Ligustr pospolity - sadzenie

Żywopłot z ligustru to doskonały sposób na niekłopotliwe osłonięcie działki, pod warunkiem, że będzie odpowiednio posadzony i pielęgnowany. Prawidłowe przygotowanie gleby i sadzonek sprawi, że będziemy cieszyć się gęstym, atrakcyjnym żywopłotem.

  • Wymagania

Ligustrum vulgare, czyli ligustr pospolity jest krzewem mającym niewielkie wymagania. Dobrze rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, ale toleruje także suche i gliniaste. Podobnie jak ligustr zimozielony jest odporny na niesprzyjające warunki siedliskowe i szybko się do nich dostosowuje. Może rosnąć w miejscach narażonych na zanieczyszczenie powietrza. Ligustr zwyczajny to gatunek rodzimy, dlatego wszystkie jego odmiany bez problemu znoszą mróz i suszę. Lubią miejsca osłonięte od wiatru, ciepłe i nasłonecznione, jednak rosną również w cieniu. Nie jest to żywopłot zimozielony, gdyż w przeciwieństwie do ligustru zimozielonego gubi liście.

  • Przygotowanie sadzonek

Gotowe sadzonki ligustrum vulgare dostępne są w szkółkach i sklepach ogrodniczych. Do wyboru są sadzonki doniczkowane i z odkrytym korzeniem. Krzewy na żywopłot doniczkowane należy przed sadzeniem wyjąć z doniczki i zamoczyć bryłę korzeniową w wodzie. Sadzonki z odkrytym korzeniem należy chronić przed przesuszeniem. W tym celu korzenie moczy się w wodzie. Możliwe jest także samodzielne rozmnażanie sadzonek. Rozmnażanie polega na ukorzenianiu sadzonek zdrewniałych lub zielonych. Sadzonki zdrewniałe ukorzenia się w inspekcie, lecz jest to proces długotrwały. Sadzonki będą gotowe do wysadzenia po dwóch latach uprawy. Rozmnażanie sadzonek wierzchołkowych przeprowadza się, ukorzeniając je w donicach, z których w następnym roku można wysadzić je do gruntu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najlepszych roślinach na żywopłot.

  • Sadzenie

Wszystkie odmiany ligustru najlepiej sadzić wiosną od marca do maja lub jesienią. Przy pomocy sznurka wyznaczamy linię sadzenia krzewów. Wykopujemy rów o głębokości 80 cm i szerokości 60 cm. Wybraną ziemię mieszamy z kompostem i przysypujemy nią ligustr zwyczajny. Sadzonki umieszczamy w glebie, zachowując około 50 cm odległości pomiędzy nimi. Sadzenie dwurzędowe wymaga odległości pomiędzy rzędami minimum 50 cm. Krzewy na żywopłot sadzimy identycznie jak żywopłot zimozielony w szachownicę. Ziemię wokół sadzonek ubijamy i podlewamy.

Żywopłot z ligustru – uprawa i pielęgnacja

Zarówno żywopłot zimozielony z ligustru, jak i ligustru pospolitego są łatwe w uprawie, ale w początkowym okresie wymagają właściwej pielęgnacji. Po posadzeniu przycinamy pędy o 1/3 wysokości. Dzięki temu szybciej się ukorzeni. Regularne obfite podlewanie w pierwszym roku uprawy jest niezbędne dla właściwego wzrostu roślin. Konieczne jest usuwanie chwastów wokół ligustru, a w okresie letnim delikatne przekopanie ziemi wokół sadzonek. Uprawa zostanie dotleniona i nie zarośnie chwastami. Aby nie doszło do nadmiernego przesuszenia gleby, warto okryć ją ściółką. Wiosną należy zasilić żywopłot kompostem lub wieloskładnikowym nawozem. W kolejnych latach młode rośliny ligustru zimozielonego oraz pospolitego należy podlewać w okresie suszy.

Wszystkie odmiany Ligustrum vulgare to rośliny odporne na choroby i szkodniki. Warto jednak przestrzegać kilku zasad, by uniknąć kłopotów. Podlewając krzewy na żywopłot z ligustra wieczorem, nie należy zwilżać ich liści. Sprzyja to bowiem rozwojowi chorób. W przypadku wystąpienia choroby grzybowej stosuje się opryski chemiczne oraz przycinanie porażonych pędów. Chore gałęzie i liście zalegające pod krzewami należy dokładnie wygrabić i spalić.

Żywopłot z ligustra może zostać zaatakowany przez przędziorki lub mszyce. Gdy pojawia się pierwsze objawy, konieczne jest wykonanie oprysku fungicydami. Aby uchronić ligustr pospolity lub ligustr zimozielony przed szkodnikami w kolejnym sezonie, zalecane jest przeprowadzenie w okresie zimy oprysku preparatem olejowym. Zaniedbane krzewy mogą zostać dotknięte gruzłkiem cynobrowym. Sposobem na jego uniknięcie jest przycinanie odmładzające.

Żywopłot z ligustra – przycinanie

Ligustr zwyczajny rosnący jako pojedynczy okaz nie wymaga cięcia poza cięciem sanitarnym i korygującym. Krzewy na żywopłot wymagają jednak więcej pracy. Żywopłot sadzony jesienią, przycinamy pierwszy raz wiosną następnego roku. Na wysokość około 25 cm. Pod koniec maja lub w czerwcu przystępujemy do skrócenia młodych przyrostów o połowę. Kolejnej wiosny należy przeprowadzić przycinanie krzewów ligustrum vulgare do wysokości 50 cm. Podobnie jak w roku poprzednim, latem skracamy nowe przyrosty o połowę.

Żywopłot z ligustra w ogrodzie, a także ligustr pospolity, jego uprawa i pielęgnacja
Jak uformować żywopłot z ligustra, czyli ligustr pospolity i jego uprawa

Cięcie formujące żywopłotu z ligustru przeprowadzamy dopiero wtedy, gdy krzewy osiągną pożądaną wysokość. Przystępujemy do niego wiosną, skracając pędy, by nadać żywopłotowi z ligustra oczekiwany pokrój. Formowanie powtarzamy na początku lata. W sprzyjających warunkach, przy braku mrozów zimą, żywopłot zachowa liście przez prawie cały rok, podobnie jak ligustr zimozielony. Dlatego ogromnie ważne jest, by cięcie przeprowadzać w dni słoneczne. Dzięki temu ograniczamy ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Formując żywopłot zimozielony lub z ligustra pospolitego, należy zachować ostrożność, by górna część roślin nie była szersza od dolnej. Powoduje to ograniczenie dostępu światła, a w konsekwencji przerzedzenie żywopłotu w dolnej partii.

Cięcie odmładzające przeprowadza się w przypadku, gdy żywopłot z ligustru jest wieloletni lub zaniedbany. Wymagają one wzmocnienia, dlatego nawozi się je kompostem i regularnie nawadnia. Wiosną następnego roku ścina się wszystkie pędy na wysokość do 20 cm. Następnie postępuje się tak, jak z nowo założonym żywopłotem.

Ligustrum vulgare, czyli ligustr zwyczajny to roślina tania, mająca niewielkie wymagania i odporna. Jej rozmnażanie i uprawa są łatwe i chociaż czasochłonne, to znacznie obniżają koszty założenia żywopłotu. Przy odrobinie troski w pierwszych latach po posadzeniu, żywopłot z ligustra pospolitego będzie efektowny zdrowy i gęsty.

ikona podziel się Przekaż dalej