Cis żywopłotowy - najczęściej wykorzystywane gatunki na żywopłot z cisu

Cis - Taxus, jest rodzajem roślin, należących do rodziny cisowatych - Taxaceae. Rośliny te naturalnie występują na terenie Europy, Azji północnej, większej części Afryki, a także w Ameryce Północnej. W Polsce w warunkach naturalnych możemy spotkać się z jednym gatunkiem cisa, a mianowicie cisem pospolitym - Taxus baccata. Do tego rodzaju zalicza się 7-9 gatunków, które są do siebie bardzo podobne.

Cisy to krzewy i drzewa z reguły dwupienne, które nie mają żywicy. Dodatkowo są one roślinami trującymi, dlatego nie poleca się ich sadzenia w ogrodach przydomowych, na których przebywają dzieci, a także w pobliżu szkół, przedszkoli i placów zabaw. Ich drewno wykorzystywane jest jako surowiec meblarski, ponieważ jest ono ciężkie i twarde, a jego kolor jest czerwonobrunatny. Same rośliny znalazły swoje zastosowanie jako rośliny ozdobne.

Wśród gatunków i odmian możemy spotkać się z cisami żywopłotowymi, których głównymi przedstawicielami są cisy kolumnowe z gatunku cisa pospolitego - Taxus baccata, a także cis pośredni - Taxus x media, a właściwie jego odmiana, czyli cis 'Hicksii'. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup tych krzewów ozdobnych, powinniśmy wiedzieć, jak gęsto je sadzić, kiedy powinno wykonać się sadzenie cisów na żywopłot, a także, jak podejść do nawożenia i przycinania cisów. Te elementy są również ważne nie tylko wtedy, kiedy planujemy wykonać żywopłot z cisu, ale również, gdy chcemy, by w naszym ogrodzie znalazł się żywopłot z wiązu syberyjskiego, czy do żywopłotu ma być wykorzystany berberys kolumnowy.

Sadzenie cisów na żywopłot - jak gęsto sadzić

Jeśli planujemy stworzyć żywopłot z wiązów syberyjskich, cisów, czy ma też być do niego wykorzystany berberys kolumnowy, w pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na tym, jakie wymagania mają rośliny, których użyjemy. Skupmy się tu na najbardziej popularny cisie, który właśnie służy do tworzenia żywopłotów, czyli cisie pośrednim, a dokładniej cisie 'Hicksii'.

Zaczniemy więc od tego, że ten cis kolumnowy, wymaga dobrze przepuszczalnych gleb, żyznych i dostatecznie wilgotnych gleb. Wtedy bez problemu jest w stanie przetrwać suszę. Jeśli chodzi natomiast o odczyn gleby, te krzewy ozdobne są dość tolerancyjne pod tym względem i radzą sobie nawet na kwaśnych glebach.

Zanim przejdziemy do tego, jaką rozstawę dobrać pod sadzenie żywopłotu z cisu, powinniśmy jeszcze pamiętać, że rośliny dobrze czują się na słonecznych lub lekko zacienionych stanowiskach, natomiast na stanowisku słonecznym nasz cis będzie cechował się zdecydowanie lepszym pokrojem.

Jeśli wiemy już, na jakim stanowisku najczęściej czuje się cis pośredni, możemy przejść do tego, jak gęsto sadzimy te krzewy. Otóż najlepsza rozstawa to około 35-50 cm. Ważne jest jednak to, by nie zapominać, że na 1 m2 nie może znajdować się więcej niż 5 roślin, ponieważ nie będą one miały wystarczająco miejsca do rozwoju. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o żywopłotach.

Cis żywopłotowy w czasie owocowania, a także sadzenie cisów na żywopłot
Jak przeprowadzić sadzenie cisów na żywopłot, czyli żywopłot z cisu krok po kroku

Żywopłot z cisu w ogrodzie - nawożenie, podlewanie i przycinanie cisów

Jeśli wiemy już, jak wygląda sadzenie cisów na żywopłot i jaką rozstawę przy tym zachować, możemy przejść do zabiegów pielęgnacyjnych, które warto przeprowadzić na naszych roślinach, aby żywopłot z cisu był gęsty i intensywnie zielony. Zobaczmy więc, co powinniśmy wiedzieć o podlewaniu, nawożeniu i przycinaniu cisów.

Podlewanie cisów jest bardzo ważne szczególnie w pierwszych latach po ich posadzeniu. Wtedy rośliny powinny być podlewane regularnie. Natomiast już po roku lub dwóch latach uprawy, podlewanie nie będzie konieczne, oczywiście, jeśli nie nastąpią bardzo duże susze. W takim przypadku powinniśmy podlewać nasze rośliny bardzo wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy słońce zajdzie.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie, które powinno się wykonać jeszcze przed wsadzeniem cisów. Wtedy do gleby dodajemy odkwaszony torf i mieszamy go dokładnie z ziemią, w miejscu, gdzie ma rosnąć cis. Dodatkowo do gleby powinniśmy dodać obornik lub kompost ogrodowy.

Przycinanie cisów powinno wykonać się już w pierwszym roku uprawy żywopłotu. Musimy wtedy przyciąć około 3-5 cm z każdej strony rośliny. Pamiętajmy o tym, że przycinanie cisów musi być przeprowadzane systematycznie, ponieważ dzięki temu rośliny się rozkrzewiają, zagęszczają i lepiej rosną. Przycinanie wykonuje się pod koniec czerwca lub później, w zależności od warunków atmosferycznych.

ikona podziel się Przekaż dalej