Jak sadzić ogórki? Terminy, porady praktyczne, wymagania, pielęgnacja
Ogórek jest jednym z najbardziej popularnych warzyw w kuchni polskiej. Nie wyobrażamy sobie życia bez kiszonych ogórków. Najlepiej jednak smakują ogórki zakiszone własnoręcznie, do bezpośredniego spożycia lub na zimę. Jeszcze lepsze są ogórki z własnego ogrodu lub działki, które nie zawierają chemii. Ogórki gruntowe są wymagające i trudne w uprawie. Szkodzą ich chwasty w ogrodzie, wiosenne przymrozki, susza i słaba gleba. A jednak wielu właścicieli warzywników decyduje się na sadzenie ogórków. Doradzamy, jak sadzić ogórki, kiedy, jak głęboko i jak gęsto.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak uprawiać ogórki na działce
Uprawa ogórków w ogrodzie i na działce
Ogórki gruntowe, które często uprawia się przydomowych warzywnikach lub na działce, to ogórek siewny. Jest to pnącze z rodziny dyniowatych, które zostało prawdopodobnie udomowione w Indiach. Zawiera bardzo dużo wody, gasi pragnienie i nawadnia organizm. W Polsce uprawia się go jako roślinę jednoroczną. Ogórek zawiera cenne flawonoidy oraz witaminę C i B3.
Spośród ogórków uprawnych wyróżniamy ogórki gruntowe, ogórki szklarniowe i korniszony. W uprawie ogrodowej najbardziej popularne są ogórki gruntowe, które najbardziej nadają się do kiszenia. Niestety ogórek jest rośliną wymagającą. Ponadto uprawa ogórków w gruncie pociąga za sobą konieczność pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Aby uprawiać ogórki w gruncie należy zapewnić w ogrodzie lub na działce dużo nasłonecznionego i ciepłego miejsca. Ogórek jest rośliną płożącą się dlatego zajmie dużo miejsca. Obecnie coraz częściej uprawia się ogórki gruntowe na przyporach, dzięki czemu pną się do góry, nie zajmują miejsca w ogrodzie i łatwiej je zbierać.
Jakie wymagania uprawowe mają ogórki
Ogórki należy uprawiać w glebie próchnicznej, zasobnej w składniki odżywcze, zatrzymującej wodę. Podłoże powinno mieć odczyn pH 6,0 - 7,2. Ogórki gruntowe wymagają także bardzo dużo wody. Podłoże musi być cały czas lekko wilgotne. Ogórki podlewamy codziennie rano. Warto pamiętać, że ogórki są wrażliwe na choroby, szkodniki i wiosenne przymrozki.
Problemem dla uprawy ogórków są również chwasty w ogrodzie. Najlepiej nie siać ogórków pod drzewami, w miejscach cienistych, gdyż w tych miejscach najlepiej rozwijają się chwasty w ogrodzie. Ogórki wymagają miejsca o rozproszonym świetle i dobrze nagrzewającego się. Gleba powinna wykazywać dobrą pojemność wodną. Jednocześnie nie może być zbyt sucha, ani nadmiernie wilgotna. Ogórki gruntowe nie udadzą się na glebie ciężkiej, ani na lekkiej, piaszczystej.
Odpowiednia gleba i stanowisko to nie wszystko w uprawie ogórków gruntowych. Ważny jest również odpowiedni płodozmian, przedplon i poplon, jak również sąsiedztwo. Ponadto ogórki wymagają regularnego podlewania. Niezbędne jest także regularne nawożenie i osłanianie uprawy przed palącymi promieniami słońca w czasie upałów. Ogórki są wrażliwe na choroby grzybicze i mogą się okazać konieczne fungicydy.
Tak więc ogórki to roślina wymagająca i dość trudna w uprawie. W takim razie gdzie, kiedy i jak sadzić ogórki w gruncie, aby doczekać się zadowalającego plonu na swój stół. Sprawdź także ten artykuł na temat najczęstszych chorób ogórków.
Jak sadzić ogórki - jak głęboko, jak gęsto, co ile i kiedy
Jak siać ogórki z nasion
Ogórek rozmnaża się z nasion. Jest to roślina wrażliwa na wiosenne przymrozki. Dlatego też można ją siać dopiero po ostatnich przymrozkach, czyli w drugiej połowie maja. Właściwie można siać ogórki już od 10 maja do pierwszej dekady czerwca. Jednak należy sprawdzić czy wierzchnia warstwa gleby ma temperaturę co najmniej 12 stopni. Zbyt wczesny wysiew nasion ogórka powoduje, że siewki są słabe i narażone na choroby lub gnicie.
Ogórki silnie się rozrastają, dlatego też bardzo ważny jest rozstaw między nasionami. Wysiewamy ogórki w rzędach oddalonych o 70 - 120 cm, zaś nasiona wysiewamy co 15 - 25 cm. Warto wysiać w jednym miejscu 2 - 3 nasiona, a gdy rośliny wzejdą, zostawić tylko najsilniejszą. Nasiona wkładamy na głębokość 2 cm do wilgotnej gleby.
Wysiew z nasion jest metodą najłatwiejszą i najtańszą. Gdy sadzonki wzejdą można je okryć włókniną, aby chronić je przed chłodem. Drugą metodą rozmnażania ogórka jest sadzenie z rozsady. Warto wiedzieć, że roślina ta jest bardzo wrażliwa na uszkodzenia systemu korzeniowego. Dlatego też nadaje się wyłącznie do robienia rozsady doniczkowanej.
Jak i kiedy sadzić ogórki z rozsady
Wykonanie rozsady przyspiesza plon, gdyż rośliny można wysiać wcześniej. Sadzenie ogórków wymaga odpowiedniej temperatury. Dlatego też sadzonki można zasadzić dopiero po 15 maja, podobnie jak termin wysiewu. Rozsadę wykonujemy 2 - 3 tygodnie wcześniej, aby sadzonki nie wybujały nadmiernie. Doniczki z sadzonkami ogórków możemy trzymać nawet w mieszkaniu na parapecie. Wcześniej możemy zrobić rozsadę i sadzić ogórki, tylko jeśli dysponujemy ogrzewaną szklarnią. Natomiast w nieogrzewanej szklarni możemy sadzić rozsadę dopiero pod koniec kwietnia.
Rozsadę robimy w doniczkach o średnicy 8 cm. Do każdej wysiewamy 3 ziarna. Gdy roślinki wykiełkują i wzejdą, zostawiamy tylko najsilniejszą siewkę. Po 2 - 3 tygodniach sadzonki sadzimy w gruncie, w miejscu docelowym. Siewka powinna mieć co najmniej 2 liście. Przed posadzeniem w miejscu docelowym siewki należy zahartować, czyli obniżyć temperaturę i ograniczyć podlewanie. Sadzimy siewki przed południem. Podczas sadzenia należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić korzeni. Sadzimy głęboko i lekko okrywamy ziemią, tak aby roślina łatwiej wykształciła boczne korzenie. Ogórki rozrastają się bardzo mocno. Dlatego też nie można ich sadzić zbyt gęsto. Rozstawa sadzenia powinna być taka sama, jak w przypadku siewu.