Tuja brabant czy tuja szmaragd – którą posadzić?

Brabanty i szmaragdy na żywopłot i na taras

Iglaki obu odmian posiadają liczne zalety i charakterystyczne cechy, które mogą wskazywać na ich zastosowanie. Aby ułatwić zadanie miłośnikom zimozielonych krzewów, przedstawimy dwie popularne tuje krok po kroku:

1. Różnice w wyglądzie

Tuja ‘Brabant’

  • wysokość: ponad 3,5 m,
  • szerokość: 3-4 m,
  • przyrost roczny: ok. 30 cm,
  • forma wzrostu: stożkowa, ale ogólnie szersza i bardziej rozłożysta,
  • żywotnik szybko rosnący,
  • łatwa w uprawie, niewielkie wymagania,
  • niezwykle mocna,
  • wygląd mniej elegancki.

Tuja ‘Smaragd’

  • wysokość: 3-5 m,
  • szerokość: 1-5 m,
  • przyrost roczny: ok. 20 cm,
  • forma wzrostu: stożkowa smukła i wyniosła,
  • żywotnik wolno rosnący,
  • odmiana nieco bardziej wymagająca w uprawie,
  • mocna, ale nie tak jak żywotnik brabant,
  • elegancki wygląd.

2. Sadzenie i przycinanie - w jakim celu?

Aby wyrobić sobie opinie na temat obu odmian i dokonać dobrego wyboru, ważne jest uświadomienie sobie celu, w jakim sadzonki zostaną zakupione. Zalecenia ekspertów opierają się na porównaniu zalet i ewentualnych wad, jakimi odznaczają się tuja brabant oraz tuja szmaragd.

Tuje na szczelną osłonę ogrodu

Jeśli tuja ma posłużyć do stworzenia mocnego parawanu, żywopłot z brabantów będzie dobrym wyborem, ponieważ za tą odmianą przemawiają następujące zalety:

  • ze względu na szybki wzrost zielona ściana osiągnie pożądaną wysokość w krótkim czasie,
  • dzięki prostolinijnemu wzrostowi w górnej części, nie powstają luki w ścianie,
  • brabanty można sadzić w mniejszej odległości od siebie, przez co prędzej łączą się ze sobą,
  • maksymalny wzrost tui brabant pozwala na osłonę piętrowego budynku,
  • żywopłot z brabantów idealnie nadaje się do szybkiego stworzenia szczelnej osłony nie koniecznie przed wzrokiem sąsiadów, ale na pewno przed wiatrem w chłodne wieczory.

Tuje na żywopłot ozdobny

Jeżeli chodzi głównie o względy estetyczne i szczelna zasłona ma znaczenie drugorzędne, żywopłot z tui szmaragdowych jest jak najbardziej polecany. Tuje na żywopłot odmiany ‘Smaragd” mają tę wadę, że sadzonki trzeba sadzić w mniejszej odległości od siebie, aby uzyskać dobry efekt. To pociąga za sobą wzrost kosztów, ponieważ na ten sam odcinek długości żywopłotu potrzeba więcej drzewek. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o tujach w ogrodzie.

Tuje do uprawy doniczkowej

Sadzenie tui do pojemników i doniczek oraz ustawianie ich na balkonach i tarasach ma na celu przede wszystkim stworzenie ozdobnych akcentów. W tym wypadku tuja szmaragd nadaje się zdecydowanie lepiej niż jej siostra tuja brabant. Takie sadzenie daje doskonałą sposobność do estetycznego rozgraniczania roślinami doniczkowymi pewnych obszarów w ogrodzie, na przykład kącika wypoczynkowego od placu zabaw dla dzieci.

Doniczki mogą też znaleźć zastosowanie do tworzenia zasłony z zimozielonych roślin. Przycinanie ustawionych na tarasie doniczkowych iglaków stworzy pełen prywatności zakątek, wolny od wścibskich spojrzeń sąsiadów. Żywotnik brabant będzie miał w tym wypadku lepsze opinie, jako że bujniej się rozgałęzia i połączy się z innymi ponad krawędziami doniczek.

