Wiśnie - sadzenie i uprawa

Uprawa i zastosowanie wiśni

Wiśnia i czereśnia należą do popularnych owoców pestkowych w Polsce. Co ciekawe, drzewa te są gatunkami tego samego rodzaju. W Polsce występuje 4 gatunki wiśni, czyli 2 gatunki rodzime, jak wiśnia karłowata i ptasia, oraz 2 gatunki zadomowione: wiśnia wonna i pospolita. Znane wszystkim owoce wiśni pochodzą z drzew wiśni pospolitej, zaś czereśnie pochodzą z hodowlanych odmian wiśni ptasiej.

Ciekawą rośliną jest wiśnia wonna, która pochodzi z Azji. Drzewo to rodzi cierpkie i niesmaczne owoce, dlatego też uprawiana jest głównie jako roślina ozdobna. Służy także jako podkładka do wiśni i czereśni hodowlanych szczepionych na pniu. Innym gatunkiem wiśni, wykorzystywanym jako drzewo ozdobne, jest wiśnia japońska, czyli wiśnia piłkowana kanzan. Jest to jedno z najładniejszych drzew kwitnących, o różowych kwiatach.

Wymagania uprawowe wiśni - gleba, rozmnażanie, sadzenie

Uprawa wiśni nie jest trudna i uda się także początkującym ogrodnikom. Drzewa te mają nieduże wymagania uprawowe, dlatego też są chętnie wybierane do ogrodów przydomowych i na działki. Drzewo to cieszy nie tylko pysznymi owocami, które świetnie nadają się na przetwory, lecz także pięknie zakwita wiosną.

Wymagania uprawowe wiśni:

  • stanowisko słoneczne,
  • gleba piaszczysta lub piaszczysto gliniasta,
  • odczyn gleby 7pH,
  • gleba niezbyt ciężka.

Rozmnażanie wiśni w warunkach amatorskich nie jest łatwe, dlatego też zwykle kupuje się sadzonki w sklepach ogrodniczych. Warto wiedzieć jak i kiedy sadzić czereśnie i wiśnie, gdyż najczęściej kupuje się sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym. Sadzenie wiśni najlepiej wykonać na wiosnę lub na jesieni.

Równie łatwym w uprawie amatorskiej drzewem jest antypka, czyli wiśnia wonna. To ozdobne drzewo wymaga gleby przepuszczalnej o lekko zasadowym odczynie. Dobrze rośnie w miejscu nasłonecznionym, lecz osłoniętym od wiatru. Sprawdź także ten artykuł: Choroby drzew owocowych - 5 najczęściej spotykanych chorób.

Kiedy przycinać wiśnie - sposób i terminy cięcia wiśni

Przycinanie wiśni owocowych

Jak wszystkie drzewa owocowe, także i wiśnia wymaga przycinania. Cięcie ma na celu uformowanie korony drzewka w pożądanym kształcie. Przycinamy zarówno młode drzewka tuż po posadzeniu, jak również drzewka starsze.

Pierwsze cięcie wiśni robimy na wiosnę po posadzeniu. Bez względu na to, czy sadzenie wiśni miało miejsce na jesieni czy wiosną, pierwsze cięcie wykonujemy wiosną. Wycinamy wszystkie pędy niskie do wysokości 40 cm nad ziemią. Przewodnik skracamy do połowy. Przycinamy również gałęzie. Dzięki temu sadzonka nie musi odżywiać gałązek i łatwiej się ukorzenia.

Cięcie wiśni w ogrodzie, a także kiedy przycinać wiśnie i jak ciąć wiśnie krok po kroku
Praktyczne porady, kiedy przycinać wiśnie, najważniejsze informacje krok po kroku

Drzewa pestkowe, w tym wiśnie, tniemy po owocowaniu, czyli w sierpniu. Jest to szczególnie ważne, gdyż wiśnie owocują na pędach tegorocznych. Po cięciu gałązki zabezpieczamy maścią ogrodniczą, gdyż wiśnie są podatne na choroby grzybowe.

W uprawie amatorskiej wykonuje się głównie cięcie prześwietlające, które ma na celu przerzedzenie gałęzi, tak aby światło równomiernie dochodziło do gałązek oraz sprawienie, aby owoce pojawiały się nie tylko na końcach gałęzi, ale także w środku korony. Cięcie takie wykonuje się co roku po owocowaniu. Wycinamy gałęzie, które rosną do środka, krzyżują się lub utrudniające wzrost młodym pędom. Nie jest korzystnie, jeśli owoce pojawiają się tylko na końcach pędów. Aby tego uniknąć przycinamy te pędy robiąc tzw. czopy, z których wyrastają nowe gałązki. Dzięki temu drzewo jest równomiernie obsypane owocami.

Niekiedy wykonuje się także cięcie formujące. Koronę formujemy do pożądanego kształtu przez pierwsze 3 lata wzrostu drzewka. Warto wyciąć krzyżujące się gałęzie. Wycinamy także gałęzie stare. Niekiedy ucina się przewodnik, tak aby prowadzić rozłożystą koronę na trzech najsilniejszych pędach. W kolejnych latach prowadzi się cięcie odmładzające, mające na celu skrócenie starych gałęzi, na których następnie wyrastają młode pędy.

Jak i kiedy przycinać wiśnię wonną

Przycinania wymaga także wiśnia wonna, antypka uprawiana jako krzew ozdobny lub żywopłot. Wiśnia wonna jest często wykorzystywana na żywopłot, gdyż jest to roślina bardzo podatna na formowanie i przycinanie. Drzewo gubi liście późną jesienią, dlatego też przez długi sezon tworzy zwarty żywopłot będący ochroną posesji przed widokiem, wiatrem, hałasem i kurzem ulicy.

Sadzonki posadzone wiosną przycina się do około 20 cm nad ziemią. Cięcie antypki uprawianej jako żywopłot wykonuje się wiosną i jesienią, najlepiej w kwietniu i we wrześniu. Mocno cięta antypka nie kwitnie i nie owocuje.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie wiśnie ozdobne się przycina. Ozdobna wiśnia piłkowana kazan nie znosi przycinania. Jest to drzewko, które wykorzystuje się głównie do nasadzeń jako soliter lub w grupach.

ikona podziel się Przekaż dalej