Malinotruskawka - charakterystyka

Czym wyróżnia się malinotruskawka?

Malinotruskawka (Rubus illecebrosus) oficjalnie określona jest jako malina ponętna. Jest to półkrzew zaliczający się do rodziny różowatych. Malinotruskawka przywędrowała do nas z Japonii, jednak krzew ten zyskuje coraz większą popularność niemalże na całym świecie. Roślina osiąga maksymalnie do 60 cm wysokości. Okres kwitnienia przypada na lipiec. W tym czasie pędy są obsypane drobnymi, białymi kwiatami.

Oczywiście największą uwagę skupiają owoce, które potrafią osiągać średnicę nawet kilku centymetrów. Po wyglądzie rzeczywiście widzimy, że jest to z jednej strony truskawka, a z drugiej malina. Jednak ich smak jest nieco inny od wspomnianych owoców, ponieważ jest bardziej rześki, a także lekko kwaskowy. Są one bardzo smaczne, ponieważ ta nuta kwaskowości jest przełamana słodyczą.

Ceny malinotruskawki

Jeżeli chcemy samodzielnie sprawdzić smak malinotruskawki, a nawet interesuje nas uprawa tego krzewu, warto sprawdzić, w jakiej cenie dostępne są sadzonki. Wtedy będziemy wiedzieli, czy interesuje nas wyłącznie pojedynczy krzew, czy może będziemy mogli pozwolić sobie na sporą plantację.

Ceny malinotruskawki, a także innych roślin uprawianych w ogrodzie

Nazwa rośliny

Cena

Malinotruskawka, krzew mix 30 cm

29,99 zł

Malina ponętna

21,67 zł

Malinotruskawka w doniczce

12,96 zł

Malinotruskawka, malina ponętna sadzonka P9

13,00 zł

Kielichowiec wonny (Calycanthus floridus) C2, sadzonka

28,00 zł

Kielichowiec wonny (Calycanthus floridus) 30 cm

68,00 zł

Malina jesienna, 10 szt

28,00 z

Malina Polana, sadzonka

9,94 zł

Truskawka Kent, 10 szt.

15,49 zł

Truskawka ananasowa Pineberry, biała truskawka, 10 szt.

19,99 zł

Truskawka pnąca/wisząca, całoroczna, 10 szt.

38,99 zł

Truskawka San Andreas, odmiana całoroczna, 10 szt.

39,99 zł

Uprawa malinotruskawki

Jakie wymagania mają sadzonki malinotruskawki?

Raczej nie powinniśmy mieć większych problemów z uprawą malinotruskawki. Wymagania tego krzewu są naprawdę nieduże. Przede wszystkim sadzonki maliny ponętnej powinny znajdować się na stanowisku słonecznym lub ewentualnie półcienistym. Uprawa najlepiej sprawdzi się na podłożu przepuszczalnym oraz żyznym. Ważne jest to, aby ziemia wyróżniała się obojętnym odczynem.

Ważne jest jednak to, aby krzew malinotruskawki był posadzony mimo wszystko w wilgotnej ziemi. Jest to owoc, który niezbyt dobrze znosi suszę. Jeżeli planujemy sadzenie maliny ponętnej w donicy, to na pewno warto zadbać o to, aby podłoże wymieszać z torfem i piaskiem, dzięki czemu uzyskamy przepuszczalną glebę. W przypadku niektórych sadzonek może się okazać, że roślina wystawiona na zbyt silne promienie słoneczne może słabiej owocować. Jednak to nie powinno mieć wpływu na smak owoców. Sprawdź także ten artykuł: Uprawa truskawek i poziomek w pojemnikach.

Malinotruskawka - pielęgnacja

Malinotruskawka ma również niewielkie wymagania jeżeli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne. Bardzo ważnym elementem jest regularne podlewanie. Jednak nie możemy doprowadzić do tego, aby podłoże było zbyt mokre. Niezwykle istotnym elementem w uprawie malinotruskawki jest jej regularne nawożenie. W tym celu sprawdzą się naturalne preparaty. Dobrze jest przed wysadzeniem krzewów ziemię przekopać z obornikiem. Jeżeli nie mamy takich możliwości, wtedy z powodzeniem sprawdzi się biohumus, którym zasilamy roślinę co ok. 2 tygodnie w okresie wegetacyjnym.

Malinotruskawka nie będzie wymagać przycinania. Jest to roślina wieloletnia i bardzo szybko zauważymy, że zeszłoroczne pędy przemarzają lub usychają. Natomiast w okresie wiosennym bardzo szybko wypuszczają nowe pędy, z których później następuje owocowanie. Oczywiście wczesną wiosną możemy usuwać wszystkie pędy, które zostały trwale uszkodzone. Powinniśmy poza tym pamiętać, iż malina ponętna jest rośliną, która nie wykazuje zbyt wysokiej odporności na mróz. W związku z tym dobrze jest krzewinki przykrywać włókniną na sezon zimowy.

