Rośliny na żywopłot szybko rosnący

Zastanawiasz się co na żywopłot będzie najlepszym gatunkiem, jeżeli nie chcesz latami czekać na jego wzrost? Na początku warto odpowiedzieć sobie również na pytanie, czy interesują cię pnącza zimozielone, czy może jednak kwitnące krzewy. Drugi typ krzewów nie zawsze sprawdzi się na zimę, ponieważ po zgubieniu kwiatów i liści, może dość mocno odsłonić teren posesji. Wybierając krzew na żywopłoty, warto dowiedzieć się również, jak dokładnie wygląda jego uprawa i pielęgnacja. Zazwyczaj jednak takie rośliny na żywopłot nie posiadają większych wymagań uprawowych.

Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, jak wysoki ma być żywopłot, a także jaką gęstością powinien się wyróżniać. Żywopłoty ozdobne sięgają zaledwie do ok. 50-80 cm wysokości. Najczęściej ich obecność planujemy w ogrodzie do oddzielenia trawników, rabat kwiatowych, czy też czysto w celach dekoracyjnych. Natomiast szybkorosnący żywopłot znajduje swoje zastosowanie przy odgradzaniu się od innych posesji. Dlatego rośliny na żywopłot wysoki powinny osiągać wzrost przynajmniej 1,5-1,8 metra w górę.

Wiśnia antypka – krzew na żywopłoty

Zastanawiając się co na żywopłot będzie najlepszym gatunkiem, warto rozważyć posadzenie wiśni antypki. Drzewo lub krzew wywodzi się z Azji, chociaż można je spotkać również w południowo-wschodniej Europie. Gałęzie obsypane są jajowatymi liśćmi w kolorze żywo zielonym, które osiągają długość do 6 cm. Po sezonie zmieniają kolor na żółty, natomiast na zimę opadają. Okres kwitnienia przypada w maju. Wtedy krzewy na żywopłot obsypane są małymi, białymi kwiatami o przyjemnym zapachu.

Wiśnia antypka to najszybciej rosnący żywopłot, który jest bardzo łatwy w uprawie. Przede wszystkim rośliny na żywopłot nie potrzebują dodatkowego wsparcia w postaci ogrodzenia. Krzewy utrzymają się na każdym podłożu. Szybki wzrost jest widoczny szczególnie w pierwszych sezonach, aż do 100 cm rocznie. Obsadzając antypkę w ogrodzie na żywopłot, należy zachować częstotliwość około 4 krzewów na 1 mb. Sadzenie warto zaplanować wczesną wiosną lub jesienią, najlepiej do końca listopada. Sprawdź także ten artykuł o planowaniu gęstego żywopłotu.

Wiąz turkiestanu

Wiąz turkiestanu nazywany jest również wiązem syberyjskim. Jego zaletą jest łatwość w uprawie, a także wysoka odporność na mrozy, nawet do -35 stopni Celsjusza. Jest to najszybciej rosnący żywopłot, ponieważ roczny przyrost gałęzi może wynieść nawet do 1,8 metra. Oprócz tego drzewo jest wyjątkowo podatne na formowanie. Wiąz turkiestanu wyróżnia się drobnymi, jajowatymi liśćmi w kolorze zielonym. Okres kwitnienia przypada jeszcze zanim na wiązie pojawią się liście.

Rośliny na żywopłot nie mają większych wymagań, jeżeli chodzi o stanowisko oraz podłoże. Dlatego sadzenie można zaplanować w każdym miejscu swojego ogrodu. Ważne jest jednak to, aby wiązy miały dostęp do dużej ilości wody. Warto zatem pamiętać o regularnym i dość obfitym podlewaniu w czasie suszy. Obsadzając szybkorosnący żywopłot, należy zachować minimalną odległość między sadzonkami, wynoszącą przynajmniej 25 cm.

Żywopłot z bukszpanu

Bukszpan jest krzewem, który gwarantuje nie tylko szybki wzrost, ale również nie musimy się martwić o stworzenie mu odpowiednich warunków. Oprócz tego, że te krzewy szybko rosnące zapewniają nam prywatność, to jeszcze zatrzymują hałas i zanieczyszczenia powietrza. Bukszpan można obsadzić zarówno na stanowisku słonecznym, jak i również cienistym. Sadzonki nie wymagają żyznego podłoża, dlatego świetnie sprawdzi się w każdym miejscu.

Bukszpan i żywopłot z bukszpanu, a także inne polecane rośliny na żywopłot szybko rosnący
Jakie rośliny na żywopłot szybko rosnący warto wybrać do ogrodu

Warto zadbać, aby żywopłot z bukszpanu był odpowiednio nawadniany. Ziemia nie może być ciężka i mokra, jednak umiarkowane nawadnianie spowoduje bujny przyrost liści. Warto dodać, że bukszpan wieczniezielony nie traci liści przez cały rok. Wybierając rośliny na żywopłot szybko rosnący, niestety bukszpan może mieć jedną wadę. Jest nią bardzo duża ilość sadzonek, ponieważ rozstaw krzewów powinien wynosić ok. 15-20 cm. Z drugiej strony pielęgnacja bukszpanu jest naprawdę prosta. Krzew ten bardzo lubi cięcie oraz rozmaite formowanie.

Zimozielone rośliny na żywopłot szybko rosnący

Poszukując krzew na żywopłoty, który na zimę nie gubi liści, warto zdecydować się na pnącza zimozielone. Celną propozycją jest m.in. Wiciokrzew Henry’ego, którego pędy rosną do 1 metra w ciągu roku. Rośliny na żywopłot tego gatunku ostatecznie dorastają do 3 metrów wysokości. Wiciokrzew Henry’ego sprawdzi się nie tylko w przypadku żywopłotów, ale również jako zielona dekoracja pergoli i tarasów.

Pędy całym rokiem obrastają ciemnozielone liście, osiągające długość do 10 cm. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia. Kwiatów nie ma zbyt wiele, dlatego raczej pnącze uznawane jest za dekoracyjne przez swoje zimozielone liście. Obsadzając roślinę, warto wybrać półcieniste i zaciszne miejsca. Wiciokrzew Henry’ego będzie dobrze czuł się na przepuszczalnych glebach z minimalną warstwą próchniczą.

Ligustr pospolity

Ligustr pospolity zwany inaczej ligustrem zwyczajnym to idealny krzew na żywopłoty, który poradzi sobie z wybitnie niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Szczególnie chodzi o bardzo silne mrozy, dzięki czemu w naszych warunkach klimatycznych, często pozostają liście przez cały rok. Dlatego może się okazać, że na zachodzie i północy Polski tego gatunku krzewy na żywopłot będą zimozielone. Małe listki, których jest bardzo dużo, przybierają lancetowaty kształt. W okresie wiosenno-letnim są koloru zielonego, natomiast po sezonie zaczynają się przebarwiać.

Krzewy szybko rosnące osiągają do 3 metrów wysokości. Warto jednak kupić kilkuletnie sadzonki, które będą osiągać nawet do 1,5 m wysokości. Ligustr pospolity doskonale znosi przycinanie. W związku z tym rośliny na żywopłot szybko rosnący możemy dowolnie formować. Jeżeli zdecydujemy się na przycinanie pędów, ominie nas kwitnienie, a w rezultacie również owocowanie krzewu. W innym przypadku roślina obsypana jest drobnymi, białymi kwiatami.

ikona podziel się Przekaż dalej