Dlaczego podwiązywanie pomidorów jest ważne?

Podwiązywanie pomidorów to kluczowy element ich pielęgnacji. Pomidory to wysokie rośliny, które potrzebują odpowiedniego podparcia i podtrzymania rośliny. Inaczej może zdarzyć się, że pędy będą się łamać, zwłaszcza gdy roślina jest obciążona dojrzewającymi owocami. Podwiązane pomidory stoją prosto, nie łamią się, mogą rodzić zdrowe i duże owoce. Palikowane pomidory są bardziej odporne na uszkodzenia, choroby i szkodniki.

Dzięki podwiązywaniu, pomidory mają lepszy dostęp do światła i powietrza. Dzięki odpowiedniemu nasłonecznieniu owoce rozwijają się szybciej i są lepiej nasłonecznione. A swobodny przepływ powietrza zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych. Pomidorki koktajlowe w mniejszym stopniu wymagają podwiązywania, ponieważ mogą się nieco płożyć. Jednak wszystkie pozostałe wymagają wiązania, także te uprawiane na balkonie.

Jak podwiązać pomidory?

Jest kilka metod na to, jak podwiązać pomidory gruntowe lub w szklarni. Najprostszym z nich jest metoda tyczki i sznurka. Tyczkę wbija się odpowiednio głęboko w ziemię, najlepiej już na etapie sadzenia, by później nie uszkodzić korzeni rośliny. Następnie gałązki przywiązuje się do drążka za pomocą sznurka, ale dość luźno. W miarę wzrostu rośliny, należy podwiązywać ją coraz wyżej.

Dobrym rozwiązaniem jest także kratka ogrodowa. Najczęściej stosuje się ją do roślin pnących lub wysokich róż, ale przy pomidorach także dobrze się sprawdzi. Można na niej rozpiąć krzew pomidora na boki, co zwiększa przewiewność powietrza i nasłonecznienie. W uprawach przemysłowych, zwłaszcza w szklarni lub w tunelu stosuje się także klatki. To małe konstrukcje, w których wsadza się pomidora, by miał podparcie. W ogrodach takie rozwiązanie raczej się nie sprawdza, także ze względu na koszty.

Wskazówki, jak podwiązać pomidory

Obojętnie, czy wybierzesz metodę z tyczką, czy kratkę ogrodniczą, zasady podwiązywania pomidorów są takie same. Przede wszystkim upewnij się, że drążek czy kratka są w dobrym stanie, nie są pęknięte ani uszkodzone. Inaczej mogą się załamać podczas owocowania rośliny, kiedy jej nacisk jest większy. Podpory umieszcza się w ziemi tuż po posadzeniu sadzonek, w odległości około 10 cm. Dzięki temu masz pewność, że nie uszkodzisz delikatnych korzeni. Późniejsze wbijanie drążka może spowodować naruszenie bryły i uszkodzenie rośliny, a nawet jej obumieranie.

Niskie rośliny pomidorów, a także jak podwiązać pomidory krok po kroku
Jak podwiązać pomidory po posadzeniu, a także palikowanie pomidorów

Kolejnym etapem jest wiązanie. Możesz zastosować naturalny sznurek jutowy lub inny dowolny. Związywanie trzeba przeprowadzić delikatnie. Nie ma powodu, by mocno przyciągać łodygi do drążków, możesz uszkodzić roślinę. Sznurek powinien być dość luźny. Musi być na tyle gruby i mocny, by utrzymać gałęzie pomidora. Jeśli jest cienki, złóż go w dwa na raz. Stan podwiązań trzeba sprawdzać regularnie. Jeśli pod wpływem ciężaru dojrzewających owoców roślina się przechyla, można założyć kolejne podwiązania ze sznurka lub nieco przyciągnąć te, które już są zrobione. W miarę wzrostu rośliny można zadbać o jej dalsze podwiązywanie.

Odmiany pomidorów bez palikowania

Jest kilka odmian, i chodzi tutaj nie tylko o pomidory koktajlowe, które nie wymagają palikowania. Są to odmiany karłowe, które mają wzniesione i sztywne pędy. Nie są tak wysokie jak standardowe odmiany pomidorów. Jedną z nich jest ‘Betalux’. To odmiana zaliczana do bardzo wczesnych. Jest często wybierana przez działkowców i amatorskich ogrodników, ponieważ jest bardzo smaczna. Ma dobry smak i wyróżnia się soczystym miąższem. Świetnie sprawdzi się w sałatkach, do kanapek i różnych potraw. Można robić z niej sok. Ma wzniesione, bardzo sztywne pędy, więc utrzymuje się bez palików.

Podobnie jest z odmianą ‘Antares’. Należy do odmian wczesnych i jest typową rośliną gruntową. Ma duże, kształtne owoce, dość smaczne, o aromatycznym, malinowym miąższu. To odmiana idealna do małego ogrodu, ponieważ krzewy są dość niskie i nie wymagają podpór. Na dodatek wykazuje dużą odporność na choroby typowe dla pomidorów. Sprawdź także ten artykuł: 6 najczęściej spotykanych chorób pomidorów i ich zwalczanie.

Idealne miejsce dla pomidorów

Wiele osób uprawia pomidory w szklarni i tunelu, ale najczęściej można spotkać je w amatorskiej uprawie ogrodowej. Wtedy rosną wolniej, ale owoce są lepiej doświetlone, słodsze i bardziej soczyste. Podwiązywanie to nie jest jedyny warunek udanej uprawy pomidorów. Trzeba także zadbać o to, by rośliny miały dobrze dobrane miejsce.

Najważniejsze jest to, by stanowisko dla pomidorów było mocno nasłonecznione. Rośliny potrzebują dostępu do słońca przez 6-8 godzin, to gatunek długiego dnia. Musisz mieć także pewność, że ziemia jest żyzna i dobrze, głęboko przekopana, powinna być przepuszczalna. Pomidory uwielbiają wodę i potrzebują jej dużo, ale zastoiska wodne i zbyt długie stanie w mokrym miejscu jest dla nich zabójcze.

Pielęgnacja pomidorów nie należy do najtrudniejszych, ale roślinom trzeba poświecić trochę czasu. Przede wszystkim mogą potrzebować nawożenia i regularnego, w upalne dni nawet codziennego, podlewania. Pomidory są wyjątkowo „żarłoczne” jeśli chodzi o składniki odżywcze. Można kupić do nich specjalistyczne nawozy przeznaczone do pomidorów, które dbają o wielkość i wybarwienie owoców. Zazwyczaj stosuje się je dwa lub trzy razy w sezonie, zgodnie z zaleceniami producenta.

ikona podziel się Przekaż dalej