Czosnek - co powinniśmy wiedzieć o roślinie

Czosnek - jego pochodzenie

Czosnek - Allium, jest rodzajem roślin, które przynależą do rodziny amarylkowatych - Amaryllidaceae, będącą rodziną bylin jednoliściennych, do których zaliczany jest między innymi również czosnek niedźwiedzi. Do tej rodziny zaliczanych jest 73 rodzajów roślin, które naturalnie znajdują się na wszystkich kontynentach poza obszarami okołobiegunowymi.

Warto wiedzieć, że właśnie do tej rodziny zaliczanych jest wiele jadalnych warzyw, które znajdują swoje miejsce w naszych kuchniach. Należy do nich między innymi czosnek - Allium. Musimy jednak pamiętać, że rośliny z podrodziny amarylkowatych są dość trujące i wielokrotnie były wykorzystywane do wywoływania halucynacji przez szamanów. Jednak wiele gatunków znajduje swoje zastosowanie jako rośliny ozdobne.

Jeśli chodzi natomiast o sam rodzaj czosnek - Allium, powinniśmy wiedzieć, że kiedyś był on zaliczany do zupełnie wyodrębnionej rodziny, którą była rodzina czosnkowatych - Alliaceae, ale również do liliowatych - Liliaceae. Do rodzaju zaliczanych jest około 700 gatunków, które rozpowszechnione są na całej półkuli północnej, w szczególności w strefie umiarkowanej. Do najbardziej popularnych roślin, które są roślinami jadalnymi, zaliczane są tutaj szczypiorek, cebula zwyczajna, por i właśnie czosnek pospolity, ale znajdziemy tu także rośliny ozdobne.

Czosnek - charakterystyka rośliny jadalnej

Sadzenie czosnku jest bardzo popularne. Sama uprawa czosnku nie jest tak bardzo skomplikowana, jednak warto wiedzieć, jak sadzić czosnek i kiedy sadzić czosnek. Zanim jednak do tego przejdziemy, powinniśmy zapoznać się z tym, czym charakteryzuje się ta jadalna i popularna roślina.

Zacznijmy więc od tego, że w przypadku tego rodzaju, możemy wyróżnić rośliny silnie rosnące oraz rośliny niskie. Rośliny silnie rosnące mogą wyrosnąć nawet do około 2 m wysokości, natomiast te niskie, dorastają jedynie do około 15-25 cm. Ich odziomkowe liście są równowąskie, szarozielone i mogą być płaskie lub rurkowate.

Kwiaty tych roślin zebrane są w baldachy lub główki, które wyrastają na szczycie bezlistnej łodygi. Pojedyncze kwiatki są drobne, promieniste i szypułkowe, a ich płatki są jednonerwowe. Owocem są torebki, w których znajdują się czarne nasiona. Najważniejsza jest jednak podziemna część, która jest w formie cebuli, w całości pokrytej suchymi i delikatnymi łuskami. Bardzo charakterystyczne jest to, jaki zapach ma ta cebula, ponieważ dla wielu osób pachnie ona bardzo nieprzyjemnie. Jednak właśnie ten element rośliny jest często wykorzystywany w przygotowaniu wielu potraw. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.

Sadzenie czosnku - jak sadzić czosnek i kiedy sadzić czosnek w ogrodzie lub w domu w doniczkach

Uprawa czosnku - jakie wymagania ma czosnek zimowy i pospolity

Zanim przejdziemy do tego, jak wygląda uprawa czosnku, jakie są terminy sadzenia, a także, jak pielęgnować czosnek, powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania ma ta roślina. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu będziemy mieć większą pewność, że nasze plony osiągną pożądane rozmiary i cała uprawa będzie prowadzona prawidłowo.

Zacznijmy więc od tego, że czosnek nie jest bardzo wymagającą rośliną, a w dodatku jest on odporny na działanie niskich temperatur, co sprawia, że jego uprawa jest zdecydowanie łatwiejsza. Natomiast ze względu na słabo rozwinięty system korzeniowy, dobrze, gdy gleba jest bogata w substancje odżywcze i jest wilgotna.

