Korzyści sadzenia roślin przy ogrodzeniach w ogrodzie

Ogrodzenie to głównie bariera dla nieproszonych gości. Ponadto niezależnie od tego, czy żyjemy w zgodzie z sąsiadami, czy też nie chcemy prywatności. Bujna roślinność w towarzystwie ogrodzenia daje nam jeszcze inne korzyści. Będą to np.:

  • niwelowanie hałasów dochodzących z ulicy,
  • dodatkowa bariera dla kurzu z ulicy,
  • duża prywatność w zaciszu własnej działki,
  • dobry wpływa na nasze samopoczucie, przez harmonię otoczenia.

Dobór roślin na ogrodzenie

Wybór roślin, aby zasłonić się od wścibskich oczu sąsiadów zależy od kilku elementów.

  1. Na pewno będą towarunki panujące w ogrodzie m.in. charakter gleby czy ilość promieni słonecznych. W przypadku kiedy źle dobierzemy rośliny na ogrodzenie do stanowiska po prostu nie będą się dobrze prezentowały. Nie zagęszczą się odpowiednio i nie spełnią swoich funkcji.
  2. Kolejne co trzeba mieć na uwadze to instalacje podziemne. Nasze rośliny ogrodowe należy sadzić tak, by w razie konieczności np. awarii fachowcy mogli dostać się do niej nie niszcząc przy tym roślin.
  3. Szybkość wzrostu roślin. Na pewno zależy nam na tym, aby rośliny na odgrodzenie szybko rosły. Sprawdźmy dostępne gatunki i ich możliwości. W razie czego poradźmy się specjalistów w centrach ogrodniczych.
  4. Nasze gusta także są ważne. Część z nas wybierze kolumnowe drzewka i krzewy, inni pnącza, a jeszcze inni kolorowe przez cały rok rośliny na ogrodzenie.

Klasyczne krzewy na żywopłoty

Jak odgrodzić się od sąsiada roślinami?

Żywotnik czyli thuja

To bezsprzecznie najpopularniejszy wybór roślin na ogrodzenie. Są proste w uprawie i przybierają na wzroście bardzo szybko. Dostępne są w różnych odcieniach zieleni. Są zimozielone, dlatego zdobią ogród cały rok.

Cis
Jest gwarancją gęstego ogrodzenia, które mamy możliwość formować. Jest zimozielony. Ponadto na jesień zaczynają go zdobić dekorację pomarańczowo-czerwone, małe owoce. Woli stanowiska osłonięte od wiatru i mrozu. Jest trujący- to ważna informacja dla tych, którzy posiadają zwierzęta.

Berberys

Jest zimozielony i odporny na mrozy. Do tego bardzo odporny na suszę, dlatego najlepiej sprawdzi się w mocno nasłonecznionych miejscach. Poradzi sobie w każdych warunkach, ale najlepsza będzie dla niego gleba lekko kwaśna. Nie zbuduje nam wysokiego żywopłotu. Berberys to krzew z kolcami, co dodatkowo odstraszy niechcianych intruzów. Jego odmiany mogą mieć liście w kolorze zielonym, purpurowo-czerwonym, a nawet żółtym.

Pnącza liściaste przy ogrodzeniach

Kolejną grupą roślina wykorzystywaną na ogrodzenia są pnącza. Cechuje je to, iż rok w rok na wiosnę wypuszczające nowe pędy. Pnącza wieloletnie rozrastają się z każdym rokiem oplatając podpory czyli ogrodzenia. Wspinają się po wszelkich ogrodzeniach np. drewnianych, metalowych czy murowanych. Do tego efektownie z nich zwisają. Większość z nich ma piękne liście oraz kwiaty. Do wyboru mamy pnącza jednoroczne oraz wieloletnie.

Polecane pnącza jednoroczne to np.

  • wilec purpurowy,
  • fasola wielokwiatowa,
  • groszek pachnący,
  • nasturcja ogrodowa,
  • powojnik jednoroczny.

