Tuja 'Szmaragd' i tuja 'Brabant' - czym charakteryzują się najpopularniejsze odmiany tui

Żywotnik - Thuja, pospolicie znany jako tuja, to roślina zaliczana do rodziny cyprysowatych - Cupressaceae. Do tego rodzaju zaliczanych jest 6 gatunków, będących zimozielonymi drzewami, a czasem krzewami. Rośliny charakteryzują się wyprostowanym pokrojem, złuszczającą się podłużnymi pasami korą i łuskowatymi, ściśle przylegającymi do pędu liśćmi. Są to rośliny jednopienne, wytwarzające drobne i wydłużone szyszki złożone z kilku brązowych łusek.

Jednymi z najbardziej popularnych tui są tuje 'Szmaragd' - Thuja 'Smaragd', będące mieszańcami żywotników olbrzymich i zachodnich. Drzewa dorastają do 4-6 m wysokości i charakteryzują się gęstą, regularną i wąskostożkowatą koroną. Ich igły są obustronnie błyszczące i intensywnie zielone. Co więcej, ten mieszaniec nie rdzewieje, tak jak większość innych żywotników i jest doskonały do nieformowanych żywopłotów.

Kolejne z bardziej popularnych odmian tui są tuje 'Brabant' - Thuja occidentalis 'Brabant', które są odmianą żywotnika zachodniego. Odmiana ta dorasta nawet do 15-20 m wysokości, rośnie zdecydowanie szybciej od gatunku i charakteryzuje się kolumnowym pokrojem. Jej łuskowate liście z wierzchu są ciemnozielone i matowe, natomiast od spodu są one widocznie jaśniejsze. Ta odmiana żywotnika zachodniego jest cenną rośliną wykorzystywaną do formowanych żywopłotów.

Sadzenie tui - jakie stanowisko i ziemia pod tuje będą najlepsze

Jeśli decydujemy się na zasadzenie tui w naszym ogrodzie, powinniśmy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jaką ziemię pod tuje wybrać, a także, na jakim stanowisku mają rosnąć nasze rośliny. Jest to bardzo ważne, jeśli chcemy uzyskać zwarty i gęsty żywopłot z dużych tui lub po prostu marzy nam się luźna grupa tych roślin w ogrodzie.

Zacznijmy więc od tego, że tuje to rośliny, które nie są bardzo wymagającymi drzewkami. Dlatego też bardzo chętnie kupowane są do naszych ogrodów. Jednak by prawidłowo się one rozwijały, musimy sadzić je w nasłonecznionym lub półcienistym miejscu. Dodatkowo powinniśmy zadbać o to, by ziemia pod tuje była żyzna, umiarkowanie wilgotna i przepuszczalna.

Podczas uprawy tui powinniśmy pamiętać o pielęgnacji, która nie jest bardzo skomplikowana. Musimy pamiętać jednak o tym, by zaraz po posadzeniu tui, bez względu na to, czy sadzone są małe, czy duże tuje, podlać rośliny. Dodatkowo w pierwszym roku uprawy młodych sadzonek powinniśmy dbać o regularne podlewanie. Jeśli chodzi o podlewanie dużych tui, wystarczy, gdy zrobimy to raz w tygodniu. Nie zapominajmy też o tym, że te zimozielone drzewka powinny być podlane przed zimą, by do ich bryły korzeniowej dostarczyć jak najwięcej wody. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tujach ogrodowych.

Kolejnym elementem jest nawożenie, które rozdziela się na etapy. Pierwsze nawożenie przeprowadza się w IV (ewentualnie w maju), kolejne na początku VII, a ostatnie na przełomie IX i X. Musimy także pamiętać o regularnym cięciu roślin, by zachowały swój gęsty pokrój. Powinniśmy też wiedzieć, jak rozmnożyć tuje. Oczywiście wiedza na temat, jak rozmnażamy tuje, nie jest konieczna, lecz jeśli chcemy powiększyć naszą hodowlę, warto wiedzieć, że tuje rozmnażane są przy wykorzystaniu niezdrewniałych fragmentów pędów.

Przesadzanie tui - jak przesadzić tuje

Jeśli wiemy już, jak wygląda uprawa i pielęgnacja tui, a także jak rozmnożyć tuje, możemy przejść do kolejnego zabiegu, jakim jest przesadzanie tui 'Szmaragd' lub innych gatunków, odmian i mieszańców. Na wstępie warto wiedzieć, że przesadzanie dużych tui jest bardziej skomplikowane niż przesadzanie małych osobników, ponieważ ich bryła korzeniowa jest znacznie większa. Zobaczmy więc, jak przesadzić tuje.

Otóż przy przesadzaniu tui 'Szmaragd' i innych, istotny jest wybór odpowiedniego terminu. Najlepszym czasem na przesadzanie tui jest maj. Przesadzanie tui 'Szmaragd' w maju jest polecane, ponieważ w tym okresie nie grożą nam już przymrozki, a dodatkowo jest wystarczająco dużo czasu, by roślina ukorzeniła się jeszcze przed zimą.

Poza odpowiednim terminem musimy wiedzieć, jak przesadzać tuje, bo przy tym zabiegu istnieje ryzyko, że drzewko nie przyjmie się w nowym miejscu. Jest to bardzo ważne przy przesadzaniu tui 'Szmaragd', która jest jedną z bardziej wrażliwych tui, w przeciwieństwie do tui 'Brabant'.

Dlatego też musimy zadbać, by podczas wykopywania drzewka, jego bryła korzeniowa nie była uszkodzona. Co więcej, tuje powinny być sadzone razem z bryłą ziemi, która znajduje się wokół ich bryły korzeniowej. Musimy także wcześniej przygotować dołek, który będzie 2 razy większy od bryły korzeniowej. Taki dołek wypełnia się kompostem i ziemią ogrodową. Po posadzeniu drzewka nie możemy zapomnieć o jego podlaniu.

ikona podziel się Przekaż dalej