3. Różny stopień trudności pielęgnacji

Jeśli ktoś stawia na jak najmniej uciążliwą pielęgnację tui, ponieważ nie ma na to albo czasu, albo ochoty, eksperci polecają odmianę ‘Brabant’. Chociaż oba żywotniki nie stawiają ogrodnikowi żadnych wygórowanych warunków, to jednak szerzej rosnąca tuja brabant ma opinie bardziej bezproblemowej. Lepiej znosi suszę, a dzięki szerokiemu, prostemu wzrostowi można nawet pominąć jej przycinanie.  Dla żywopłotu z brabantów wystarczy jedynie przycinanie od czasu do czasu na odpowiednią wysokość. Tuja szmaragdowa natomiast musi być znacznie częściej formowana, aby uzyskać potrzebne zagęszczenie. Poza tym oba iglaki mają podobne wymagania.

4. Udatność sadzenia

Czasem przyczyna słabej udatności uprawy leży w warunkach glebowych albo złej metodzie sadzenia, a czasem po prostu w samej roślinie. Zdarza się, że posadzone młode rośliny słabo się rozwijają, a nawet schną. Pod tym względem szmaragdowe egzemplarze tui uchodzą za bardziej wrażliwe. Jeśli tuja ‘Smaragd’ nie zostanie posadzona dostatecznie głęboko, nie uzyska odpowiedniej stabilności albo będzie zbyt blisko innych sadzonek, szybko zareaguje brązowieniem pędów, schnięciem i w końcu obumarciem. Tuja brabant jest tutaj wyraźnie mocniejsza i stanowi lepszy wybór, jeśli trzeba zminimalizować ryzyko wypadów. Tę odmianę można też polecić osobom, które mają jeszcze niewielkie doświadczenie w pielęgnacji roślin.

5. Podatność na choroby

W gęsto obsadzonych obszarach przenoszenie chorób i szkodników roślin jest często na porządku dziennym. Zarówno tuja szmaragd jak i tuja brabant mają opinie bardzo odpornych na choroby i szkodniki. Kto szuka zdrowych iglaków, potrafiących o siebie zadbać, obie odmiany będą dobrym wyborem.

Cena tui brabant – tuja brabant balot

Cena tui zależy od wielkości oraz producenta. Oto przykłady:

  • Tuja brabant balot – 110-130 cm – cena tui ok. 29 zł.
  • Tuja brabant balot – 140-160 cm – cena tui 30 zł.

Tuja brabant – sadzenie i przycinanie

Gdzie i jak sadzić tuję brabant?

Tuja brabant jest wiecznie zielonym iglakiem, który szczególnie nadaje się do tworzenia żywopłotów. Wykazuje wielką odporność na choroby i szkodniki i nie jest specjalnie wymagająca. Stanowisko powinno być dla tui możliwie jasne i najlepiej słoneczne, ale bez palącego południowego słońca. Znosi również półcień, jednak w pełnym cieniu nie chce rosnąć. Ze względu na płaski system korzeniowy, żywopłot z tui jest wrażliwy na bezpośrednie podmuchy wiatru.

Idealna jest gleba przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta o pH od 6 do 7,5. Odmiana jest jednak dosyć tolerancyjna i przystosowuje się także do podłoża lekko kwaśnego i czasowo suchego. Tuje brabant sadzi się, jak wszystkie krzewy żywopłotowe albo wiosną od kwietnia do maja, albo wczesną jesienią. Okres wiosenny jest bardziej korzystny, ponieważ tuja ma wówczas więcej czasu, aby wykształcić dobry system korzeniowy. Trzeba tylko poczekać, aż ziemia się trochę ogrzeje. Podczas sadzenia jesiennego, na wszelki wypadek, należy wokół tui ‘Brabant’ zastosować warstwę ściółki, która będzie stanowić ochronę przed mrozem.