Polecane pnącza wieloletnie to np:

  • rdest Polygonum,
  • kobea pnąca,
  • ligustr jajolistny,
  • glicynia,
  • wiciokrzew,
  • cytryniec chiński,
  • laurowiśnia,
  • winorośl Vitis,
  • winobluszcze,
  • bluszcze.
Żywopłot z ligustru, a także jak odgrodzić się od sąsiada krok po kroku
Najlepsze sposoby na to, jak odgrodzić się od sąsiada roślinami krok po kroku

Jeśli szukamy zimozielonych i odpornych na mrozy pnączy to zdecydujmy się na bluszcze lub ligustry. Do tego ma małe wymagania co do stanowiska. Preferuje cień i półcień. Zatem słoneczne stanowiska nie będą dla niego dobre. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach i roślinach ozdobnych.

Żywopłot szybko rosnący – Miskant olbrzymi

Jakimi roślinami szybko rosnącymi się odgrodzić?Kiedy zależy na bardzo szybkim wzrośnie roślin na ogrodzenie i do tego nie szukamy klasycznych roślin to polecamy Miskant olbrzymi (trzcina chińska). To jedna z najszybciej rosnących traw ozdobnych o egzotyczny wyglądzie. Dorasta do 2,5 – 4 m wysokości. Ma bardzo długie łodygi, a na nich długie oraz przewieszające się liście. Całość tworzy strzeliste kępy. Do tego kwitnie w okresie od września do października ukazując efektowane pióropusze w kremowych kolorach.

Zakupując około 1 metrowe sadzonki wiosną, już w okolicach lipca możemy liczyć na widoczny wzrost i zadowalający wzrost. Pełni rozwoju można spodziewać się już po 3 latach. Roślina ta nie jest ekspansywna, ale ma głęboko wrośnięte korzenie. Dzielenie kęp może zatem być uciążliwe. Miskant jest prosty w uprawie. Lubi słoneczne stanowiska i przepuszczalną glebę. Jego pielęgnacja opiera się tak naprawdę tylko na podlewaniu przy dużych upałach. Jest mrozoodporny. Tylko młode sadzonki warto okryć na zimę. Miskant to nowoczesny ogród przed domem. Jeśli nie wiecie czym się ogrodzić to może to dobry sposób.

Kwitnące ogrodzenie

Kwitnące rośliny na ogrodzenie to pewny zachwyt przechodniów. Jak można się spodziewać nie istnieją takie rośliny, które będą obsypane kwiatami okrągły rok. Najchętniej wybierane krzewy kwitnące na żywopłot to m.in.

Forsycja

Ma charakterystyczne żółte kwiaty, gęsto pokrywające pędy. Zaczyna kwitnienie już w marcu i utrzymuje je do maja. Rośnie szybko, ale potrzebuje przycinania do trzech razy na rok, by zachować zwartą formę. Preferuje stanowiska słoneczne, umiarkowanie wilgotną i przepuszczalną glebę. Nie poradzi sobie na na suchym i gliniastym.

Wierzba japońska - hakuro nishiki

Krzew ma liczne, rozgałęzione pędy, pokryte naprzeciwległymi parami listków. Osiąga od 2 do 3 metrów wysokości. Ten piękny krzew cieszy nasze oczy nie kwiatami, ale bladoróżowymi liśćmi w okresie od maja do lipca. Z kolei od sierpnia do jesieni zmieniają barwę na biało-zieloną. Ma gęsty pokrój i preferuje przycinanie. Lubi słońce, ale i wilgotną glebę.

Hortensje na ogrodzenie

Hortensje to obecnie bardzo popularne i pożądane krzewy ozdobne w ogrodach. Są niezwykle gęste, bujne i dekoracyjne za sprawą ogromnych, barwnych kwiatostanów. Zależnie od odmiany w kształcie kul, stożków czy wiech. Z powodzeniem mogą pełnić funkcję ogrodzenia. Dorastają do 2,5 metra wysokości. Trzeba wiedzieć, że preferują warunki specyficzne. Kwaśna gleba, do tego wilgotna i stanowisko półcienie. Ciekawym wyborem jest hortensja pnąca.

ikona podziel się Przekaż dalej