Kosa do żywopłotu - zastosowanie i konserwacja

Zastosowanie nożyc do żywopłotu jest dość szerokie. Nie powinniśmy zapominać również o modelowaniu i wiosennym przycinaniu wszystkich drzew i krzewów ozdobnych w naszych ogrodach. Dzięki nim możemy przycinać bez problemu pędy i cienkie gałązki. Nie ma najmniejszego problemu z tym, aby kosa do żywopłotu była przeznaczona również do przycinania pojedynczych roślin.

Bez względu na to, na jakie nożyce do żywopłotu się zdecydujemy, musimy koniecznie pamiętać o ich regularnej konserwacji. Po każdym użyciu powinniśmy dokładnie wyczyścić ostrza z resztek roślinnych. Czyszczenie wykonujemy przy pomocy suchej szmatki, bez konieczności stosowania jakichkolwiek detergentów. Przy okazji sprawdzamy stan ostrzy, czy nie doszło do ich uszkodzenia lub stępienia. Sekator do żywopłotu możemy naostrzyć we własnym zakresie, natomiast nożyce elektryczne do żywopłotu, najlepiej oddajmy do serwisu.

Nożyce do cięcia żywopłotu - rodzaje

Wybierając narzędzia do cięcia żywopłotu, powinniśmy kierować się przede wszystkim tym, w jaki sposób chcemy pracować, a także jak dużą ilość krzewów mamy do przycięcia. Jeżeli interesuje nas przycinarka do żywopłotu, to powinniśmy zwrócić uwagę na moc urządzenia. W ten sposób będziemy mogli wybierać mniej lub bardziej wydajne urządzenia.

Wśród proponowanych typów nożyc do żywopłotu, wymienimy:

  • Ręczne nożyce do żywopłotu - to najbardziej podstawowe i jednocześnie najłatwiej dostępne narzędzia służące do przycinania żywopłotu. Najczęściej wyróżniają się stalowymi ostrzami, które w przypadku lepszej jakości modeli, pokryte są teflonem. Jeżeli chcemy zakupić sekator do wyższych drzewostanów, warto wyposażyć się w narzędzia posiadające teleskopowe rączki.
  • Nożyce elektryczne do żywopłotu - sprawdzą się w ogrodach, w których ręczne nożyce do żywopłotu okażą się niezbyt wydajne. Jednak należy mieć na uwadze, żeby podłączyć urządzenie do sieci elektrycznej. Dlatego nożyce elektryczne do żywopłotu najlepiej sprawdzą się w przypadku niedużych i średniej wielkości działek.
  • Akumulatorowe nożyce do cięcia żywopłotu - ich największą zaletą jest brak konieczności podłączenia urządzeń do prądu. Warto wyposażyć się w akumulatorowy sekator do żywopłotu wyposażony w dodatkową baterię, dzięki czemu nie będziemy mieli aż tak dużych ograniczeń czasowych w ogrodniczych pracach.
  • Spalinowe nożyce do cięcia żywopłotu - spalinowa przycinarka do żywopłotu kierowana jest głównie do profesjonalistów, jak i również właścicieli naprawdę bardzo dużych ogrodów, w których często należy wykonywać prace pielęgnacyjne. Największą zaletą tego typu kos do cięcia żywopłotu jest bardzo duża moc urządzeń, a co za tym idzie największa wydajność spośród wszystkich pozostałych typów nożyc. Ponadto spalinowa kosa do żywopłotu nie stwarza żadnego zagrożenia przy cięciu mokrych liści i pędów. Sprawdź także ten artykuł o wyborze spalinowych nożyc do żywopłotu.

Sekator do żywopłotu - porady zakupowe

Wiedząc już czym wyróżniają się poszczególne typy nożyc do żywopłotu, warto zwrócić uwagę na poszczególne cechy sprzętu przed ich ostatecznym zakupem. Pierwszym aspektem jest oczywiście wydajność urządzenia. Im większą powierzchnię żywopłotu, a także im większą ilość drzew i krzewów mamy do przycięcia, tym bardziej powinniśmy zastanowić się nad zakupem mocniejszych urządzeń.

