Malina właściwa - charakterystyka

Malina właściwa (Rubus idaeus) jest wieloletnim krzewem zaliczającym się do rodziny różowatych. Gatunek ten występuje prawie w całej Europie oraz Azji. Natomiast w naszym kraju, malina właściwa zyskała bardzo dużą popularność, jako krzew uprawiany ze względu na bardzo smaczne owoce. Malina dorasta nawet do 2 metrów wysokości. Łodygi są porastane przez zielone liście o piłkowanych brzegach.

Okres kwitnienia malin przypada od maja do sierpnia. W tym czasie pojawiają się niezbyt duże kwiaty o białym kolorze. Najczęściej są one zebrane w grona. Ponadto przyciągają liczne owady, ponieważ są one miododajne. Po przekwitnięciu pojawiają się owoce składające się z czerwonych pestkowców, które razem tworzą tzw. owoc zbiorowy. W zależności od odmiany wyróżniamy m.in. owoce nie tylko zabarwione na czerwono, ale również na żółto, a nawet ciemnopurpurowo.

Odmiany maliny właściwej

Malina właściwa występuje w licznych odmianach, które możemy podzielić na odmiany wczesne oraz późne. Właśnie od rodzaju odmiany będzie zależeć to, kiedy przycinać maliny - na wiosnę, czy też na zimę. Już wiemy, że poszczególne rodzaje malin wydają przede wszystkim owoce w różnych kolorach.

Popularne odmiany maliny właściwej:

  • Malina właściwa Polana - krzew osiąga do 150 cm wysokości. Okres owocowania rozpoczyna się już w lipcu i trwa nawet do września. Owoce są jasnoczerwone i bardzo słodkie.
  • Malina właściwa Fallgold - dość wysoki krzew, który dorasta nawet do 180 cm wysokości. Owoce pojawiają się na przełomie lipca i sierpnia. Ich cechą charakterystyczną jest nie tylko słodki smak, ale również żółte zabarwienie.
  • Malina czarna Bristol - jest to wyjątkowa odmiana, która potrafi dorastać nawet do 3 metrów wysokości. Pod koniec lipca możemy zacząć zbierać już pierwsze owocowe w czarnym kolorze. Wyróżniają się one nie tylko słodkością, ale również tym, iż zawierają w sobie bardzo wiele soku.
  • Malina fioletowa Glen Coe - unikalna odmiana, która dorasta do maksymalnie 150 cm wysokości. Jest wynikiem skrzyżowania jednej z odmian maliny czarnej wraz z maliną Glen Prosen. W połowie lata możemy zbierać fioletowe owoce. Dodatkową zaletą tej odmiany jest to, iż pędy są całkowicie bezkolcowe.

Dlaczego obcinanie malin jest ważne?

Decydując się na uprawę malin, powinniśmy koniecznie wiedzieć, w jakim momencie należy zaplanować ich cięcie. Oczywiście na początku należy sprawdzić, dlaczego w ogóle obcinanie malin jest takie ważne, szczególnie, iż coroczne cięcie niekoniecznie dotyczy innych krzewów owocowych. Teoretycznie również w przypadku malin możemy ominąć cięcie, jednak będzie to niosło za sobą pewne konsekwencje.

Przede wszystkim nie wykonane cięcie malin przyczyni się do tego, iż roślina mocno się rozkrzewi. To spowoduje, że owocowanie może być zdecydowanie słabsze, a już na pewno same owoce będą o wiele mniejsze. Niestety jeżeli obcinanie malin nie będzie robione zgodnie z harmonogramem, to w krzewach mogą rozpanoszyć się patogeny grzybowe, na przykład szara pleśń.

Kiedy przycinać maliny?

Mając na uwadze, dlaczego obcinanie krzewów jest bardzo ważne, pojawia się pytanie, jak i kiedy przycinać maliny. Wszystko będzie zależeć od konkretnej odmiany, którą obecnie uprawiamy. Ponieważ cięcie malin wczesnych planujemy na zimę. Odmiany wczesne to takie, które owocują latem. Dlatego tniemy je na zimę, a dokładniej po ostatnim owocowaniu.

Krzew malin podczas przycinania sekatorem, a także jak i kiedy przycinać maliny
Przycinanie malin krok po kroku, czyli porady ogrodnicze, jak i kiedy przycinać maliny, by krzewy dobrze owocowały

Inaczej jest w przypadku malin późnych, które owocują dwukrotnie, w tym drugi raz owoce pojawiają się późną jesienią. Najlepiej jest wykonać cięcie na wiosnę, dzięki czemu zwiększymy plenność krzewów. Chociaż niektórzy hodowcy przycinają również takie maliny na zimę, oczywiście po ostatnim owocowaniu.

Jak prawidłowo przycinać maliny?

Istnieją dwie szkoły przycinania malin. Jedna z nich mówi o całkowitym ścięciu malin przy samej ziemi. Tak naprawdę nie jest to konieczne, ponieważ wtedy nie jesteśmy w stanie uformować naszego krzewu. Dlatego koniecznie powinniśmy wycinać wyłącznie już uschnięte pędy, aby czasem nie wyciąć tych, które jeszcze mogą zaowocować.

Kolejną zasadą dotyczącą tego, jak wykonać cięcie maliny właściwej jest pozostawienie pędów przodujących. Czyli wybieramy maksymalnie 10 pędów, które będą formować nam kształt maliny, natomiast wszystkie pozostałe przycinamy przy samej ziemi. Najlepiej do przycinania malin skorzystać z sekatora, choć w niektórych przypadkach wyschnięte pędy z łatwością można przełamać własnymi rękoma. Mając już jednak wszystkie wskazówki, na pewno będzie nam łatwiej wykonać prawidłowo przycinanie malin. Sprawdź także ten artykuł: 6 najczęściej spotykanych chorób i szkodników malin.

Kiedy zaplanować pierwsze koszenie trawy - kalendarz biodynamiczny

Jeżeli chcemy uprawiać swój ogród w zgodzie z naturą, na pewno bardzo pomocnym narzędziem okaże się kalendarz biodynamiczny. Jest on również często określany jako kalendarz księżycowy, ponieważ rzeczywiście jest bardzo mocno uzależniony od faz księżyca. Okazuje się, że kalendarz biodynamiczny również wskazuje, kiedy wykonać pierwsze koszenie trawy, tak aby jej nie tylko nie zaszkodzić, ale również mieć pewność, iż będzie rosła w bujnych kępach.

Pierwsze koszenie trawy zawsze należy wykonać na wiosnę. Według zaleceń trawa powinna sięgać do 12 cm wysokości. Jeżeli chcemy trawę wzmocnić, to kalendarz biodynamiczny mówi nam, iż koszenie należy zaplanować w czasie nowiu, a także I kwadry. Kosząc trawnik w czasie pełni oraz III kwadry powinniśmy zauważyć, że trawa będzie odrastała znacznie wolniej. Kiedy już wykonamy pierwsze koszenie trawy na wiosnę, koniecznie powinniśmy pamiętać o regularności późniejszych koszeń. Zaleca się, aby koszenie odbywało się systematycznie co 7-10 dni. Oczywiście należy obserwować również trawę, jak zachowuje się względem konkretnej pogody. Ponieważ w czasie suszy trawa rośnie zdecydowanie wolniej niż w czasie deszczowych dni.

ikona podziel się Przekaż dalej