Kiedy nawozić tuje?

Prawidłowe nawożenie tui uzależnione jest od fazy wzrostu rośliny oraz pory roku. Rozmnażanie tui w początkowym okresie nie wymaga zasilania nawozem. Spowodowałoby to zbyt słabe ukorzenianie się sadzonek, a nawet ich zamieranie. Sadzonki kopane kupione w szkółce również nie wymagają nawożenia. Ich system korzeniowy nie przyswoi nawozu. Kiedy nawozić tuje po posadzeniu? Zazwyczaj sadzi się je wiosną lub wczesną jesienią. Czekamy z nawożeniem, aż sadzonki się ukorzenią. Najlepiej zrobić to w następnym sezonie wegetacyjnym.

Jeżeli rozmnażanie tui przeprowadzamy samodzielnie lub kupujemy sadzonki w donicach, wtedy ukorzenione rośliny możemy wysadzać je przez cały sezon. Zaraz po posadzeniu możemy podsypać je niewielką dawką nawozu. Zbyt intensywne zasilanie tui spowalnia rozbudowę systemu korzeniowego. Kiedy nawozić tuje już ukorzenione? Nawożenie tui szmaragd przeprowadzamy w trzech terminach. Pierwszym jest wczesna wiosna od marca do kwietnia. Należy poczekać do rozmarznięcia gruntu i dodatniej temperatury. Drugi raz zasilamy na początku czerwca. Trzeci raz nawozimy tuje jesienią we wrześniu lub październiku.

Czym nawozić tuje?

W sklepach dostępne są różnego rodzaju nawozy do iglaków. Są nawozy długo działające otoczkowane, granulowane, płynne i sypkie. Mają nie tylko różną formę, ale także skład. Zastanawiając się czym podsypać tuje najlepiej wybrać nawóz wieloskładnikowy mineralny do iglaków. Zawiera on potas, azot, fosfor, a także mikroelementy takie jak żelazo i magnez. Dzięki temu odżywi on wszystkie części rośliny, zapewniając jej doskonałą kondycję. Niedobór magnezu sprawia, że roślina żółknie, a jej gałązki obumierają. Nawóz do tui rosnących w ogrodzie lub tworzących żywopłot należy stosować w dawkach zalecanych przez producentów. Zbyt duża porcja nawozu nie tylko nie spełni swojej funkcji, ale może uszkodzić roślinę. Nadmiar może sprawić, że pielęgnacja tui brabant czy innej, skończy się niepowodzeniem i problemami. Dlatego nawóz do tui sypiemy oszczędnie. Czym podsypać w takim razie? Doskonałym sposobem na to, jak zasilać tuje jest nawóz długo działający. W sprzedaży są otoczkowane nawozy do iglaków działające trzy miesiące, pół roku, a nawet rok.

Rozważając czym nawozić tuje, warto także wziąć pod uwagę rodzaj gleby, na której rosną. Na żyznych, ciężkich ziemiach można zasilać tuje jednorazowo wczesną wiosną. Należy z tym poczekać do momentu rozpoczęcia wegetacji. Nawóz stosowany wiosną powinien zawierać dużo azotu. Taki nawóz do tui stosujemy także latem. Gleby lekkie i piaszczyste wymagają dwukrotnego zasilania. A w przypadku ubogich w składniki odżywcze można zasilać tuje nawet trzykrotnie. Dawkę nawozu dzielimy wtedy na trzy porcje. W okresie jesiennym nawóz z dużą ilością azotu zastępujemy bogatym w fosfor i potas. Dzięki temu rośliny lepiej przetrwają ujemne temperatury zimą. Czym nawozić tuje? Warto przynajmniej raz w sezonie zastosować nawóz organiczny. Obornik czy kompost poprawią strukturę gleby i ją wzbogacą. Ich zaletą jest to, że nie można ich przedawkować. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tujach ogrodowych.

Nawożenie tui - o czym należy pamiętać?

Nawożenie tui szmaragd ma wpływ na jej wiecznie zieloną barwę i połyskliwe gałęzie. Również pielęgnacja tui brabant wymaga odpowiedniego nawozu. Kiedy nawozić tuje? Zbyt późne zastosowanie nawozów do tui z dodatkiem azotu sprawi, że roślina wypuści młode pędy, które nie zdążą zdrewnieć przed zimą. W czasie mrozu mogą ulec one uszkodzeniu. W takim razie czym nawozić tuje? Nawożenie tui szmaragd preparatami z dodatkiem azotu przeprowadza się najpóźniej w połowie lipca. Jesienią zastępujemy je preparatami fosforowo-potasowymi.

Uśmiechnięty mężczyzna przy tui oraz porady, kiedy nawozić tuje i czym nawozić tuje
Jak wygląda nawożenie tui, czyli kiedy nawozić tuje i czym nawozić tuje

Przed zimą tuje należy nawodnić, gdyż ma to ogromne znaczenie dla kondycji roślin. Również zimą kontroluje się stan nawodnienia i ewentualnie nawadnia w słoneczne, cieplejsze dni. Pielęgnacja tui brabant, która jest mniej wymagająca, także wymaga podlewania w okresie suszy, zwłaszcza na przełomie zimy i wiosny. Bez tego nawet rośliny nawożone nawozem długodziałającym mogą zamierać lub brązowieć. Zbyt wczesne dozowanie nawozów, gdy prowadzimy rozmnażanie tui, a także zbyt częste nie sprzyja roślinom. Nadmiar nawozów może prowadzić do zasolenia gleby i zwiększać podatność na choroby.

Nawozy sypkie najlepiej wymieszać z wierzchnią warstwą gleby, a następnie podlać żywotnik. Nawożenie tui szmaragd poprzez sypanie nawozu na gałązki może spowodować jej poparzenie. Płynne nawozy rozrabia się według ulotki producenta. Nigdy nie leje się ich bezpośrednio na ziemię bez rozcieńczenia. Pielęgnacja tui brabant oraz innych odmian będzie łatwiejsza, gdy zastosujemy szczepionkę mikrozytową. W jej skład wchodzą grzyby ułatwiające pobieranie składników odżywczych. Dzięki temu żywotniki lepiej rosną i są zdrowsze, a także potrzebują mniejszych dawek nawozu.

Ponieważ składniki pokarmowe w podłożu szybko się wyczerpują, nawożenie tui jest niezbędne do ich prawidłowego wzrostu. I chociaż pielęgnacja tui brabant jest mało wymagająca, to niewłaściwe nawożenie może przysporzyć wiele problemów. Dlatego należy przestrzegać terminów nawożenia. Nie wolno także zapominać o tym, czym podsypać tuje jesienią, a czym wiosną.

ikona podziel się Przekaż dalej