Przenawożenie borówki amerykańskiej - objawy, porady praktyczne
Zazwyczaj chcemy dla naszych upraw jak najlepiej. Jednak czasami nadgorliwość może doprowadzić do odwrotnych skutków. Tak jest również w przypadku, gdy przenawozimy borówkę amerykańską. Warto dowiedzieć się, jakie są objawy zastosowania nadmiernej ilości nawozów, a także, jakie obowiązują terminy właściwego nawożenia.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Borówka amerykańska - charakterystyka
Borówka amerykańska, a właściwie borówka wysoka (Vaccinium corymbosum) jest krzewem dorastającym do 2,5 metra wysokości, zaliczającym się do rodziny wrzosowatych. Jak sama nazwa wskazuje, gatunek ten przybył do nas z Ameryki Północnej. Ze względu na walory smakowe, a także wysoką plenność, borówka amerykańska zyskała popularność w wielu krajach jako krzew owocowy.
Pędy porastane są przez nieduże liście o eliptycznym kształcie. Po okresie kwitnienia, który przypada od kwietnia do maja, najczęściej na przełomie czerwca i lipca, można doczekać się słodkich owoców. Występują one w postaci jagody pozornej, które osiągają nawet do 1 cm średnicy. Owoce borówki są najczęściej zjadane na surowo. Ale także mogą okazać się świetnym dodatkiem do ciast, deserów, a nawet sałatek.
Terminy nawożenia borówki amerykańskiej
Jeżeli chcemy się cieszyć naprawdę dużymi plonami, a także dorodnymi owocami, to koniecznie powinniśmy zadbać o to, aby dostarczać borówce amerykańskiej odpowiedni nawóz. Bardzo ważne są terminy nawożenia, które pozwalają na prawidłowy rozwój nie tylko samych krzewów, ale również owoców.
Kiedy zatem należy zasilać borówkę amerykańską? Terminy nawożenia możemy podzielić na wiosenne oraz jesienne nawożenie. W przypadku wiosennego nawożenia pierwszą dawkę stosujemy po przekwitnięciu borówki amerykańskiej. Kiedy kolejne dawki należy podać zgodnie z harmonogramem? Tutaj najlepiej sprawdzi się zasada miesięcznych odstępów. Jednak przyjmuje się mniej więcej, iż drugie zasilanie borówki amerykańskiej powinno odbyć się na początku czerwca, a trzecie pod koniec miesiąca. Ostatnie zasilanie przeprowadzamy jesienią, czyli najlepiej na przełomie września i października.
Jaki stosować nawóz do borówki amerykańskiej?
Wiedząc już, kiedy przeprowadzać nawożenie borówki amerykańskiej, koniecznie powinniśmy odpowiedzieć również na pytanie, jakiego rodzaju nawóz okaże się najlepszy. Okazuje się, że kiedy nawozimy borówkę wiosną, wtedy najlepiej sprawdzą się preparaty zawierające azot. Może to być także siarczan potasu lub siarczan amonu. W zależności od wielkości naszych upraw, powinniśmy zastosować od 30 do 50 kg nawozu na każdy hektar. Natomiast, jeżeli dysponujemy tylko niewielką ilością krzewów, to sprawdzą się dedykowane preparaty, które oczywiście wcześniejszego rozcieńczenia w wodzie.
Natomiast jesienią nawóz nie powinien zawierać azotu, który jest odpowiedzialny za pobudzenie roślin do wzrostu. Tutaj sprawdzą się preparaty na bazie fosforu oraz potasu. Ich głównym zadaniem jest wzmocnienie borówki amerykańskiej przed sezonem zimowym. Natomiast pod żadnym pozorem nie powinniśmy stosować do borówki amerykańskiej obornika, ponieważ jest to zbyt silny nawóz dla tej rośliny, który mógłby wpłynąć negatywnie na pH gleby.
Przenawożenie borówki amerykańskiej objawy
Niestety, jak już wcześniej wspomniano, bywa tak, iż tego nawozu stosujemy zbyt dużo. Wtedy warto sprawdzić, jakie są na przenawożenie borówki amerykańskiej objawy. Krzewy borówki nie mogą rosnąć na glebie, w której na przykład siarczan potasu lub siarczan amonu będzie występować w zbyt dużym stężeniu. Pierwszym takim objawem będzie, iż pędy borówki amerykańskiej będą porastane przez znacznie większą ilość liści, natomiast krzew zawiąże małą ilość owoców.
W przypadku wysokiego odczynu pH, który możemy uzyskać właśnie przy nawożeniu obornikiem, liście zaczną żółknąć. Sama borówka będzie wykazywać bardzo słabe przyrosty. Niestety trzeba zwrócić uwagi, że na przenawożenie borówki amerykańskiej objawy, nie są widoczne jedynie na samym krzewie. Niestety nadmiar azotu, potasu lub fosforu nie powoduje wzmocnienia rośliny, tylko wręcz przeciwnie - jej osłabienie. Dlatego borówka amerykańska staje się bardziej podatna na choroby grzybowe. Może zainteresuje cię także ten artykuł: Świdośliwa w ogrodzie - wymagania, uprawa, rozmnażanie, cięcie.
Przenawożenie borówki amerykańskiej objawy - odwrotna sytuacja
Wiedząc już, w jaki sposób reaguje borówka amerykańska, kiedy nawóz jest podawany zbyt często lub też w zbyt dużych ilościach. Jednak należy również zwrócić uwagę na to, co się będzie działo w sytuacji odwrotnej. Jeżeli borówka amerykańska nie będzie miała dostarczanej odpowiedniej dawki minerałów, to niestety jej rozwój może zostać zahamowany.
W momencie, gdy zauważymy, że liście zaczynają przebarwiać się na brązowo, a także zwijać się do środka, to może być oznaką zbyt małej ilości potasu w glebie. Natomiast przebarwianie się na fioletowo ogonków liściowych może świadczyć o niedoborze fosforu. Oczywiście w sytuacji, kiedy borówka amerykańska nie ma wystarczającej ilości nawozu, to w takich okolicznościach nie będziemy mogli liczyć na zbiór owoców w ogóle, lub też będzie ich bardzo mało, a także będą one bardzo drobne.
Jak prawidłowo nawozić borówkę amerykańską?
Gdy już wiemy, jakie są terminy, a także czym należy nawozić borówkę amerykańską, to kolejnym krokiem na pewno będzie sprawdzenie, jak wykonać taki zabieg. Przede wszystkim stosujemy preparaty, którymi zasilamy głównie glebę. Nawożenie borówki zawsze wykonujemy w dzień, w którym nie pada deszcz. Inaczej pierwiastki, a także inne składniki odżywcze, bardzo szybko mogą się rozmyć.
Zawsze stosujmy się zaleceń wskazanych przez producenta konkretnego preparatu. Dlatego pamiętajmy nie tylko o rozcieńczaniu, ale również o tym, aby zachować odpowiednie odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami. W ten sposób rzeczywiście będziemy mogli uniknąć nie tylko zbyt słabego nawożenia, ale również przenawożenia borówki amerykańskiej. Na pewno borówka amerykańska nie jest jedynym owocowym krzewem, który mamy w swoim ogrodzie. Dlatego warto sprawdzić również, kiedy sadzić maliny, czy też je przycinać. Mając takie przydatne informacje, z pewnością będzie nam łatwiej utrzymać ogród w bardzo dobrej kondycji.