Jak rośnie fasolka szparagowa? Zobacz, w jaki sposób uprawiać fasolę szparagową
Sadzenie fasolki szparagowej może wydawać się mało skomplikowanym zajęciem w naszych ogrodach. Jednak czasami z różnych przyczyn nie zawsze cieszymy się zbyt obfitymi plonami. W takim razie właśnie warto dowiedzieć się, jak powinna wyglądać prawidłowa uprawa fasolki szparagowej w gruncie, a także jakie są jej najsmaczniejsze odmiany.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Fasolka szparagowa - popularne odmiany
Fasolka szparagowa to prawdziwa kopalnia cennych witamin, szczególnie z grupy B, błonnika, a także bajka. Dlatego pod żadnym pozorem nie powinno jej brakować w naszej diecie. Oczywiście najlepiej spożywać taką, którą samodzielnie się wyhodowało. Warto dowiedzieć się, jakie są znane odmiany fasolki szparagowej, aby podjąć decyzję o uprawie przynajmniej jednej z nich.
Do znanych odmian fasolki szparagowej zalicza się m.in.:
- Fasola sonesta - jest to karłowa odmiana, której okres wegetacyjny trwa od późnej wiosny aż do jesieni. Fasola sonesta wyróżnia się tym, że obfituje ona w żółte, choć nieduże strąki, które raczej nie przekraczają 13 cm długości. Fasolka sonesta posiada termin siewu przypadający od drugiej połowy maja do pierwszej połowy lipca.
- Fasolka szparagowa Neckargold - jest to żółta fasolka tyczna, która dorasta nawet do 2,5 m wysokości. Te odmiany fasolki wyróżniają się bardzo długimi strąkami, dorastającymi nawet do 25 cm. Na pytanie, kiedy siać fasolkę Neckargold odpowiedź jest bardzo prosta, ponieważ jak pozostałe odmiany, najlepiej wschodzi po ostatnich majowych przymrozkach.
- Fasolka szparagowa Goldmarie - jest to żółta fasolka typu Mamut, która jest przeznaczona do uprawy w gruncie. W przypadku tej odmiany, również termin siewu jest zalecany na drugą połowę maja. Zbiory obfitują w bardzo duże strąki o długości do 25 cm.
- Fasola Bona - jest to odmiana, której zielone strąki dorastają do 14 cm długości. Tak jak fasola sonesta, również ta odmiana powinna być wysiewana dopiero wtedy, gdy minie zagrożenie wystąpienia wiosennych przymrozków.
- Fasola polka - jest to jedna z najpopularniejszych odmian fasolki szparagowej. Żółta fasola nadaje się do posadzenia w gruncie od drugiej połowy maja. Natomiast zbiór możliwy jest już nawet po 1,5 miesiąca.
Fasola szparagowa - uprawa fasolki szparagowej w gruncie
Pojawiające się pytanie, kiedy siać fasolkę szparagową powinno być uzupełnione również o to, jakie dokładnie wymagania trzeba spełnić. Przede wszystkim żółta lub zielona fasolka szparagowa powinna być sadzona w gruncie na stanowisku słonecznym. Dobrze, aby to stanowisko było osłonięte, dzięki czemu warzywo nie będzie narażone tak bardzo na ewentualne spadki temperatury. Uprawa fasolki szparagowej jest najefektywniejsza, gdy temperatura utrzymuje się na poziomie ok. 25 stopni Celsjusza.

Termin siewu przy większości odmian przypada najwcześniej na drugą połowę maja. Ponieważ wtedy powinno zostać zminimalizowane ryzyko wystąpienia przymrozków, które mogłyby doprowadzić do tego, że uprawa fasolki szparagowej by się nie powiodła. Dlatego jest to bardzo ważne, by wiedzieć, kiedy siać fasolkę. Oczywiście możemy termin siewu powtarzać wielokrotnie aż do lipca. Jeżeli dysponujemy folią lub szklarnią, to odpowiedź na pytanie, kiedy siać fasolkę, będzie nieco inna. Wtedy rzeczywiście termin siewu może być znacznie wcześniejszy i przypadać nawet na kwiecień. Jeżeli sadzenie fasoli szparagowej zaplanujemy co ok. 10 dni, to będziemy mogli cieszyć się zbiorami przez cały sezon wakacyjny, nawet aż do wczesnej jesieni. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o warzywach i owocach.
