – trawnik do zabaw i sportu, bardzo wytrzymały na częste zdeptywanie. Pielęgnacja trawnika zabawowego w ogrodzie jest łatwiejsza, ponieważ koszenie na wysokość około 6 cm wykonuje się co 6-10 dni. Mieszanki do obsiewu takiego trawnika zawierają różne gatunki kostrzewy, mietlicy i wiechliny oraz koniczyny białej. W miejscach o trudnych warunkach wzrostu i na skarpach wymaga siania trawy przystosowanej do takich warunków (na przykład trawy o silnych rozłogach utrzymujących stabilnie glebę).
- Trawnik cienisty – nadaje się do miejsc zacienionych i półcienistych. Można zaplanować taki trawnik między krzewami, drzewami i za budynkami. Trawa do miejsc zacienionych jest zwykle mieszanką gatunków, które znoszą długotrwały brak nasłonecznienia, tworząc zieloną darń. Są to gatunki kostrzewy, wiechliny oraz życicy.
- Trawnik łąkowy – bardziej odpowiednia nazwa dla tego typu trawnika, to łąka kwietna. W dużych ogrodach urządzonych w naturalnym stylu, gdzie można sobie pozwolić na dużą powierzchnię łąki kwietnej, doskonale sprawdza się wysiew mieszanki traw łąkowych oraz roślin kwiatowych, jak maki, chabry, krwawniki, lucerna, koniczyny i łubiny. Kosiarkę do trawy używa się tutaj jedynie kilka razy w roku. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o trawniku.
Termin zakładania trawnika – kiedy siać trawę?
Zakładanie trawnika daje dwie możliwości: albo sianie trawy, albo trawa z rolki. Decydując się na trawnik z siewu, trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ musi upłynąć sporo czasu, zanim wytworzy się piękna, gęsta darń. Trawa z rolki natomiast wygląda efektownie zaraz po położeniu; jest jednak wyraźnie droższa.
Najlepszą porą na zakładanie nowego trawnika jest wiosna albo jesień. Powierzchnia musi być najpierw dobrze spulchniona, pozbawiona chwastów i wyrównana. Prace przygotowawcze można prowadzić wiosną po rozmarznięciu ziemi, a siew – kiedy ziemia się odpowiednio nagrzeje.
Mieszankę traw najlepiej rozprowadzić za pomocą siewnika. Nasiona należy potem lekko wymieszać z ziemią, uwalcować i dobrze nawodnić. Zanim trawa z rolki zostanie szczelnie ułożona na powierzchni, powinno się zastosować nawóz mineralny wieloskładnikowy. W tym wypadku również obowiązuje zasada wałowania i podlewania.
Obok pytania „kiedy siać trawę?” pojawia się pytanie „kiedy sadzić trawę?” – to drugie dotyczy traw ozdobnych, sprzedawanych pojedynczo w doniczkach. Trawy ozdobne o efektownych liściach i kwiatostanach stanowią element kompozycji ogrodowych, osiągają znaczne rozmiary. Są tłem dla roślin kwiatowych albo samodzielną ozdobą. Kiedy sadzić trawę ozdobną? Najlepszą porą jest wiosna. Młode rośliny zdążą spokojnie ukorzenić się, przystosować do nowych warunków i przygotować na okres zimy.
Zakładanie trawnika krok po kroku
1. Przygotowanie gleby pod trawnik
Marzec i kwiecień oferują najlepsze warunki klimatyczne do zakładania nowego trawnika. Warstwa wierzchnia powinna mieć co najmniej 15 cm grubości. Aby nowy trawnik rósł i rozwijał się, należy podłoże przekopać szpadlem, widłami ogrodniczymi albo mechaniczną obrabiarką. Następnie trzeba usunąć chwasty, kamienie i resztki korzeni. Przy oczyszczaniu powierzchni z niepożądanych roślin należy wykazać dużą staranność, aby później zaoszczędzić sobie pracy przy pielęgnowaniu trawnika.
W tym kroku powinno się gleby ciężkie, gliniaste, rozluźnić dodatkiem piasku w ilości ok. 2 m3 na 100 m2 albo wzbogacić gleby lekkie i piaszczyste próchnicą z kory w ilości 8-10 l na metr kwadratowy. Niezależnie od tego dobrze jest dodać 10 l ziemi ogrodowej na metr kwadratowy. Przed sianiem trawy należy po tych zabiegać odczekać dwa-trzy tygodnie.