Elektryczne nożyce do żywopłotu podczas cięcia żywopłotu, a także polecane nożyce do żywopłotu
Jak wybrać nożyce do żywopłotu krok po kroku, czyli rodzaje i ceny
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele kosiarek spalinowych

Trawa rośnie jak szalona, a Ty nie masz kosiarki? Pora to zmienić! Sprawdź najczęściej wybierane modele kosiarek spalinowych przez internautów.

Wśród kolejnych cech dopasowanych nożyc do cięcia żywopłotu, wymienimy:

  • Możliwość wymiany ostrza - producenci proponują gotowe zestawy nożyc do przycinania żywopłotu. Do wyboru mamy na przykład takie same ostrza lub też różniące się swoim przeznaczeniem. Jest to bardzo wygodne, szczególnie jeżeli mamy różne typy roślin i krzewów przeznaczonych do przycięcia.
  • Długość ostrza - w przypadku niewielkich żywopłotów, a także iglaków ozdobnych, do formowania i przycinania sprawdzi się obcinarka z niedużym ostrzem. Zazwyczaj przedział do ok. 18-20 cm powinien być w zupełności wystarczający. Takimi ostrzami wyróżniają się przede wszystkim nożyce ręczne oraz akumulatorowe. W przypadku szerokich żywopłotów lub też krzewów i drzew, które nie wymagają precyzyjnego przycinania, sprawdzi się obcinarka z ostrzem o długości od 30 do 50 cm. Takimi ostrzami wyróżniają się przede wszystkim nożyce elektryczne do żywopłotu, a także spalinowe przycinarki.
  • Dodatkowe wyposażenie - warto zwrócić uwagę na to, czy interesująca nas kosa do żywopłotu posiada dodatkowe funkcje lub wyposażenie, szczególnie zwiększające bezpieczeństwo podczas pracy. Wśród nich wymienia się głównie wszelkiego rodzaju osłony na ręce, automatyczne hamulce, czy też dodatkowe biegi zwiększające wydajność pracy kosy.

Przycinarka do żywopłotu - ceny

Zakup sekatora do przycinania żywopłotu powinien być jak najbardziej przemyślany. Należy kierować się przede wszystkim wydajnością oraz jakością narzędzi. Oczywiście nie bez znaczenia jest cena proponowanych modeli. Dlatego właśnie w poniższym zestawieniu proponujemy nożyce do cięcia żywopłotu znanych i cenionych producentów.

Przykładowe ceny na nożyce do żywopłotu

Nazwa produktu

Cena

Nożyce elektryczne do żywopłotu 61 cm 1600 W Kraaft&Dele KD5101

169,00 zł

Sekator do żywopłotu teleskopowy Parside

39,99 zł

Elektryczna przycinarka do żywopłotu Bosch AHS 45-16

271,00 zł

Elektryczna obcinarka do żywopłotu Castorama

148,00 zł

Obcinarka do żywopłotu Makita Uh4861

313,65 zł

Kosiarka spalinowa do żywopłotu Nac He75Ch

239,05 zł

Kosiarka spalinowa do żywopłotu Geko G81054

369,00 zł

Kosiarka spalinowa do żywopłotu na wysięgniku 500W Nw500

248,00 zł

Kosiarka spalinowa Stiga SHP 60

740,00 zł

Akumulatorowe nożyce do żywopłotu Makita MDUH483Z

388,55 zł

Nożyce akumulatorowe do żywopłotu na wysięgniku 20V 51 cm Sterwins PHT2-44,1

289,00 zł

Nożyce akumulatorowe do żywopłotu na wysięgniku OPTI1845 45 cm Ryobi One +

499,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 72,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły