Tuje szybko rosnące na żywopłot i ich cena

Do stworzenia żywopłotu wykorzystywane są tuje szybko rosnące, które nie rozszerzają się za bardzo. Muszą mieć zwarty pokrój i gęste rozgałęzienia. Najlepiej sprawdzają się w tej roli różne odmiany żywotnika zachodniego- Thuja occidentalis. Najpopularniejsze z nich to:

 • Tuja Brabant to najczęściej spotykany szybko rosnący gatunek o jasnozielonym kolorze łusek i zwartym pokroju. Doskonale znosi cięcie i formowanie. Najtaniej kupimy ją na Allegro, gdzie cena sadzonki tui o wysokości do 25 cm wynosi 3 zł. Za roślinę o wysokości od 60 do 120 cm zapłacimy 15 zł. Drzewka od 150 cm do 200 cm to cena około 25 zł.
 • Żywotnik zachodni 'Smaragd, czyli tuja szmaragdowa to obok tuji Brabant druga najpopularniejsza odmiana. Ma soczystozielone ubarwienie łusek I stożkowaty, zwarty pokroju. Sadzonki tuji tej odmiany dostaniemy najtaniej, gdyż jest powszechnie dostępna. Cennik rozpoczyna się już od 3 zł za drzewka o wysokości 25 cm. Cena rośliny osiągającej 60 cm to 10 zł. Sadzonki tui 120 cm kosztują około 12 zł. Tuja szmaragdowa o wzroście 200 cm to koszt 90 zł.
 • Tuja Aurescens to drzewo iglaste dorastające do 10 m wysokości i żółtym wybarwieniu łusek. Ta tuja kolumnowa cechuje się zwartym pokrojem I doskonale nadaje się do formowania. Cennik zróżnicowany jest w zależności od wielkości sadzonki. Za sadzonki tui o wysokości od 30 do 50 cm zapłacimy około 18,50 zł. Za sadzonki kopane cena wynosi 3 zł za sztukę. Przy większej ilości sadzonek możemy liczyć na spory rabat.
 • Żywotnik zachodni Sunkist to kolejna odmiana wybarwiająca się na żółto. To drzewo osiąga do 4-5 m wysokości i ma szeroki stożkowy pokrój. Sadzonki tui o wysokości od 15 do 40 cm dostępne są w cenie już od 5 do 30 zł. Za roślinę o wysokości 150 cm zapłacimy około 60 zł.

Tuje szpalerowe

Symetryczna budowa tui sprawia, że doskonale nadają się do prowadzenia w szpalerach. Dodają ogrodowi elegancji, pełniąc równoczesnie funkcję przesłony. Mogą być dowolnie formowane lub prowadzone w naturalnej postaci. W tej funkcji najlepiej sprawdzą się tuje szybko rosnące, odmiany kolumnowe, takie jak tuja Brabant, czy tuja szmaragdowa, ale warto także zzwrócić uwagę na:

 • Tuja Kórnik to polska, mrozoodporna odmiana tui kolumnowej o intensywnie zielonych odrostach. Utrzymuje ulistnienie przez cały rok. Te tuje szybko rosnące przyrastają rocznie o około 30 cm długości, tworząc regularne stożkowe formy. Tuja Kórnik o wysokokości do 50 cm kosztuje od 12 do 20 zł. Sadzonki tui Kórnik z gruntu na sprzedaż o wysokości 120 cm otrzymamy w cenie 20 zł. Za drzewko o wysokości 150 cm zapłacimy 50 zł, a za 200 cm 300 zł.
 • Żywotnik zachodni Holmstrup to wolnorosnący krzew o zwartym, szerokim stożkowym pokroju. Ta tuja kolumnowa jest odporna na mróz. Krzewy te polecane są do nasadzeń na cmentarzach i w małych ogrodach. Cena doniczkowanej sadzonki tui do 70 cm to 20 zł. Za sadzonki w balocie zapłacimy 8 zł. Ze względu na małe przyrosty roczne, to odmiana jest rzadziej dostępna na sprzedaż niż np. tuja Brabant.
 • Żywotnik Columna to tradycyjna tuja kolumnowa, stara odmiana, odporna całkowicie na mróz. Drzewka osiągają do 8 m wysokości i charakteryzują się szybkim wzrostem oraz ciemnozielonym ulistnieniem. Za sprzedaż sadzonki tui tej odmiany zapłacimy najtaniej, gdyż dostępne są już od 3 zł. Sadzonki w doniczkach o wzroście do 60 cm kosztują 20 zł. Dostępne są także dorosłe okazy osiągające 3 m wysokości. Ich cena to około 350 zł.
 • Żywotnik zachodni Yellow Ribbon to krzew o stożkowatym pokroju i żółtym zabarwieniu igieł. W ciągu 10 lat osiąga wysokość 2 m, może więc z powodzeniem być uprawiany w niewielkich ogrodach. Cennik za sadzonki w pojemnikach mieści się w przedziale od 4,50 do 280 zł za roślinę mierzącą 200 cm. Jeśli planujesz uprawę tych roślin, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak i kiedy przycinać tuje.
Tuja szmaragdowa w czasie sadzenia w ogrodzie, a także cena i cennik sadzonek
Jaka jest cena tui, a także tuja szmaragdowa i inne odmiany krzewów

