Jak zrobić sadzonki tui?

Wiele osób zastanawia się jak rozmnożyć tuje, by były identyczne z rośliną mateczną. Rozmnażanie z nasion nie daje oczekiwanych efektów. Rośliny potomne mogą mieć inne cechy. Tylko rozmnażanie wegetatywne zapewnia zgodność. Jak szczepić tuje? Jeżeli w naszym ogrodzie rośnie już żywotnik lub mamy możliwość pozyskania pędów z innych źródeł, bez problemu przygotujemy nowe sadzonki. Jak rozmnożyć tuje? Roślina, z której zamierzamy pobrać szczepkę, musi być zdrowa i dorodna, bez widocznych objawów chorób i szkodników. W drugiej połowie lata wybieramy dwu - trzyletnie niezdrewniałe lub półzdrewniałe pędy. Zabieg można przeprowadzić także wiosną w okresie marca i kwietnia.

Jak szczepić tuje, by szczepki się ukorzeniły? Odrywamy z rośliny macierzystej końcówki wierzchołkowe długości około 15 cm, pociągając delikatnie ku dołowi. Dzięki temu oderwą się z piętką u nasady, czyli kawałkiem rośliny matecznej. Sama piętka powinna mierzyć około 1 cm. To ona wpływa na ukorzenienie się sadzonki. Jeżeli jest zbyt duża, należy ją przyciąć. Pobranie pędu za pomocą sekatora pozbawiłoby sadzonkę potrzebnej do ukorzenienia piętki. Jak zrobić sadzonki z pobranego pędu? Zaczynamy od przycięcia szczepki do pożądanej długości. Obcinamy zbędną zieloną część, pozostawiając od 10 do 15 cm. W dolnej części od strony piętki usuwamy rozgałęzienia. Tak przygotowaną szczepkę przenosimy jak najszybciej do rozsadnika.

Jak ukorzenić tuje?

Wiedza o tym, jak ukorzenić tuje nie jest skomplikowana. Po przyniesieniu szczepki do rozsadnika w foliowej torebce zapobiegającej przesuszeniu należy jak najszybciej umieścić ją w glebie. Do tego celu wcześniej przygotowujemy pojemniki o wysokości około 20 cm. Mogą to być doniczki o średnicy około 7 cm. Wypełniamy je torfem ogrodniczym z domieszką piasku w równych proporcjach. Podłoże musi być przepuszczalne i zachowujące wilgotność. Jak ukorzenić tuje? Wydrążamy otwór w podłożu za pomocą patyka. Końcówki sadzonek zamaczamy piętką w ukorzeniaczu dla roślin iglastych. Dzięki temu roślinka szybciej się ukorzenia. Wsadzamy je w przygotowanie otwory na głębokość około 3 cm, dociskamy ziemię i podlewamy. Stawiamy w ciepłym i jasnym miejscu. Szczepki nie mogą być jednak nadmiernie wyeksponowane na słońce. Właściwa temperatura to od 18 do 22 stopni C. Zabezpieczenie sadzonek folią lub szkłem zapewni właściwą wilgotność i zapobiegnie przesychaniu. Najlepszym miejscem jest zimny inspekt lub półcieniste miejsce w ogrodzie. Nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu, by zawsze miały wilgotne podłoże. Na zimę sadzonki dołujemy i okrywamy. Jeśli planujesz uprawę tych roślin, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak i kiedy przycinać tuje.

Galązka tui w ogrodzie, a także wskazówki, jak rozmnożyć tuje i jak szczepić tuje
Rozmnażanie tui krok po kroku oraz jak rozmnożyć tuje i jak ukorzenić tuje

Tak przygotowane i przechowywane szczepki w ciągu dwóch miesięcy wypuszczą korzonki. Wiemy już jak szczepić tuje, jednak na tym nie kończy się rozmnażanie tui. Wiosną przychodzi czas na przesadzanie. Jak przesadzać tuje? Już w kwietniu możemy przygotować większe o kilka cm doniczki. Wypełniamy je torfem wymieszanym z piaskiem w równych proporcjach. Sprawdzamy, czy tuja zdążyła się ukorzenić. Przesadzamy wyłącznie te rośliny, które wypuściły korzonki. Te rośliny, które się nie przyjęły, należy wyrzucić. Sadzimy w każdej doniczce pojedynczą sadzonkę. Następnie podlewamy i odstawiamy w jasne i ciepłe miejsce. Regularnie podlewamy. W następnym roku wiosną ponownie przesadzamy tuje do nowych, większych doniczek. Postępujemy tak, aż sadzonka osiągnie wielkość wystarczającą do wysadzenia do gruntu. Najczęściej następuje to po 3 latach od rozmnażania. Tuje na balkon wymagają przesadzania do większej donicy w miarę wzrostu. Musi ona zapewnić odpowiednią ilość miejsca bryle korzeniowej.

Rozmnażanie tui - porady

Gdy już wiemy jak szczepić tuje i jak zrobić sadzonki, to rozmnażanie ich okazuje się łatwe i każdy sobie z tym poradzi. Pamiętamy o tym, jak ukorzenić tuje i nie zapominamy o zaopatrzeniu się wcześniej w środek ukorzeniający. Rozmnażanie tui najlepiej przeprowadzić w sierpniu i wrześniu, gdyż najlepiej przebiega wtedy proces ukorzeniania. Warto jednak pamiętać, że szczepki nie mogą być posadzone zbyt głęboko. Wybieramy doniczki z otworkami w dnie, by nadmiar wody nie spowodował gnicia korzeni. Również tuje na balkon sadzimy w takich doniczkach. Rośliny muszą być umieszczone w ciepłym i jasnym miejscu, bez dostępu palących promieni słonecznych. Powodują one także szybkie odparowanie wody i przesuszenie podłoża. Tuje potrzebują dużo wody, dlatego należy je regularnie podlewać. Kupione w sklepie sadzonki także wymagają przesadzania i podlewania.

Chcąc upewnić się, że sadzonka już się ukorzeniła, wystarczy delikatnie pociągnąć ją w górę. Opór świadczy o wypuszczeniu korzonków. Ukorzenione sadzonki można przechowywać zimą na dworze, jednak wtedy należy je zadołować w ogrodzie i przykryć warstwą kory lub słomy. Młode tuje na balkon należy zabezpieczyć przed przemarzaniem. Młode rośliny mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Kiedy nawozić tuje? Nie robimy tego zaraz po posadzeniu. Małe iglaki sadzone w sierpniu lub wrześniu muszą się ukorzenić. Dopiero wiosną można zacząć je nawozić. Pobudzi je to do wzrostu. Zasilamy je przez cały sezon specjalnym nawozem mineralnym do iglaków lub nawozem organicznym.

Rozmnażanie tui przez ukorzenianie szczepków to metoda najprostsza, a równocześnie pozwalająca na zachowanie cech rośliny macierzystej. Dzięki niej w łatwy sposób możemy uzyskać wiele sadzonek. Wiedza o tym, jak rozmnożyć tuje i jak zrobić sadzonki przyda się wszystkim, którzy chcą zaoszczędzić przy zakładaniu żywopłotu lub samodzielnie rozmnożyć tuje na balkon.

ikona podziel się Przekaż dalej