Jak zaplanować sadzenie malinotruskawki?

Teoretycznie sadzenie malinotruskawki jest możliwe przez cały okres wegetacyjny. Jednak dla uzyskania jeszcze lepszego efektu, zaleca się sadzenie krzewów wczesną wiosną lub jesienią. Jeżeli posadzimy malinę ponętną wiosną, to jeszcze w tym samym sezonie będziemy mogli doczekać się owoców. Ich smak umili nam koniec wakacji, ponieważ owocowanie przypada w okolicach sierpnia.

Sadzenie malinotruskawki powinno być poprzedzone dokładnym nawodnieniem sadzonek. Najczęściej krzew maliny ponętnej dostępny jest w donicach. W związku z tym zupełnie wystarczy dokładnie podlać każdą z sadzonek. Następnie malinę ponętną umieszczamy w dołkach wykopanych na głębokości ok. 40 cm. Rozstawa między sąsiadującymi krzewami powinna wynieść ok. 40-50 cm. Oczywiście istnieje możliwość uprawy malinotruskawki cały czas w dużych donicach lub skrzynkach ogrodowych.

Co warto wiedzieć o malinotruskawkach?

Jak rozmnażać malinę ponętną?

W przypadku, kiedy smak malinotruskawki naprawdę nam się spodoba, to bardzo możliwe, że będziemy chcieli ją rozmnożyć. Okazuje się, że z taką kwestią nie będzie najmniejszego problemu, ponieważ jest to roślina, która bardzo szybko się rozrasta. Dlatego nie musimy tak naprawdę ingerować w jej rozmnażanie, aby doczekać się kolejnych sadzonek. Krzew rozmnaża się przez rozłogi znajdujące się pod ziemią. Młode sadzonki bardzo szybko oddzielimy od rośliny matecznej. Sadzenie nowych krzewów z powodzeniem możemy wykonać w taki sam sposób, jak w przypadku starszych sadzonek.

Skoro już wiemy, że sadzenie nowych krzewinek nie będzie stanowić dla nas większego problemu, to raczej powinniśmy zobaczyć, w jaki sposób zahamować ekspansję tej rośliny. Jeżeli nie chcemy, aby malinotruskawka rozprzestrzeniała się nam w ogrodzie, to możemy zdecydować się na uprawę pojemnikową. Innym sposobem na ograniczenie jej ekspansji będzie wkopanie folii na głębokości ok. 40 cm.

Do czego wykorzystać malinotruskawki?

Smak maliny ponętnej jest dość charakterystyczny. Jednak owoc ten doskonale sprawdza się do degustacji na wiele sposobów. Przede wszystkim możemy jak najbardziej smakować malinotruskawkę na surowo, czyli bezpośrednio po zerwaniu z krzewu. Ponadto owoce możemy podawać bezpośrednio do owsianek, jogurtów, czy też koktajlów owocowych. Owoc malinotruskawki wyśmienicie sprawdzi się również w przypadku różnych deserów na zimno oraz ciepło.

Z malinotruskawki możemy także przyrządzić bardzo smaczne przetwory. Najlepiej owoce te sprawdzą się do przyrządzania rozmaitych konfitur oraz dżemów. Chociaż możemy spróbować przyrządzić także malinę ponętną w syropie lub też przyrządzić z niej pyszną nalewkę. Nie powinniśmy jednak zapominać o tym, iż malinotruskawka posiada również nieco inne zastosowanie. Ponieważ krzew jest wykorzystywany jako roślina użytkowa. Przez co uprawa jej na roślinę ozdobną lub niski żywopłot również ma bardzo duże znaczenie w naszych ogrodach.

Ciekawe rośliny zwisające do ogrodu

Jeżeli malinotruskawka nie jest jedynym ciekawym okazem, jaki chcemy uprawiać w swoim ogrodzie, warto poszukać również innych gatunków. Coraz większą popularnością cieszą się rośliny zwisające do ogrodu. Okazuje się, że ich uprawa doskonale sprawdzi się również na tarasie lub balkonie, ponieważ takie okazy najlepiej prezentują się w podwieszonych donicach.

Interesującym gatunkiem, którego sadzenie w ogrodzie będzie miało dekoracyjny efekt, jest bambus zwisający (Agrostis). Roślina osiąga nawet do 1,5 metra długości. Przez co tworzy wyjątkową zieloną ozdobę. Jeżeli będzie nam zależeć na kwitnących okazach, to wyśmienićie sprawdzą się begonie zwisające, fuksje, bakopy, czy też pelargonie bluszczolistne. Zaletą tych roślin jest nie tylko piękny, zwisający pokrój, ale również długi okres kwitnienia. Dlatego nasz ogród lub taras będzie ukwiecony niemalże przez cały sezon letni.

ikona podziel się Przekaż dalej