Nawożenie fasoli szparagowej i inne zabiegi pielęgnacyjne
Jeżeli sadzenie fasoli szparagowej wykonamy na odpowiednio przygotowanym stanowisku, to dodatkowe nawożenie nie będzie już konieczne. Zasada jest bardzo prosta, ponieważ nawożenie fasoli szparagowej wykonujemy poprzez rozrzucenie obornika na miejscu, w którym ma zostać założona uprawa. Jednak sadzenie fasoli szparagowej planujemy dopiero w drugim roku po wykonaniu tego zabiegu.
Po przygotowaniu stanowiska, dodatkowe nawożenie fasoli szparagowej nie jest już konieczne. Oczywiście możemy zasilić warzywo dodatkowymi związkami organicznymi, jednak warto do tego celu wykorzystać nawozy naturalne. Dodatkowo powinniśmy uważać na preparaty z dużą zawartością azotu. Zbyt intensywne nawożenie fasoli szparagowej może przyczynić się do zniszczenia uprawy. Zdecydowanie bardziej powinniśmy dbać o odpowiednie nawodnienie warzywa. Fasolka szparagowa bardzo dobrze rozwija się, gdy podłoże jest stale wilgotne, ale nie mokre.
Choroby fasoli szparagowej
Fasolka szparagowa bywa narażona na działanie różnych chorób. Przyczyną tego, że w naszej uprawie pojawiają się choroby fasoli szparagowej, może być nieodpowiednia pielęgnacja lub niesprzyjające warunki atmosferyczne. W większości przypadków, w zupełności wystarczy zastosowanie dedykowanego oprysku. Czasami jednak to nie wystarczy i należy wtedy pozbyć się całej uprawy. Dlatego zaleca się stosowanie odpowiedniej profilaktyki, polegającej na lustracji uprawy, a także odpowiedniej pielęgnacji fasolki.
Jeżeli chodzi o najczęściej występujące choroby fasoli szparagowej, to do nich zalicza się przede wszystkim:
- Szara pleśń - jest to najpopularniejsza choroba grzybowa, która jest spotykana nie tylko w przypadku fasolki szparagowej, ale również przy innych uprawach. Objawia się przede wszystkim po szarym nalocie pojawiającym się na fasoli. Główną przyczyną zaatakowania rośliny przez patogen grzybowy jest bardzo wysoka wilgotność powietrza. Tego typu choroby fasoli szparagowej będziemy mogli zwalczać poprzez zastosowanie odpowiedniego oprysku.
- Fuzaryjne więdnięcie fasoli - jest to kolejna choroba, która rozwija się przy niesprzyjających warunkach uprawowych, a także bardzo wysokiej temperaturze powietrza. Więdnięcie liści rozpoczyna się we wczesnym wzrośnie warzywa. Za przyczynę wystąpienia fuzaryjnego więdnięcia fasoli uznaje się również zbyt kwaśne podłoże. Jeżeli odpowiednio wcześniej nie zareagujemy, to niestety, ale uprawa jest spisana na straty. Odpowiednio wcześniej możemy spryskać roślinę, a także zadbać o odkwaszenie podłoża, na którym rośnie fasola.
Powiązane artykuły
-
Jak rośnie czosnek? Sadzenie i uprawa czosnku krok po kroku
-
Jak sadzić ogórki? Terminy, porady praktyczne, wymagania, pielęgnacja
-
Uprawa czosnku niedźwiedziego krok po kroku - porady praktyczne
-
W jaki sposób uprawiać groch? Zobacz praktyczny poradnik dla różnego rodzaju grochu
-
W jaki sposób uprawiać fasolę w ogrodzie? Poradnik krok po kroku