Wybieramy nawóz do tui - rodzaje nawozów, producenci, porady
Tuja 'Brabant', czy tuja 'Szmaragd' to chętnie sadzone w naszych ogrodach rośliny. Jednak zanim zdecydujemy się na sadzenie, a nawet i rozmnażanie tui, powinniśmy dowiedzieć się, jak wygląda ich uprawa i pielęgnacja, w tym też wiosenne czy jesienne nawożenie tui. Zobaczmy więc, jaki nawóz do tui jest najlepszy, kiedy nawozić tuje i co nas kieruje do wyboru Targetu, Substralu i Osmocote.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Tuja 'Szmaragd' i tuja 'Brabant' - co powinniśmy wiedzieć o roślinach
Charakterystyka tui - co powinniśmy wiedzieć o popularnych tujach
Jeśli decydujemy się na uprawę tui, bez względu, czy są to tuje 'Szmaragd', tuje 'Brabant', czy też inne gatunki, odmiany i mieszańce, powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzują się rośliny. Tuja - Thuja, a tak właściwie żywotnik, to roślina jednopienna pochodząca z rodziny cyprysowatych - Cupressaceae.
Do tego rodzaju zaliczanych jest 6 gatunków, będących drzewami, rzadko kiedy krzewami. Rośliny charakteryzują się wyprostowanym pokrojem i łuskowatymi, ściśle przylegającymi do pędu liśćmi, które w młodości są krótkimi igiełkami. Dodatkowo cechą charakterystyczną jest złuszczająca się podłużnymi włóknami kora oraz drobne i wydłużone szyszki, składające się z kilku brązowych łusek.
Jeśli decydujemy się na uprawę tych drzew, powinniśmy wiedzieć, że największą popularnością cieszą się tutaj tuje 'Brabant' - Thuja occidentalis 'Brabant' oraz tuje 'Szmaragd' - Thuja 'Smaragd'. Tuje 'Brabant są idealnymi drzewkami, nadającymi się na duże i formowane żywopłoty. Ich wysokość może dochodzić nawet do 15-20 m. Z kolei tuje 'Szmaragd' dorastają do 2,5 m wysokości i nadają się idealnie na nieformowane żywopłoty.
Uprawa tui - podstawowe informacje na temat uprawy i rozmnażania tui
Jeśli już znajdziemy odpowiedni gatunek i odmianę żywotnika do naszego ogrodu, powinniśmy wiedzieć, jakie ma on wymagania, a także, jak powinna wyglądać jego uprawa, pielęgnacja, czy też jak przeprowadzane jest rozmnażanie tui, które są małowymagającymi roślinami.
Zacznijmy więc od tego, że najlepszym stanowiskiem dla tych roślin są słoneczne lub półcieniste miejsca. Dodatkowo powinniśmy im zapewnić żyzne, przepuszczalne, dostatecznie wilgotne i zasadowe gleby. Pamiętajmy o tym, że tuja - Thuja, jest dość wrażliwa na suszę, dlatego na suchych stanowiskach będzie wymagała regularnego i intensywnego podlewania, szczególnie w pierwszych latach jej uprawy.
Podczas rozwoju żywotników nie możemy zapominać o ich przycinaniu, które przeprowadza się po to, by roślina zachowała swój pokrój, a także zagęściła się. Jeśli chcemy, możemy przystąpić również do rozmnażania tui, które może być przeprowadzane na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wysiew nasion po stratyfikacji, natomiast popularniejsze jest rozmnażanie przez sadzonki, bo łatwo się one ukorzeniają. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł jak i kiedy przycinać tuje.
Kiedy nawozić tuje - co powinniśmy wiedzieć o nawożeniu
Kiedy nawozimy tuje - najlepsze terminy na zastosowanie nawozów w płynie i nie tylko
Podlewanie i przycinanie roślin to nie jedyny zabieg, którego wymagają nasze zimozielone drzewka. Tuje to rośliny, które wymagają regularnego nawożenia, przez co mogą zachować zielony kolor swoich łuskowatych liści, a także dzięki temu lepiej się rozwijają. Zobaczmy więc, czy tuje nawozi się wiosną, latem, jesienią, czy też zimą.
