Kiedy wykopać tulipany po przekwitnięciu? Wyjaśniamy
Już od dawna tulipany przestały być kojarzone wyłącznie z czerwonymi lub żółtymi kielichami, które pojawiają się w maju. Coraz to nowsze odmiany pozwalają na uzyskanie kwiatów w różnych kolorach, a nawet z charakterystycznymi przebarwieniami. Niestety również ich okres kwitnienia się kiedyś w końcu kończy. Dlatego warto dowiedzieć się, jak wygląda pielęgnacja tulipanów po przekwitnięciu, a także, kiedy wykopać tulipany.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Uprawa i pielęgnacja tulipanów
Uprawa tulipanów nie zalicza się do zbyt skomplikowanych zajęć. Ich kolorowe główki, które mienią się na ogrodowych rabatach wśród szafirków, narcyzów lub hiacyntów, dają wiele radości. Na pewno cebule tulipanów sadzimy na słonecznych stanowiskach. Warto zadbać o żyzne i jednocześnie przepuszczalne podłoże. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu kwiatów, szczególnie w okresie suszy.
Cebulki tulipanów możemy sadzić w jednej rabacie, mieszając ze sobą różne odmiany tej rośliny. Ale także z powodzeniem możemy również sadzić je w sąsiedztwie innych cebulowych roślin, które zostały wcześniej wymienione. Ciekawą propozycją jest posadzenie tulipanów w donicy wraz z innymi roślinami cebulowatymi. Wtedy cebulki tulipanów układamy niemalże na samym dnie. Potem następnie przykrywamy je warstwą ziemi, aby na wierzchu posadzić cebulki niższych kwiatów. Pielęgnacja tulipanów po przekwitnięciu polega na ogławianiu kwiatów. Usuwamy całe kwiaty ze słupkami oraz torebkami nasiennymi, w momencie, kiedy zauważymy, iż już są one całkowicie zwiędnięte.
Dlaczego wykopujemy cebulki tulipanów po przekwitnięciu?
Teoretycznie nie ma konieczności, aby tulipany po przekwitnięciu wykopać. Ponieważ cebule rozwijają kwiaty przez kilka lat. Trzeba jednak mieć na uwadze to, iż cebulki tulipanów, które są macierzyste, rodzi mniejsze cebulki przybyszowe. Zatem roślina ma szansę na samodzielne zimowanie, a następnie na rozwój w kolejnym sezonie. Niestety kwiaty znacznie się różnią od macierzystej sadzonki.
Kolejne tulipany są przede wszystkim dużo słabsze, a także mniej odporne na działanie chorób i szkodników. Dlatego właśnie wykopujemy cebule, aby móc je zasadzić w nowym miejscu. Oczywiście możemy obcinać uschnięte pędy i zostawić cebulki tulipanów w gruncie. Niektóre odmiany mogą okazać się łatwiej przyswajalne, a inne niestety rzeczywiście nie będą mogły odwzorować macierzystej rośliny. Zawsze jednak możemy eksperymentować z różnymi wariantami hodowli.
Kiedy wykopać tulipany?
Jeżeli faktycznie zdecydujemy się na to, iż wykopujemy cebule, to warto dowiedzieć się, kiedy najlepiej powinniśmy tego dokonać. Tulipany najczęściej kwitną pod koniec kwietnia aż do maja. Dokładny termin kwitnienia jest uzależniony od konkretnej odmiany. Po przekwitnięciu tulipana zaczyna dochodzić do usychania kolejnych części roślin. W ten sposób cebulka zaczyna gromadzić potrzebne składniki odżywcze, które są potrzebne jej do bezpiecznego przezimowania.
Jest to wskazów na to, aby odpowiedzieć na pytanie, kiedy wykopać tulipany. Zatem nie wykonujemy tego zaraz po przekwitnięciu, ponieważ cebulki kwiatowe będą zbyt słabe. Po tym etapie należy obcinać główki kwiatów. Najczęściej cebule wykopujemy w czerwcu, ponieważ właśnie wtedy dochodzi do uschnięcia całej rośliny.
Gdy już uzyskamy cebule tulipanów, to koniecznie musimy je osuszyć, a także oczyścić, a następnie wyrzucić wszystkie cebule, które są chore, uszkodzone lub nadgniłe. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie możemy dopuścić do zainfekowania pozostałych cebul. Następnie umieszczamy je w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. Istotne jest to, aby była zapewniona odpowiednia wentylacja w pojemniku, w którym są one przechowywane. Zatem zaleca się trzymanie cebul kwiatowych w wiklinowych koszykach, lnianych woreczkach lub po prostu luzem. Cebule kwiatowe przechowujemy w taki sposób aż do września, ponieważ dopiero wtedy wsadzamy je do gruntu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kwiatach tulipanach w ogrodzie.
Pielęgnacja tulipanów po przekwitnięciu
Wiedząc, już, kiedy wykopać tulipany, dobrze jest sprawdzić jeszcze, jak dokładnie wygląda pielęgnacja tulipanów po przekwitnięciu. Oczywiście roślina musi całkowicie przeschnąć, aby móc ją wykopać. Jednak nie zasuszamy tulipanów specjalnie, zapominając o ich podlewaniu. Ponieważ to doprowadzi również do przesuszenia cebuli. Zatem należy wiedzieć, jak jeszcze dbać o te piękne kwiaty po przekwitnięciu.
Pierwszym krokiem jest oczywiście odgławianie roślin. Czyli na tym etapie należy obcinać lub urywać kieszonki nasienne oraz słupki. W ten sposób pozostałości po kwiatach nie będą zabierać potrzebnych składników odżywczych cebulom. Następnie nadal podlewamy kwiaty, jednak nie z takim natężeniem, jak i również tak dużą częstotliwością, jak w okresie kwitnienia. Czekamy, aż zaschnie cała pozostała część rośliny. Wtedy rzeczywiście będziemy mogli wykopać tulipany, aby pozyskać cebulki na nowy sezon.
Termin wykopywania cebul najczęściej przypada na przełom czerwca i lipca. Jednak lepiej jest wcześniej sprawdzić, czy na pewno cebule są już gotowe do wykopania. Poznamy to po brązowych przebarwieniach na łusce, które powinny zajmować przynajmniej jedną czwartą całej cebuli. Jeżeli będziemy zbyt długo trzymać cebule w ziemi, to niestety mogą one przedojrzeć. Ponadto stają się one wyjątkowo podatne na patogeny grzybowe. Pamiętajmy o tym, aby zainfekowanych cebul tulipanów już nie sadzić, ponieważ zarażone cebule będą przenosić infekcje na pozostałe rośliny.
Kolejnym krokiem jest dokładne wyczyszczenie cebul, wysuszenie ich, a także dalsze przechowywanie. Należy przetrzymywać je w dość ciepłym, ale jednocześnie przewiewnym miejscu. Dopiero po tym czasie usuwamy wszystkie małe cebulki, które pojawiły się na cebulki macierzystej. Do czasu sadzenia tulipanów, czyli mniej więcej do września lub października, cebule przechowujemy już w chłodnym i ciemnym miejscu.
Jak widać rozmnażanie tulipanów, a także pozyskiwanie nowych sadzonek wcale nie zalicza się do aż tak bardzo skomplikowanych. Widzimy, że na pewno trzeba wykopywać tulipany, jeżeli zależy nam na bardzo ładnych i dużych kwiatach. W innym przypadku doczekamy się sadzonek z drobnymi kwiatami, które mogą się dość mocno różnić od macierzystych.