Zamiokulkas zamiolistny - charakterystyka

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) jest rośliną wieloletnią należącą do rodziny obrazkowatych. W XX wieku roślina została spopularyzowana jako roślina pokojowa. Chociaż pochodzi ona z Afryki, doskonale odnalazła się w naszych warunkach. Zamiokulkas bardzo często mylony jest z rośliną o podobnej nazwie “zamia”. Zamia, inaczej sagowiec jamajski przywędrował do nas z Meksyku. Roślina poniekąd przypomina zamiokulkasa, jednak pokrój liści jest inny. Zamia dorasta do 100 cm wysokości. Na pędach pojawia się do 10 ciemnozielonych liści. Zamia kwitnie dość specyficznie, ponieważ kwiaty swoim wyglądem przypominają kolby kukurydzy.

Natomiast zamiokulkas zamiolistny, który również tak jak malwa, dorasta do 1 metra wysokości, wyróżnia się pędami pnącymi się ku górze. Jest to roślina wolnorosnąca. Pędy odrastają ciemnozielone liście z charakterystycznymi ogonkami w brązowe prążki. W okresie kwitnienia pojawiają się kwiatostany o długości do 20 cm. Tutaj kwiaty również przypominają swoją formą kolbę kukurydzy. Jednak są one już o zabarwieniu jasnozielonym z białym środkiem. Po okresie kwitnienia pojawiają się nieco spłaszczone białe jagody.

Uprawa i przesadzanie zamiokulkasa

Uprawa zamiokulkasa jest bardzo łatwa, dzięki czemu mogą na nią zdecydować się osoby, które nie mają zbyt dużej pamięci o to, by systematycznie dbać o kwiaty. Zamiokulkas zamiolistny w doniczce najlepiej czuje się w zacienionym miejscu. Gdy wystawimy go na bezpośrednią ekspozycję promieni słonecznych, to niestety na jego liściach zaczną pojawiać się brązowe plamy. Oczywiście roślina będzie starała się rosnąć w kierunku światła, dlatego dla jej wyrównania zaleca się, aby ją regularnie obracać w doniczce.

Nie możemy doprowadzić do tego, aby kwiat rozwijał się w zbyt niskiej temperaturze. Gdy temperatura spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza, uprawa zamiokulkasa nie będzie miała racji bytu. Optymalna wartość na termometrach powinna wynosić około 20-25 stopni Celsjusza. Zamiokulkas nie jest wybredny, nawet jeżeli chodzi o podłoże. W zupełności wystarczy wysypać w doniczce ziemię uniwersalną dla kwiatów.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Nie bez znaczenia jest także przesadzanie zamiokulkasa. Młode sadzonki w doniczce przesadzamy co roku. Natomiast starsze rośliny mogą być przesadzane nawet co 3 lata. Ważne jest, aby przesadzanie zamiokulkasa odbywało się wiosną - najlepiej na przełomie marca i kwietnia. Zapewniając przepuszczalne, lekko kwaśne podłoże, możemy podsypać ziemię keramzytem. Przesadzanie zamiokulkasa należy zrobić w taki sposób, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego. Jeśli szukasz więcej ciekawych inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach domowych.

Podlewanie zamiokulkasa zamiolistnego

Podlewanie zamiokulkasa zamiolistnego nie powinno być intensywne. Dlatego mówi się, że jest to idealna roślina dla bardziej zapominalskich osób. Kwiat ma tendencję do gromadzenia wody, która magazynowana jest w liściach oraz kłączach. Dlatego podlewanie zamiokulkasa zamiolistnego co dwa miesiące nie sprawi, że uprawa rośliny się zmarnuje. Lepiej kwiat w doniczce podlewać rzadziej niż doprowadzić do tego, by podłoże było zbyt wilgotne.

Mały zamiokulkas zamiolistny w doniczce, a także podlewanie zamiokulkasa zamiolistnego krok po kroku
Jak powinno wyglądać prawidłowe podlewanie zamiokulkasa zamiolistnego w domu

Kwiat, który jest zbyt często podlewany, może po prostu zgnić. Wcześniej jednak objawy przelania rośliny rozpoznamy po żółknięciu liści. Natomiast kłącza zaczynają zmieniać zabarwienie na brązowy odcień. Dlatego podłoże nie powinno być mokre, a jedynie lekko wilgotne. Najlepiej będzie, gdy podlejemy kwiat dopiero wtedy, gdy podłoże będzie całkowicie suche. Jak pielęgnować zamiokulkas zamiolistny? Okazuje się, że nawet nawożenie rośliny nie jest do końca wymagane. Kwiat nie ma zbyt dużych wymagań, co do składników pokarmowych. Jednak z powodzeniem możemy zasilać roślinę raz w miesiącu, przez cały okres wegetacyjny, który trwa od kwietnia do jesieni.

Kolejnym zabiegiem, który przybliży nas do tego, jak prawidłowo pielęgnować zamiokulkasa, jest jego rozmnażanie. Roślinę możemy rozmnażać przy pomocy dwóch sposobów. Pierwszym z nich jest ukorzenianie liści. Warto wtedy rozmnażać zamiokulkas przy pomocy preparatów do ukorzeniania. Na dojrzałą sadzonkę będziemy musieli czekać kilka lat. Zamiokulkas możemy rozmnażać również przez podział kłącza. Jednak ten zabieg wykonujemy wiosną, gdy przesadzamy roślinę do większej donicy.

Choroby zamiokulkasa

Wiedząc już, jak pielęgnować i rozmnażać roślinę, warto sprawdzić, jakie mogą wystąpić choroby zamiokulkasa. Roślina raczej bardzo rzadko choruje, a wszelkie schorzenia mają zazwyczaj związek z nieprawidłową pielęgnacją. Do najczęściej spotykanej choroby zamiokulkasa zalicza się fytoftoroza. Na szczęście bardzo szybko można wyleczyć stosując odpowiednie preparaty chemiczne lub biopreparaty.

Inne choroby zamiokulkasa, które mogą zaatakować naszą uprawę, to zgnilizna. Jest to choroba, która objawia się bardzo nieprzyjemnym, rybim zapachem. Niestety w przypadku tego schorzenia, całą sadzonkę trzeba jak najszybciej utylizować. Zgnilizna najczęściej spowodowana jest zbyt obfitym podlewaniem, o czym była mowa nieco wcześniej. Jednak trzymając się zasad odpowiedniej pielęgnacji, zamiokulkas powinien cieszyć nas swoją obecnością przez długie lata.

ikona podziel się Przekaż dalej