Tuje ozdobne – odmiany

Tuje, zwane prawidłowo żywotnikami, są iglakami zaliczającymi się do rodziny cyprysowatych. W Polsce uprawiane są liczne odmiany żywotników zachodnich i olbrzymich. Krzewy najczęściej wykorzystujemy na żywopłoty oraz szpalery. Jednak wiele odmian świetnie prezentuje się również jako solitery – szczególnie odmiany wyróżniające się wolnym przyrostem. Do najpopularniejszych odmian zalicza się tuja szmaragd oraz brabant.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze narzędzia do przycinania drzew

Szukasz najlepszych narzędzi do przycinania krzewów? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane narzędzia przez naszych czytelników.

Charakterystyka najczęściej wybieranych odmian prezentuje się w sposób następujący:

  • Tuja szmaragd – Thuja occidentalis ‘Smaragd’ nadaje się przede wszystkim na sadzonkowanie w ogrodach, chociaż możliwa jest ich uprawa również w donicy. Jednak tuje na balkon wymagają regularnego przycinania. Tuja Szmaragd jest odmianą, która przywędrowała do nas z Danii. Krzewy o stożkowym pokroju dorastają nawet do 3 metrów wysokości. Igły stanowią świetny materiał na żywopłoty, ze względu na gęste zakrzewienie, a także igieł, które przez cały rok pozostają zielone.
  • Tuja Brabant – sadzonki tui wyróżniają się kolumnowym lub stożkowym pokrojem, który najlepiej prezentuje się w zimozielonych żywopłotach. Krzewy mogą dorastać nawet do 10 metrów wysokości. Rozsada tuji Brabant jest popularna ze względu na bardzo szybki przyrost roczny, wynoszący nawet do 40 cm. Jedynym mankamentem tej odmiany są szyszki, które w dużej ilości prezentują się niezbyt atrakcyjnie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.

Jak wybrać ładne krzewy do ogrodu i na balkon?

Wybierając żywotniki na sadzonkowanie dla własnych potrzeb, warto wcześniej mieć na uwadze, że wyróżniamy dwa główne typy sadzonek. W sprzedaży dostępne są sadzonki tuji balotowane, uprawiane w donicach, jak i również posiadające odkryty system korzeniowy. Balotowane sadzonki tuji szmaragdowej lub innej odmiany, są najczęściej owinięte specjalną siatką ogrodniczą lub workiem jutowym, w celu zabezpieczenia systemu korzeniowego obłożonego ziemią. Niestety rozsada tuji balotowanych może odbywać się wyłącznie wiosną lub jesienią. Przed posadzeniem żywotników, należy je wcześniej uwolnić z opakowania, a także rozpulchnić bryłę ziemi, w której się znajdują.

Sadzonkowanie żywotników kupionych w donicy możemy przeprowadzać przez cały okres wegetacyjny. Tutaj również należy pamiętać o tym, aby wykopać odpowiednio duży dołek, który będzie ok. 2 razy większy od donicy. Wybierając sadzonki tuji szmaragdowej lub innej odmiany, należy zwrócić uwagę na ich ogólną kondycję. Gałązki powinny być gęsto zakrzewione oraz wyróżniać się zielonym igliwiem. Wszelkie oznaki przebarwień, rzadszego ugałęzienia mogą informować nas o tym, że sadzonki mogą być zaniedbane lub nawet chorować. Dobrze jest zatem kupować żywotniki w sprawdzonych miejscach wyróżniających się dobrymi opiniami.

Sadzonkowanie i rozmnażanie tui

Sadzonki tui szmaragdowej lub innych popularnych odmian wsadzamy bezpośrednio do gruntu. W tym celu wykopujemy dołek, który jest dwa razy większy w porównaniu do donicy lub balotowanego systemu korzeniowego. Na spód wysypujemy przepuszczalne podłoże, które następnie warto podsypać obornikiem. Dopiero później wsadzamy żywotniki. Całość przyklepujemy, uzupełniając dołek odpowiednią ilością ziemi. Tuja szmaragd po posadzeniu wymaga intensywnego podlania. Bardzo podobnie wygląda sadzonkowanie, wybierając tuje na balkon.

Podlewanie tui wodą z konewki po posadzeniu, a także jak wybrać sadzonki tui
Jak wybrać sadzonki tui, a także jak wygląda sadzenie, uprawa i pielęgnacja tui

Na pewno interesuje cię również, czy rozmnażanie żywotników w domowych warunkach jest w ogóle możliwe. Okazuje się, że nie jest to takie trudne. Sadzonki tuji szmaragdowej pobieramy z czubka krzewu. W tym przypadku wystarczy je przyciąć, tak by końcówki były zdrewniałe lub tworzyły jeszcze młode, zielone pędy. Jeżeli sadzonkowe tuje na balkon lub do ogrodu będą miały piętkę, należy ją przyciąć. Następnym etapem jest ukorzenienie. Rozmnażanie żywotników bez zagrożenia chorobami grzybowymi wymaga wcześniejszego pudrowania. Dopiero później umieszczamy sadzonki w piasku. Przez okres około dwóch miesięcy, powinno nastąpić ukorzenienie. Ważne jest, aby rozmnażanie zaplanować najpóźniej do końca lipca, tak aby młode tuje ozdobne móc przesadzić do doniczek lub do gruntu.

Sadzonki tui – ceny

Przydatne informacje na temat tego, jak sadzić tuje, a także jak wygląda ich rozmnażanie i ukorzenienie, umożliwią założenie zadbanego żywopłotu lub cieszenie się pojedynczymi okazami w swoim ogrodzie. Warto poznać również ceny żywotników. Dzięki temu można się przekonać, czy rozsada tuji jest rzeczywiście opłacalna, jak i również, ile wyniesie nas sadzonkowanie.

Ceny żywotników, czyli tui

Nazwa produktu

Cena tui

Tanie tuje ozdobne, tuja szmaragd 25 cm

Cena tui od 2,99 zł

Tanie tuje ozdobne, żywotnik olbrzymi „Aurea” – 50 szt.

Cena tui od 355,00 zł

Tanie tuje, żywotnik olbrzymi „Can Can” – 50 szt.

Cena tui od 265,00 zł

Tanie tuje, żywotnik olbrzymi „Gelderland” – 50 szt.

Cena tui od 265,00 zł

Żywotnik wschodni „Aurea Nana”, rozsada tuji – 50 szt.

Ceny od 285,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły