Żywopłot z ligustra pospolitego - sadzenie, pielęgnacja, przycinanie
Ligustr pospolity to krzew bardzo popularny, stosowany od wielu lat na żywopłoty. Stopniowo wyparty przez inne gatunki i odmiany, obecnie powraca do łask. Zawdzięcza to nie tylko walorom estetycznym, ale także łatwością pielęgnacji i małym wymaganiom. Jak sadzić i dbać o żywopłot z ligustru?
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Ligustr pospolity - sadzenie
Żywopłot z ligustru to doskonały sposób na niekłopotliwe osłonięcie działki, pod warunkiem, że będzie odpowiednio posadzony i pielęgnowany. Prawidłowe przygotowanie gleby i sadzonek sprawi, że będziemy cieszyć się gęstym, atrakcyjnym żywopłotem.
- Wymagania
Ligustrum vulgare, czyli ligustr pospolity jest krzewem mającym niewielkie wymagania. Dobrze rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, ale toleruje także suche i gliniaste. Podobnie jak ligustr zimozielony jest odporny na niesprzyjające warunki siedliskowe i szybko się do nich dostosowuje. Może rosnąć w miejscach narażonych na zanieczyszczenie powietrza. Ligustr zwyczajny to gatunek rodzimy, dlatego wszystkie jego odmiany bez problemu znoszą mróz i suszę. Lubią miejsca osłonięte od wiatru, ciepłe i nasłonecznione, jednak rosną również w cieniu. Nie jest to żywopłot zimozielony, gdyż w przeciwieństwie do ligustru zimozielonego gubi liście.
- Przygotowanie sadzonek
Gotowe sadzonki ligustrum vulgare dostępne są w szkółkach i sklepach ogrodniczych. Do wyboru są sadzonki doniczkowane i z odkrytym korzeniem. Krzewy na żywopłot doniczkowane należy przed sadzeniem wyjąć z doniczki i zamoczyć bryłę korzeniową w wodzie. Sadzonki z odkrytym korzeniem należy chronić przed przesuszeniem. W tym celu korzenie moczy się w wodzie. Możliwe jest także samodzielne rozmnażanie sadzonek. Rozmnażanie polega na ukorzenianiu sadzonek zdrewniałych lub zielonych. Sadzonki zdrewniałe ukorzenia się w inspekcie, lecz jest to proces długotrwały. Sadzonki będą gotowe do wysadzenia po dwóch latach uprawy. Rozmnażanie sadzonek wierzchołkowych przeprowadza się, ukorzeniając je w donicach, z których w następnym roku można wysadzić je do gruntu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najlepszych roślinach na żywopłot.
- Sadzenie
Wszystkie odmiany ligustru najlepiej sadzić wiosną od marca do maja lub jesienią. Przy pomocy sznurka wyznaczamy linię sadzenia krzewów. Wykopujemy rów o głębokości 80 cm i szerokości 60 cm. Wybraną ziemię mieszamy z kompostem i przysypujemy nią ligustr zwyczajny. Sadzonki umieszczamy w glebie, zachowując około 50 cm odległości pomiędzy nimi. Sadzenie dwurzędowe wymaga odległości pomiędzy rzędami minimum 50 cm. Krzewy na żywopłot sadzimy identycznie jak żywopłot zimozielony w szachownicę. Ziemię wokół sadzonek ubijamy i podlewamy.
Żywopłot z ligustru – uprawa i pielęgnacja
Zarówno żywopłot zimozielony z ligustru, jak i ligustru pospolitego są łatwe w uprawie, ale w początkowym okresie wymagają właściwej pielęgnacji. Po posadzeniu przycinamy pędy o 1/3 wysokości. Dzięki temu szybciej się ukorzeni. Regularne obfite podlewanie w pierwszym roku uprawy jest niezbędne dla właściwego wzrostu roślin. Konieczne jest usuwanie chwastów wokół ligustru, a w okresie letnim delikatne przekopanie ziemi wokół sadzonek. Uprawa zostanie dotleniona i nie zarośnie chwastami. Aby nie doszło do nadmiernego przesuszenia gleby, warto okryć ją ściółką. Wiosną należy zasilić żywopłot kompostem lub wieloskładnikowym nawozem. W kolejnych latach młode rośliny ligustru zimozielonego oraz pospolitego należy podlewać w okresie suszy.