2. Wyrównanie powierzchni i sprawdzenie odczynu podłoża
Po spulchnieniu gleby trzeba powierzchnię przyszłego trawnika wyrównać grabiami i walcem. Na małej powierzchni można wykorzystać do tego celu deskę. Ważne jest, aby gleba była dobrze rozdrobniona. Następnie przeprowadza się test gleby, aby sprawdzić wartość pH. Przy wartości pH poniżej 5,5 wykonuje się wapnowanie podając ok. 5 kg/100 m2 nawozu wapniowego.
Aby uzyskać stabilną krawędź trawnika, dobrze jest wykonać wzdłuż krawędzi rowek i umieścić w nim więcej nasion niż na pozostałej powierzchni, a następnie dobrze podlać.
3. Jak siać trawę? Kiedy siać trawę?
Do przeprowadzenia siewu trawy trzeba wybrać dzień możliwie bezwietrzny. Siewnik ułatwia pracę, ale można też siać ręcznie. Trzeba koniecznie zwracać uwagę, aby nasiona traw były równomiernie rozłożona na powierzchni. Łatwiej jest to wykonać, kiedy nasiona zmiesza się z podobną ilością piasku albo ziemi ogrodowej. Mieszaninę dzieli się na połowy i wysiewa jedną wzdłuż i drugą w poprzek powierzchni. Aby wiatr niw wywiał nasion, przykrywa się je ostrożnie grabiami cienką warstwą ziemi. Aby uniknąć powstawania nierówności, po siewie powierzchnię wyrównuje się na nowo przy pomocy walca albo deski.
4. Podlewanie przyszłego trawnika
Ziemię nowo założonego trawnika trzeba podlewać delikatnym prysznicem albo zraszaczem. Trzeba uważać, aby nie powstawały przy tym strugi i kałuże. Przez pierwsze 3-4 tygodnie ziemia powinna być stale lekko wilgotna. Po 8-15 dniach pojawią się pierwsze źdźbła traw, a po około trzech tygodniach wykiełkują wszystkie nasiona. Szczególnie w okresie suszy trawnik powinien być podlewany regularnie rano i wieczorem.
5. Pierwsze cięcie trawnika
Pierwsze koszenie trawnika można rozpocząć, kiedy trawa osiągnie wysokość 8-10 cm. przycina się ją na wysokość ok. 5 cm. Ozdobny trawnik dywanowy nie powinien wyrosnąć nigdy wyżej niż na 4-6 cm, po czym kosi się go na wysokość 2-3 cm. zabieg wykonuje się w miarę możliwości co tydzień. Trawnik rekreacyjny i sportowy może mieć wysokość 3-4 cm, a założony w cieniu – nie mniej niż 5 cm.
6. Pielęgnowanie trawnika
Jeżeli ścięta trawa nie jest rozdrabniana i pozostawiana jako ściółka, trawnik powinien być regularnie nawożony specjalnym nawozem. Nawóz rozsiewa się wzdłuż i w szerz trawnika, ale nigdy na świeżo skoszoną trawę. Oprócz składników odżywczych potrzebuje trawnik wystarczającej ilości wody oraz dopływu powietrza. Z tego powodu usuwa się z trawnika pod koniec marca sfilcowaną warstwę mchu i obumarłych części traw. Samodzielnie założony trawnik będzie długo sprawiał radość, jeśli tylko zostanie regularnie nawożony, wapnowany, koszony i wertykulowany.
Trawnik z rolki zamiast z siewu
Wprawdzie nowy trawnik da się znacznie szybciej wykonać przy pomocy trawy z rolki, jednak ta metoda wymaga rozwiązania pewnych problemów logistycznych. Podczas ciepłej pogody trawa z rolki musi być wykorzystana w dniu dostawy. Z tego powodu korzystne jest rozładowanie transportu możliwie blisko powierzchni trawnika, aby uniknąć kłopotliwego przewożenia rolek taczką.
Rozwijając rolki i układając trawę należy zwracać uwagę, aby pasy trawy nie nachodziły na siebie ani nie tworzyły luk. Krawędzie dają łatwo przycinać ostrym nożem kuchennym. Kiedy trawnik z rolki jest już ułożony, trzeba go dokładnie uwałować. Korzenie trawy muszą znaleźć kontakt z podłożem, aby zacząć się rozrastać. Przez kolejne dwa tygodnie ziemia powinna być stale wilgotna.