Wiśnia Umbraculifera (łac. Prunus Eminens) – opis i wygląd

Wiśnie to jedne z najpiękniejszych drzew, jakie widać wiosną, ponieważ kwitną burzą maleńkich kwiatów. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się wiśnie ozdobne. Są to zwykle niewielkie drzewka lub krzewy uprawiane nie dla owoców, a w celach dekoracyjnych. Cechują się bogatym kwitnieniem, a przy tym większość z nich nie rodzi owoców.

Jedną z popularniejszych odmian wiśni ozdobnych jest Wiśnia Umbraculifera,inaczej osobliwa lub kulista. Charakteryzuje się wyjątkowo gęstą, kulistą koroną, której nie trzeba formować. Korona wygląda niczym starannie wypielęgnowana, a tak naprawdę jej regularność wynika z cechy odmiany.

Wiśnia Umbraculifera powstała jako krzyżówka wiśni pospolitej z wiśnią karłowatą, szczepiona na pniu czereśni ptasiej. To drzewko można zakupić w szkółkach ogrodniczych w formie szczepionej na pniu, stąd jej wysokość będzie różna. Zwykle jednak miejsce szczepienia znajduje się między 180-200 cm. Z kolei szerokość jej bujnej korony mierzy do 5 metrów. Trzeba wiedzieć, że tempo wzrostu tej odmiany wiśni jest wolne.

Podkładka pochodząca z wiśni ptasiej stanowi bardzo długi i szczupły pień, pokryty gładką korą o bordowym odcieniu. Gęstą koronę tworzą niewielkie, ciemnozielone i błyszczące liście. Na jesień zmieniają kolor na złoty, zaś w zimie prezentuje się jest w formie bezlistnej.

Prawdziwie widowiskowa Wiśnia Umbraculifera staje się na wiosnę. Podobnie jak inne wiśnie, obsypuje się wtedy licznymi kwiatami. W przypadku tej odmiany mają białą barwę i średnicę około 2 cm. Termin kwitnienia przypada na przełom kwietnia i maja. Trwa ono zaledwie dwa tygodnie. Bordowy kolor pnia dodatkowo podkreśla kolor białych kwiatów. Jeśli chodzi o owoce wiśni kulistej, to pojawiają się bardzo rzadko. Do tego trzeba wiedzieć, że jeśli już się pojawią, to są niejadalne.

Poznaj też inną ciekawą odmianę wiśni ozdobnej, jaką jest wiśnia piłkowana.

Uprawa i pielęgnacja wiśni

Wiśnia osobliwa nie ma wygórowanych wymagań uprawowych. Najlepiej będzie, jeśli zapewnimy jej słoneczne oraz ciepłe stanowisko. Do tego żyzną, przepuszczalną oraz umiarkowanie wilgotną glebę. Ma bardzo szeroką tolerancję w zakresie pH podłoża. Stymulatorem rozwoju będzie dla niej dodatkowo zawartość wapnia w glebie. Odmiana ta najmniej toleruje gliniaste i ciężkie podłoże. W takiej glebie może mieć trudności z bujnym kwitnieniem.

Wiśni Umbraculifera nie wymaga cięcia ani żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza oczywistym grabieniem opadłych liści na jesień. Wyjątkiem będą sporadycznie pojawiające się odrosty na pniu, krzyżujące się pędy lub te rosnące zbyt nisko. Po ich usunięciu należy posmarować rany specjalną maścią ogrodniczą. Będąc posiadaczem kilkuletniego okazu, można oczywiście ograniczyć szerokość korony wedle uznania i przyciąć ją.

Odmiana doskonale odnajduje się w warunkach miejskich, ponieważ ma wysoką tolerancję na zanieczyszczenia powietrza czy gleby. Jest całkowicie odporna na mróz, dlatego nie wymaga ochrony na zimę. Dobrze radzi sobie również z okresowymi suszami podczas upałów. W dodatku umbraculifera prunus jest odporna na choroby wiśni. Rzadko mogą porazić ją np. plamistość liści lub mącznik prawdziwy.

Jeśli chodzi o nawożenie, to wystarczy je wykonać dwa razy do roku tj. wiosną i jesienią. Szczególnie polecane jest nawożenie kompostem, biohumusem lub preparatem o przedłużonym działaniu.

Zastosowanie wiśni ozdobnej

Drzewko Wiśni Umbraculifera znajduje zastosowanie szczególnie w przypadku:

  • małych ogrodów przydomowych,
  • nowoczesnych ogrodów geometrycznych np. w szpalerze przy płocie,
  • ogrodów minimalistycznych,
  • obsadzania ulic czy alejek,
  • niewielkich parków miejskich,
  • niewielkich pasów zieleni w przestrzeni miejskiej.

Uprawa oraz pielęgnacja Wiśni Umbraculiferanie wymaga dużych nakładów pracy. W związku z czym, jest chętnie kupowana do ogrodów w mieście, gdzie zwykle właściciele nie mają czasu na troskliwą pielęgnację roślin. Sprawdź także ten artykuł: Wiśnia w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja, częste odmiany, porady.

Cena Wiśni Osobliwej

Cena sadzonki jest zależna od jej wielkości, a szczególnie od średnicy jej pnia. W centrach ogrodniczych zwykle znajdziemy dwuletnie sadzonki w donicach 7-litrowych, o wysokości 1,2-1,4 m wysokości. Za takie drzewko zapłacimy około 100 zł. Za drzewko mierzące około 2 m należy zapłacić już ponad 350 zł. Odmiana ma świetną opinią wśród ogrodników, ponieważ ma same zalety.

Kompozycje ogrodowe z udziałem Wiśni Umbraculifera

Ta odmiana wygląda pięknie jako soliter lub posadzona w szpalerze wzdłuż ścieżek czy dróg.

Poszukując dla niej kompana, który przełamie jej geometryczny pokrój, hodowcy polecają, aby zwrócić uwagę na:

  • trawy ozdobne o miękkiej formie np. Rozplenica japońska, Kosmatka, Miłka, Kostrzewa, Przyostnia włosowata,
  • krzewy np. róże, tawuły, orszelina,
  • byliny np. Lawendę wąskolistną, Kocimiętkę Fassena.

W przypadku, gdy chcemy podkreślić kulisty pokrój wiśni, zdecydujmy się na rośliny o równie geometrycznym kształcie. Będą to m.in.:

  • strzyżone krzewy iglaste np. żywotnik, bukszpan, tuja,
  • szydlica japońska,
  • hortensja ogrodowa lub bukietowa,
  • czosnek ozdobny.
ikona podziel się Przekaż dalej