Tuje - Thuje, to rośliny, które powinny być nawożone trzy razy w roku. Pierwsze nawożenie przeprowadza się wiosną, dokładniej od III do IV lub ewentualnie do połowy V. Kolejnym etapem jest nawożenie letnie, wykonywane na początku VI. Nie zapominajmy też o jesiennym nawożeniu tui, które przeprowadzamy w okresie IX-X.
W okresie wiosennego i letniego nawożenia powinniśmy wykorzystywać nawozy azotowe z siarczanem magnezu. Warto pamiętać, że jeżeli siarczan magnezu nie znajduje się w naszych nawozach azotowych, wtedy może nastąpić żółknięcie i obumieranie gałązek drzewek. Nawozy azotowe, w których znajduje się siarczan magnezu, powinny być stosowane maksymalnie do połowy VII.
Jesienne nawożenie tui powinno być bogate w potas i fosfor, ponieważ to właśnie te pierwiastki zwiększają odporność tui na mróz. Do jesiennego nawożenia możemy użyć jesienne nawozy do iglaków firmy Target. Możemy użyć zarówno nawóz w płynie, jak i granulkach, jednak pamiętajmy, że nawóz w płynie jest inaczej podawany niż nawóz w granulkach.
Nawóz do tui - jakie dawki dobrać
Pod tuje stosuje się nawozy w różnej formie. Dodatkowo musimy wiedzieć, że obornik pod tuje jest także bardzo dobrym rozwiązaniem. Jeśli chodzi o użycie obornika pod tuje, powinniśmy wiedzieć, że miesza się go jeszcze przed posadzeniem tui z ziemią, w której ma być posadzony. Taki obornik pod tuje poprawia jakość gleby.
Nawozy granulowane cechują się wolniejszym działaniem. Zalecaną ilość preparatu wysypuje się w okolicy pnia drzewka. Zazwyczaj jest to około 100 g na jedno drzewo. Rozsypany nawóz mieszamy z wierzchnią warstwą podłoża i intensywnie podlewamy naszą roślinę.
Z kolei nawozami szybko działającymi są nawozy płynne, które bardzo szybko przenikają w głąb gleby. Tego typu nawozy rozcieńcza się w wodzie, pamiętając, by zastosować się do zaleceń, które podane są na opakowaniu przez producenta. Musimy wiedzieć, że takie nawozy nie nadają się od razu do użycia, ponieważ mogą popalić korzenie roślin.
Nawóz do tui - polecane nawozy
Na rynku ogrodniczym spotkamy się z wieloma nawozami, przeznaczonymi pod tuje i iglaki. Ich ceny są bardzo różnorodne, lecz powinniśmy pamiętać o tym, że nie warto sugerować się ceną. Do najbardziej popularnych producentów zalicza się Target i Substral Osmocote. Te produkty są szeroko dostępne, a ich cena jest przystępna.
Do nawożenia naszych roślin możemy wybrać zarówno jednoskładnikowe, jak i wieloskładnikowe nawozy. Pamiętajmy jednak o tym, że używanie jednoskładnikowych nawozów, takich jak siarczan potasu, czy saletra amonowa, wiąże się z dużo większym ryzykiem przedawkowania nawozu, ponieważ dawki powinny być dokładnie odmierzone.
Dlatego w uprawie amatorskiej, zaleca się korzystanie z nawozów wieloskładnikowych, takich jak np. Substral Osmocote, czy też Target granulowany, ponieważ w tych nawozach dawki pojedynczych pierwiastków są odpowiednio zbilansowane i jeśli będziemy się trzymać zaleceń producenta, istnieje znikome prawdopodobieństwo, że zaszkodzimy naszym roślinom.