Zawilec żółty - opis

Zawilec żółty (Anemone ranunculoides) jest byliną zaliczającą się do rodziny jaskrowatych. W warunkach naturalnych możemy go spotkać głównie na terenie Europy oraz Azji. Jest niezwykle popularną rośliną na terenach nizinnych naszego kraju. Ranunculus nie osiąga zbyt dużych rozmiarów, ponieważ dorasta maksymalnie do 20 cm wysokości.

Ciekawostką jest to, że liście pojawiają się dopiero w momencie kwitnienia, czyli dopiero w marcu. Same kwiaty o żółtym kolorze, ozdabiają łodygi aż do maja. Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci niełupków zawierających liczne nasiona. Należy pamiętać o tym, że ta roślina jest w całości trująca. Zawilce żółte znajdują zastosowanie głównie jako roślina ozdobna. Chociaż po wysuszeniu, kiedy zawilec traci właściwości trujące, roślina stanowiła paszę dla domowego bydła.

Zawilce żółte - odmiany

Zawilec żółty jest rośliną dość powszechnie spotykaną w naszym klimacie. Jednak możemy spotkać naprawdę sporo ciekawych odmian, które różnią się przede wszystkim wielkością oraz rodzajem kwiatów. Pod tym względem możemy wymienić takie okazy jak:

  • Zawilec żółty Grandiflora - opis tej odmiany wskazuje na roślinę z żółtymi kwiatami osiągającymi średnicę aż 5 cm
  • Zawilec żółty Superba - odmiana wyróżniająca się brązowymi liśćmi
  • Zawilec żółty Flore Pleno - opis odmiany wskazuje na roślinę wyróżniającą się pełnymi kwiatami
  • Zawilec żółty Semilpena - opis tej odmiany wskazuje na żółte zawilce, które wyróżniają się kwiatami półpełnymi

Oczywiście zawilec żółty nie jest jedynym przedstawicielem z rodziny zawilców, które możemy uprawiać w swoim ogrodzie. Do ciekawych gatunków zaliczyć możemy również takie okazy jak:

  • Zawilec grecki (Anemone blanda) - jest to roślina wyróżniająca się niebieskimi kwiatami z żółtym środkiem. Kwitnienie przypada od kwietnia do maja. Ten gatunek posiada zastosowanie jako roślina, którą można posadzić głównie na skalniakach, czy też na stanowisku półcienistym pod wysokimi drzewami i krzewami.
  • Zawilec wielkokwiatowy (Anemone sylvestris) - zawilce tego gatunku dorastają do 40 cm wysokości. Ich cechą charakterystyczną są dość duże białe kwiaty z żółtymi środkami. Zawilec wielkokwiatowy posiada zastosowanie jako roślina idealna na skalniaki, do ogrodów naturalistycznych, a także do uprawy pojemnikowej.

Ceny zawilca żółtego

Zawilec żółty idealnie sprawdzi się w każdym ogrodzie. W związku z tym warto sprawdzić, w jakiej cenie dostępne są sadzonki lub bulwy. Najczęściej są one sprzedawane w większej ilości, dlatego możemy je wykorzystać z powodzeniem do nasadzeń grupowych. Dla porównania w zestawieniu znajdują się również ceny innych roślin ozdobnych.

Ceny zawilca żółtego, a także innych gatunków zaliczających się do rodziny zawilców

Nazwa gatunku

Cena

Zawilce żółte, sadzonka

15,00 zł

Zawilce żółte (Anemone ranunculoides)

8,10 zł

Jaskier ranunculus żółty, 5 szt. cebulek

6,85 zł

Ranunculus, jaskier czerwony, 5 szt.

4,70 zł

Ranunculus Jaskier mieszanka, mix 15 szt.

18,32 zł

Zawilec wielkokwiatowy

8,99 zł

Zawilec wielkokwiatowy (leśny) (C2)

24,59 zł

Zawilec grecki Blue Splendour, sadzonka w doniczce

8,50 zł

Zawilec grecki Pink Star, 15 szt.

16,99 zł

Zawilec grecki Anemone Blanda 10 szt.

3,33 zł

Aster chiński Lady Coral

11,99 zł

Aster chiński peoniowy karłowy mieszanka 1 g

3,07 zł

Aster chiński Prinzess Mix

8,99 zł

Aster chiński Piwoniowy Callistephus, nasiona

1,85 zł

Uprawa zawilca żółtego

Zawilce żółte nie są problematycznymi kwiatami, jeżeli chodzi o ich uprawę. Okazuje się, że wystarczy zapewnić im odpowiednie stanowisko, a doskonale poradzą sobie bez praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej kwiaty te rozwijają się na stanowisku półcienistym. Dlatego też warto posadzić je w cieniu krzewów i drzew. Oczywiście na słońcu również sobie poradzą, ale będą one bardziej narażone na suszę.

Zawilec żółty i zbliżenie na roślinę oraz jakie są jego podstawowe wymagania dotyczące pielęgnacji
Zawilec żółty jako jeden z ciekawszych kwiatów w ogrodzie, a także jego uprawa, pielęgnacja i wymagania krok po kroku

Zawilec żółty najlepiej będzie rósł na żyznym oraz przepuszczalnym podłożu, które będzie umiarkowanie wilgotne. Najlepszym rodzajem podłoża są gleby gliniaste. Roślina jest całkowicie mrozoodporna, dlatego nie będzie wymagać ona żadnego okrywania na sezon zimowy. Podobnie jest w przypadku nawożenia. Dodatkowe zasilanie rośliny nie jest konieczne. Jeżeli jednak będziemy chcieli je nawozić, to najlepiej sprawdzą się preparaty przeznaczone do nawożenia roślin kwitnących. Sadzenie zawilców żółtych najlepiej jest zaplanować wczesną wiosną lub wczesną jesienią. Sprawdź także ten artykuł: Zawilec gajowy - charakterystyka, wymagania, uprawa, zastosowanie, porady.

Krzewy kwitnące na biało

Chociaż zawilce są niezwykle urocze, to zapewne w naszym ogrodzie będziemy chcieli nacieszyć się również innymi roślinami ozdobnymi. Ciekawą propozycją będą krzewy kwitnące na biało. Takie gatunki dodadzą naszej zieleni niezwykłej delikatności, a także optycznie rozjaśnią nasz ogród. Warto zatem sprawdzić, które krzewy kwitnące warto posadzić przy swoim domu.

Krzewy kwitnące na biało, które warto mieć w swoim ogrodzie:

  • Tawuła nippońska Snowmound (Spiraea nipponica Snowmound) - jest to krzew, który osiąga maksymalnie do 150 cm wysokości, jednocześnie przyjmując niezwykle rozłożysty pokrój. Białe kwiaty porastają zeszłoroczne pędy na przełomie kwietnia i maja.
  • Kalina sztywnolistna (Viburnum rhytidophyllum) - krzew, który przywędrował do nas z Chin, dorasta maksymalnie do 3 metrów wysokości. Na przełomie kwietnia i maja pojawiają się białe kwiaty, które są zebrane w okazałe baldachogrona.
  • Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius) - piękny krzew, który dorasta nawet do 3 metrów wysokości. W czerwcu pojawiają się białe, pojedyncze kwiaty, wyróżniające się niezwykle przyjemnym zapachem.
  • Obiela wielkokwiatowa (Exochorda Racemosa) - krzew ozdobny dorasta do 3 metrów wysokości. Na przełomie maja i czerwca pojawiają się piękne białe kwiaty, które są bardzo liczne. Ponadto jesienią liście krzewu bardzo ładnie się przebarwiają na żółto.
ikona podziel się Przekaż dalej