Wszystkie odmiany Ligustrum vulgare to rośliny odporne na choroby i szkodniki. Warto jednak przestrzegać kilku zasad, by uniknąć kłopotów. Podlewając krzewy na żywopłot z ligustra wieczorem, nie należy zwilżać ich liści. Sprzyja to bowiem rozwojowi chorób. W przypadku wystąpienia choroby grzybowej stosuje się opryski chemiczne oraz przycinanie porażonych pędów. Chore gałęzie i liście zalegające pod krzewami należy dokładnie wygrabić i spalić.
Żywopłot z ligustra może zostać zaatakowany przez przędziorki lub mszyce. Gdy pojawia się pierwsze objawy, konieczne jest wykonanie oprysku fungicydami. Aby uchronić ligustr pospolity lub ligustr zimozielony przed szkodnikami w kolejnym sezonie, zalecane jest przeprowadzenie w okresie zimy oprysku preparatem olejowym. Zaniedbane krzewy mogą zostać dotknięte gruzłkiem cynobrowym. Sposobem na jego uniknięcie jest przycinanie odmładzające.
Szukasz najlepszych narzędzi do przycinania krzewów? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane narzędzia przez naszych czytelników.
Żywopłot z ligustra – przycinanie
Ligustr zwyczajny rosnący jako pojedynczy okaz nie wymaga cięcia poza cięciem sanitarnym i korygującym. Krzewy na żywopłot wymagają jednak więcej pracy. Żywopłot sadzony jesienią, przycinamy pierwszy raz wiosną następnego roku. Na wysokość około 25 cm. Pod koniec maja lub w czerwcu przystępujemy do skrócenia młodych przyrostów o połowę. Kolejnej wiosny należy przeprowadzić przycinanie krzewów ligustrum vulgare do wysokości 50 cm. Podobnie jak w roku poprzednim, latem skracamy nowe przyrosty o połowę.

Cięcie formujące żywopłotu z ligustru przeprowadzamy dopiero wtedy, gdy krzewy osiągną pożądaną wysokość. Przystępujemy do niego wiosną, skracając pędy, by nadać żywopłotowi z ligustra oczekiwany pokrój. Formowanie powtarzamy na początku lata. W sprzyjających warunkach, przy braku mrozów zimą, żywopłot zachowa liście przez prawie cały rok, podobnie jak ligustr zimozielony. Dlatego ogromnie ważne jest, by cięcie przeprowadzać w dni słoneczne. Dzięki temu ograniczamy ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Formując żywopłot zimozielony lub z ligustra pospolitego, należy zachować ostrożność, by górna część roślin nie była szersza od dolnej. Powoduje to ograniczenie dostępu światła, a w konsekwencji przerzedzenie żywopłotu w dolnej partii.
Cięcie odmładzające przeprowadza się w przypadku, gdy żywopłot z ligustru jest wieloletni lub zaniedbany. Wymagają one wzmocnienia, dlatego nawozi się je kompostem i regularnie nawadnia. Wiosną następnego roku ścina się wszystkie pędy na wysokość do 20 cm. Następnie postępuje się tak, jak z nowo założonym żywopłotem.
Ligustrum vulgare, czyli ligustr zwyczajny to roślina tania, mająca niewielkie wymagania i odporna. Jej rozmnażanie i uprawa są łatwe i chociaż czasochłonne, to znacznie obniżają koszty założenia żywopłotu. Przy odrobinie troski w pierwszych latach po posadzeniu, żywopłot z ligustra pospolitego będzie efektowny zdrowy i gęsty.
Powiązane artykuły
-
Wiąz turkiestanu krok po kroku – opis, pielęgnacja, opinie, sadzenie na żywopłot
-
Jak odgrodzić się od sąsiada roślinami? TOP 5 najlepszych sposobów
-
Żywopłot z ligustru krok po kroku - sadzenie, pielęgnacja, cięcie, porady
-
Żywopłot ze świerka serbskiego – odmiany, sadzenie, pielęgnacja, cięcie
-
Żywopłot z irgi błyszczącej krok po kroku - sadzenie, pielęgnacja, cięcie, cena
-
Żywopłot z wiązu syberyjskiego – wybór sadzonek, ceny, opinie, pielęgnacja
-
Żywopłot z cisu krok po kroku - odmiany, sadzenie, pielęgnacja, porady
-
Przegląd nożyc do żywopłotu - rodzaje, ceny, opinie, porady zakupowe