Tuje odpowiednie na solitery

Oprócz opisanych odmian tui istnieje wiele innych, które doskonale prezentują się jako pojedynczo rosnące okazy. Mogą zdobić nawet najmniejszy ogród lub balkon. Wystarczy wybrać odmianę o niewielkich przyrostach. Na szczególną uwagę zasługują:

 • Żywotnik wschodni Aurea Nana to krzew o złocistych liściach i jajowatym pokroju. Jego igły są zimozielone. Krzew jest mrozoodporny i doskonale nadaje się do ogrodu, na skalniak. Można uprawiać go w pojemniku. Po 10 latach osiąga wysokość 0,7 m i 0,5 m szerokości. Cena za sadzonkę o wzroście do 30 cm to 11 zł. Sadzonka tui o wysokości 60 - 80 cm to wydatek znacznie więszy, gdyż jest to 156 zł.
 • Tuja Danica to odmiana miniaturowa w soczystozielonym kolorze. Jest bardzo dekoracyjna, gdyż ma regularny, płaskokulisty kształt. Zachowuje kulisty pokrój bez przycinania. Dorosłe okazy osiągają wysokość maksymalnie 70 cm I szerokość 140-150 cm. Dziesięcioletnia tuja Danica dorasta do 40 cm. W wieku 3 lat mierzy około 25 cm i takie okazy najczęściej spotykamy w sprzedaży. Trzyletnia tuja Danica kosztuje od 13 do 23 zł.
 • Żywotnik zachodni Rheingold to kolejna miniaturowa odmiana odpowiednia do uprawy soliterowej. Ten iglasty krzew osiąga docelowo wysokość 120 cm. Młoda roślina ma pokrój szerokiej kopuły, by z wiekiem przybrać formę szerokostożkową. Jej złociste igły sprawiają, że jest niezwykle efektowna i dekoracyjna. Cennik tej odmiany rozpoczyna się od 5 zł za roślinkę wysokości 15 cm i 65 zł za dorosły okaz.
 • Tuja kulista Globosa to krzew karłowy. Ma zwarty kulisty pokrój i dorasta maksymalnie do 1,5 wysokości. Jest odporny na mrozy i nie traci zimą zielonej barwy. Sam formuje się w kulę i nie wymaga cięcia. Można natomiast formować z niego dowolne kształty. Trzyletnie krzewy tui Globosa o wzroście do 30 cm kosztują 12 zł. Najtaniej zapłacimy za najmniejsze okazy, chytrych cena wynosi 2 zł.

Ceny sadzonek tui zależą przede wszystkim od ich wieku i odmiany. Jednak nie są wysokie. Tuja Brabant, tuja szmaragdowa czy Globosa, to najtańsze odmiany dostępne już od paru zł. Chociaż cennik za sadzonki tui z odkrytym korzeniem jest znacznie niższy, to bezpieczniej jest wybierać rośliny w pojemnikach. Warto również rozważyć zakup innych odmian jak tuja Danica, czy tuja Kórnik.

ikona podziel się Przekaż dalej