Tuja brabant posadzona świeżo w ogrodzie, a także sadzenie, uprawa, przycinanie i cena tui
Jak wygląda tuja brabant, jaka jest cena tui i co warto wiedzieć o uprawie

Przed sadzeniem trzeba dobrze przygotować glebę, spulchnić ją i usunąć stare korzenie, kamienie i zagęszczenia. Należy przy tym poprawić jakość podłoża dodając porcję na przykład dojrzałego kompostu albo obornika. Oto jak sadzić tuje brabant krok po kroku:

  1. Namoczyć bryłę korzeniową przez 24 godziny.
  2. Wykonać dołek do sadzenia o podwójnej wielkości bryły korzeniowej.
  3. Substrat wzbogacić dodatkiem nawozu organicznego.
  4. Ostrożnie umieścić w dołku sadzonkę.
  5. Wypełnić jamkę ziemią i lekko ucisnąć.
  6. Świeżo posadzone tuje obficie podlać.

Kiedy tuja dobrze się ukorzeni, potrzebuje podlewania jedynie w dłuższych okresach suszy. Jak wszystkie rośliny zimozielone może potrzebować wody również zimą w bezmroźne dni. Woda odparowana z liści musi być uzupełniona, w przeciwnym razie okaże się, że na wiosnę część żywotników wypadnie z powodu przesuszenia.

Kiedy przycinać tuję brabant i w jaki sposób?

Thuja occidentalis ‘Brabant’ rośnie z natury w lekko trapezowej formie, co ułatwia cięcie krzewów zwłaszcza rosnących pojedynczo. Jako że chodzi tutaj o drzewo zimozielone, należy pamiętać, że roślina zapewnia schronienie licznym ptakom i drobnym zwierzętom. Dlatego też cięcie trzeba prowadzić bardzo ostrożnie. O tym, kiedy przycinać żywopłot, musi też decydować troska o los piskląt w gąszczu żywopłotu.

Tuja znosi dwukrotny zabieg przycinania w ciągu roku, konieczny do gęstego wzrostu. Pierwsze cięcie wykonuje się krótko po posadzeniu. Regularne cięcie pozwala zachować gęstą i estetyczną formę, trzeba tylko pamiętać, że nie wolno ciąć ani w palącym słońcu, ani w mróz. Także starego drewna nie należy ranić, ponieważ odsłonięta strona drzewa pozostanie za zawsze bez zielonych gałęzi; iglaki (z wyjątkiem cisa) nie rozwijają nowych pędów ze starego drewna.

Obok praktycznej formy trapezowej można tuję przycinać w różne kształty. Jako kula jest bardzo efektowna, a z czasem powiększa swoje wymiary. Przycinać tuje można według życzenia i upodobań. Ważne jest tylko, aby regularnie utrzymywać raz przyjętą formę.

Tuje piękne i trujące dla ludzi i zwierząt

Wszystkie części żywotnika zawierają substancje niebezpieczne dla życia. Największe ich stężenie znajduje się w świeżych, zielonych końcówkach pędów, ale również w drewnie i owocach. Tuja mogłaby być idealną rośliną ogrodową, gdyby nie toksyczny związek chemiczny o nazwie tujon. W małej dawce wywołuje drażliwość, niepokój i podniecenie, w dużej zaś drgawki, uszkodzenie wątroby i nerek, arytmię i bezdech.

W żadnym wypadku nie wolno spożywać żadnych części roślin z rodziny cyprysowatych. Przycinanie żywopłotu należy wykonywać w rękawicach ochronnych. Niewskazane jest sadzenie żywopłotów z tui w miejscach, gdzie przebywają małe dzieci. Odcięte fragmenty pędów trzeba starannie usunąć, ponieważ są trujące również dla koni, kotów, psów i ryb. Dla zwierząt domowych niebezpieczna może być już mała dawka rośliny.

ikona podziel się Przekaż dalej