Żywopłot z irgi błyszczącej krok po kroku - sadzenie, pielęgnacja, cięcie, cena
Irga błyszcząca, tak samo, jak i irga pospolita, to bardzo popularna roślina, której uprawa w ogrodzie cieszy się dużym zainteresowaniem. Warto wspomnieć także o tym, że irga błyszcząca zimozielona jest również idealna na żywopłoty. Zobaczmy więc, jak sadzić żywopłot z irgi błyszczącej, jak wygląda rozmnażanie irgi, a także jaka jest cena sadzonki rośliny.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Irga błyszcząca - charakterystyka roślin na żywopłot
Irga błyszcząca - Cotoneaster lucidus, znana jest również jako irga lśniąca. Ten gatunek irgi, tak samo, jak i irga pospolita, zalicza się do rośliny różowatych - Rosaceae. Irga błyszcząca to roślina, która naturalnie występuje na terenie Azji Środkowej, a dokładniej w obszarze jeziora Bajkał.
Roślina spotykana jest także w Polsce, natomiast spotykana jest ona jako zdziczały krzew i uważana za dość inwazyjny gatunek. Krzew ten charakteryzuje się gęstą budową oraz wyprostowanymi gałęźmi, które często dorastają do około 2, czasami nawet 3 m wysokości. Irga lśniąca wypuszcza miododajne, różowe i drobne kwiaty, które zebrane są po 3-5 w pęczku.
Najważniejszym ozdobnym elementem są jednak delikatnie zaostrzone i jajowato-eliptyczne liście, które dorastają do około 2,5 cm długości. Są one błyszczące i zimozielone, a w okresie jesiennym, wybarwiają się one na żółty, pomarańczowy i czerwono-brązowy kolor. Owoce irgi są również bardzo charakterystycznym elementem. Owoce są błyszczące i czarne, z reguły kuliste lub lekko jajowate i szybko opadające na ziemię.
Irga błyszcząca - wymagania i sadzenie
Cena sadzonki irgi nie jest wysoka, dlatego też rośliny chętnie wykorzystywane są do sadzenia na żywopłot, w grupach, ale również pojedynczo. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup irgi błyszczącej - Cotoneaster lucidus, powinniśmy wiedzieć, jak sadzić krzewy, jak wygląda ich rozmnażanie i jakie ma wymagania.
Zanim przejdziemy do tego, jak wygląda sadzenie i rozmnażanie irgi, która jest idealna na żywopłoty, powinniśmy wiedzieć, że irga błyszcząca jest mało wymagającą i odporną na mrozy oraz zanieczyszczenia powietrza rośliną, dzięki czemu cieszy się jeszcze większą popularnością.
Irga błyszcząca zimozielona powinna być sadzona na słonecznych lub lekko ocienionych miejscach, na których gleby będą wilgotne. Irga błyszcząca - Cotoneaster lucidus, to roślina, która świetnie odnajdzie się na każdej glebie ogrodowej. Pamiętajmy o tym, że sadzonki irgi powinny być sadzone od III do IV, ale możemy ten proces przeprowadzić również jesienią, a dokładniej od VIII do XI.
Przed sadzeniem roślin, nie możemy zapominać o dokładnym odchwaszczeniu podłoża i wykopaniu dołków o szerokości około 30 cm i około 40 cm głębokości. Dodatkowo powinno się również rozluźnić bryłę korzeniową sadzonek, tak, by korzenie mogły swobodnie rozłożyć się w podłożu. Musimy także odpowiednio przygotować roślinę, a dokładniej skrócić jej pędy i usunąć wszelkie suche listki, a także połamane i zniszczone części roślin. Jeśli szukasz więcej informacji i porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o żywopłocie.
Irga błyszcząca - jak zrobić żywopłot z irgi błyszczącej
Irga błyszcząca zimozielona to popularna roślina, której uprawa wykorzystana może być w naszym ogrodzie, zieleni przyulicznej, czy w parkach. Warto pamiętać, że jej sadzenie jest tak popularne, nie tylko dlatego, że cena sadzonki jest niewielka, ale także dlatego, że żywopłot z irgi jest łatwy do utrzymania.
Kiedy wiemy, jakie miejsce pod uprawę irgi lśniącej jest najlepsze, jak głębokie i szerokie mają być dołki, a także, jak powinna być przygotowana roślina, możemy przejść do sadzenia naszych sadzonek. Musimy przy tym pamiętać, że na 1 m2 mogą być posadzone zaledwie 2 rośliny. Najlepiej sadzić je co około 80 cm, bo wtedy będą miały wystarczającą ilość miejsca na rozwinięcie się.
Po wsadzeniu roślin do dołka musimy zasypać roślinę i dokładnie docisnąć ziemię wokół pędów. Po zasypaniu musimy obficie podlać nasze sadzonki. Warto pamiętać również o tym, że tak posadzone sadzonki, przez najbliższe dwa lata będą wymagały podlewania. Odpowiednio uprawiane rośliny w ciągu roku mogą zwiększyć swoją wysokość o około 20-30 cm.
Irga błyszcząca - Cotoneaster lucidus, może być także przez nas rozmnażana. Wykorzystujemy do tego zdrewniałe sadzonki, które pobiera się w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Ścięte pędy tegoroczne przechowujemy w piasku w temperaturze od -2 do 2oC. Już na wiosnę, sadzonki irgi będą gotowe do wysadzenia na miejsce stałe.
Żywopłot z irgi błyszczącej jest bardzo łatwy w utrzymaniu, ponieważ irga jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, a także mrozy. Co więcej, nie wymaga ona zbyt częstego nawożenia, a je przycinanie powinno być przeprowadzane wtedy, kiedy chcemy w naszym ogrodzie żywopłot formowany.
Cena sadzonki irgi nie jest wysoka, ponieważ wacha się ona w granicy od około 4 do 10 zł. Irga błyszcząca, z której wykonany jest żywopłot, stanie się dużym atutem ozdobnym w naszym ogrodzie. Co więcej, taki żywopłot może odgrodzić konkretne sekwencje w naszym ogrodzie, dzięki czemu zyskamy strefę przeznaczoną dla rekreacji, a także taką, która przeznaczona jest do wypoczynku.