Powinniśmy wiedzieć, że najlepszym podłożem pod uprawę tych roślin będą próchnicze, wilgotne, zasobne w składniki pokarmowe gleby, najlepiej piaszczysto-gliniaste, których odczyn pH będzie obojętny, a więc będzie on wynosił od 6,5 do 7. Dodatkowo powinniśmy również zwrócić uwagę na stanowisko, na którym ma rosnąć nasz czosnek i tutaj pamiętajmy, że najlepiej czuje się on na stanowisku nasłonecznionym.

Uprawa czosnku - wszystko co powinniśmy wiedzieć o tym, jakie są terminy sadzenia, a także, jak sadzić czosnek

Jeśli już wiemy, na jakim stanowisku mamy sadzić nasz czosnek, a także, jeśli wiemy, na jakich glebach czuje się on najlepiej, możemy już przejść do tego, jak przebiega uprawa czosnku. Do tej kwestii musimy zaliczyć zarówno to, jak sadzić czosnek, a także, kiedy sadzić czosnek.

Zacznijmy więc od tego, że sadzenie czosnku nie powinno przebiegać w miejscu, na którym w roku poprzednim znajdowała się uprawa warzyw cebulowych, ponieważ wtedy na czosnku mogą pojawić się szkodniki i choroby, które są charakterystyczne dla warzyw cebulowych. Najlepszym wyborem jest sadzenie czosnku po fasoli, pomidorach i ogórkach.

Czosnek kwitnący w ogrodzie, a także sadzenie czosnku, jak sadzić czosnek, kiedy sadzić czosnek i uprawa czosnku
Sadzenie czosnku krok po kroku, czyli jak sadzić czosnek, kiedy sadzić czosnek

Jeśli chodzi natomiast o terminy sadzenia, musimy wiedzieć, że czosnek może być sadzony zarówno w okresie wiosennym, jak i jesiennym. Wszystko to jednak zależy od konkretnej odmiany i tego, w jakim okresie musimy ją posadzić. Przykładowo czosnek 'Jarus' przeznaczony jest do sadzenia wiosennego, natomiast czosnek 'Huzar' przeznaczony jest już do jesiennego sadzenia. Z reguły termin sadzenia przypada od połowy III do połowy IV przy odmianach wiosennych, a przy odmianach jesiennych, powinniśmy wybrać termin od połowy X do połowy XI.

Dodatkowo powinniśmy również pamiętać o tym, że cebulki czosnku powinny być sadzone w odległości około 10-15 cm, oczywiście w zależności od tego, jak duże są cebulki, ponieważ większe cebulki warto sadzić w większej odległości, a mniejsze, bliżej siebie. Dodatkowo w przypadku odmian do posadzenia wiosną, powinniśmy posadzić je na około 5 cm głębokości, a odmiany do sadzenia jesienią powinny być sadzone na głębokości około 10 cm.

Jak pielęgnować czosnek - ważne informacje, o których warto pamiętać

Jeśli decydujemy się na sadzenie czosnku, powinniśmy dowiedzieć się, jak wygląda uprawa czosnku, a w tym, kiedy sadzić czosnek, jak sadzić czosnek i właśnie, jak pielęgnować czosnek w ogrodzie, bez względu, czy jest to czosnek zimowy, czy wiosenny. Zobaczmy więc, jakie czynności są istotne przy uprawie czosnku.

Do ważnych czynności pielęgnacyjnych należy między innymi spulchnianie gleby, które wykonuje się za pomocą wideł. Dodatkowo ważne jest ściółkowanie gleby, do którego możemy wykorzystać włókniny, folii i różnego rodzaju materiałów organicznych, którymi są między innymi kora drzew liściastych, podsuszona trawa, dojrzały kompost, czy rozdrobniona słoma.

Nie zapominajmy również o tym, by chronić czosnek przed chorobami, chwastami i szkodnikami. Co więcej, nie możemy zapomnieć o nawadnianiu gleby, ponieważ czosnek wymaga regularnego nawadniania, zwłaszcza wtedy, gdy formuje się i wzrasta główka czosnku. Musimy również usuwać pędy kwiatostanowe, dzięki czemu przyczynimy się do około 30% zwiększenia plonów.

ikona podziel się Przekaż dalej