Czym podlewać ogórki? Wyjaśniamy, jakimi preparatami zasilać ogórki
Uprawa ogórków gruntowych nie jest zadaniem łatwym. Roślina ta ma duże wymagania uprawowe, jest przy tym delikatna, wrażliwa na mrozy, przymrozki, jak również choroby. Mimo tego doświadczeni ogrodnicy, bogaci w odpowiednia wiedzę, z powodzeniem uprawiają tę roślinę. W przypadku uprawy tych warzyw niezbędna jest wiedza czym podlewać ogórki. Rośliny te podlewamy nie tylko zwykłą wodą, lecz także odpowiednimi preparatami zasilającymi. Dowiedz się na czym polega podlewanie ogórków oraz jak, co ile i czym należy je podlewać.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ogórki gruntowe uprawiane w ogrodzie i w szklarni
Ogórki, które często jadamy i które pełnią ważną rolę w kuchni polskiej, pochodzą od rośliny o nazwie ogórek siewny. Pochodzi on prawdopodobnie z Indii, gdzie został udomowiony kilka tysięcy lat temu. Ogórek siewny jest rośliną egzotyczną, wrażliwą na mróz, a szczególnie na wiosenne przymrozki, dlatego też uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Jest on pnączem płożącym, które zajmuje dużo miejsca w ogrodzie, dlatego też coraz częściej uprawia się go na przyporach jako roślinę pnącą.
Ogórki spotykane na rynku dzielą się na ogórki gruntowe, które nadają się do kiszenia oraz ogórki szklarniowe o delikatniejszym smaku bez goryczki, które bardziej nadają się do sałatek lub na kanapki. Do uprawy w ogrodzie lub na działce, najchętniej wybierane są ogórki gruntowe. Uprawa ogórków możliwa jest w gruncie, w szklarni ogrzewanej lub nieogrzewanej, w tunelu foliowym. Rośliny te pozyskujemy przez wysiew nasion w drugiej połowie maja. Wykonanie rozsady może przyspieszyć sadzenie ogórków o około 3 tygodnie.
Uprawa ogórków gruntowych w gruncie lub w szklarni
Ogórki gruntowe - wymagania uprawowe, podlewanie, nawożenie
Uprawa ogórków gruntowych wymaga czasochłonnej pielęgnacji i sporego doświadczenia. Roślina ta ma duże wymagania glebowe i cieplne, jest podatna na choroby i szkodniki oraz wrażliwa na wiosenne przymrozki. Aby uzyskać odpowiednie plony należy ogórki nawadniać i nawozić. Bardzo ważna jest odpowiednia gleba dla ogórków, która nie może być ani nadmiernie ciężka, ani też lekka i piaszczysta. Podłoże nie może być suche, ani też nadmiernie wilgotne. Dlatego też, aby utrzymać ogórki w dobrej formie, należy dbać o właściwy stan gleby i wilgotność. Uprawa ogórków wymaga także właściwego płodozmianu i sąsiedztwa odpowiednich roślin.
Wymagania uprawowe ogórka:
- roślina jednoroczna,
- miejsce ciepłe i osłonięte od wiatru,
- gleba próchnicza, zasobna, zatrzymująca wodę i szybko się nagrzewająca,
- pH gleby 6,0 - 7,2.
Jak, co ile i czym podlewać ogórki
Ogórek składa się w większości z wody. 95% masy ogórka składa się z wody. Dlatego też do prawidłowego wzrostu i plonowania konieczne jest podlewanie wodą. Dostarczenie odpowiedniej ilości wody wpływa znacząco na smak i stan owoców. Mała ilość wody sprawia, że ogórki są niesmaczne, gorzkawe, papierowe w smaku, a w środku tworzą się puste komory. Natomiast nadmierne podlewanie wodą powoduje, że ogórki są wodniste, bez smaku i szybko się psują.
Jak i co ile należy podlewać ogórki wodą? Rośliny te podlewamy co 5 - 7 dni małymi ilościami wody. Podlewanie należy wykonywać rano lub wieczorem. Należy unikać moczenia liści, gdyż zwiększa to niebezpieczeństwo chorób grzybiczych. Sprawdź także ten artykuł z na temat najczęstszych chorób ogórków.
Nawożenie ogórków - czym podlewać ogórki
Ogórki wymagają bardzo dobrej, zasobnej gleby, którą nie zawsze posiadamy w ogrodzie. Dlatego też podłoże do ogórków należy przygotować przez nawożenie obornikiem świeżym lub granulowanym. Najlepiej przygotować glebę już poprzedniej jesieni.
Prawidłowa uprawa, dobry stan korzeni i liści oraz odpowiednie podłoże sprawia, że owoce ogórków są najsmaczniejsze. Ogromną rolę odgrywa tu prawidłowe nawożenie i dostarczenie roślinie składników odżywczych w odpowiedniej ilości. Prawidłowo nawożone ogórki nie mają goryczki, nie są wodniste, a w przetworach nie rozpadają się
Nawożenie ogórków przeprowadza się w zależności od tego czy zostały wysiane bezpośrednio do gruntu, czy posadzone z rozsady. Gdy ogórki wzejdą po siewie w gruncie, pierwsze nawożenie należy wykonać, gdy mają po 2 liście. Jeśli natomiast ogórki sadzimy do gruntu z rozsady, to po 2 tygodniach należy wykonać pierwsze nawożenie. Po 2 - 3 tygodniach ponawiamy nawożenie. Nawożenie ogórków można stosować w postaci podlewania odpowiednimi preparatami lub zasilania dolistnego w postaci oprysków.
W uprawie amatorskiej w ogrodzie, najlepszym rozwiązaniem jest zakup odpowiednich nawozów wieloskładnikowych do ogórków. Szczególnie dobry dla ogórków jest nawóz naturalny. Dobrym i łatwym w stosowaniu, jest nawóz naturalny płynny dla ogórków, pomidorów i ziół. Kupujemy go w postaci koncentratu, który rozcieńcza się według informacji podanej na opakowaniu. Tak wykonanym roztworem podlewamy ogórki w odstępach 2 - 3 tygodni.
Dobrym rozwiązaniem jest także koncentrat z pokrzywy, który rozcieńczamy wodą. Preparat służy do oprysku i podlewania. Fermentowany wyciąg z pokrzywy, nie tylko dostarcza ogórkom odpowiednich składników mineralnych, lecz także opryski zapobiegają chorobom i inwazjom szkodników.
Czym pryskać ogórki
Ogórki są roślinami bardzo podatnymi na choroby, zarówno wirusowe, bakteryjne, jak i spowodowane przez grzyby czy lęgniowce. Mimo, że uprawiając warzyw we własnym ogrodzie chcemy, zapewnić sobie zdrowe jedzenie bez chemii, w przypadku ogórków nie zawsze jest to możliwe.
Najczęściej występujące choroby ogórków to:
- mączniak rzekomy dyniowatych,
- mączniak prawdziwy ogórka,
- parch dyniowatych,
- bakteryjna kanciasta plamistość ogórka,
- mozaika ogórka.
Najtrudniejsze do zwalczania są choroby wirusowe, na przykład mozaika ogórka. Zakażone rośliny należy usuwać, a glebę odkazić. Na choroby bakteryjne stosuje się opryski preparatami miedziowymi. Parch czy mączniak to choroby grzybicze, które zwalcza się przy pomocy fungicydów. Stosuje się w tym przypadku opryski preparatami na mączniaka rzekomego.