Żywopłot z ligustru krok po kroku - sadzenie, pielęgnacja, cięcie, porady
Ligustr to rodzimy odporny, łatwy w pielęgnacji i niewymagający krzew, który doskonale sprawdzi się jako żywopłot liściasty. Ten doskonały gatunek nadaje się do formowania. Żywopłot z niego osłoni przed wiatrem i odgrodzi od sąsiadów. W zimie jego owoce będą cennym pokarmem dla ptaków. Jak sadzić i dbać o żywopłot z ligustru?
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ligustr pospolity w ogrodzie – jak sadzić?
Ligustr pospolity to roślina występująca powszechnie w Europie na wielu obszarach. Rośnie na glebach przepuszczalnych, mało wilgotnych, wapiennych i gliniastych. Nie ma dużych wymagań i z łatwością dostosowuje się do różnych warunków. Najlepiej rośnie w miejscach ciepłych i w pełnym słońcu, ale toleruje także cień. Dobrze znosi mróz, susze i zanieczyszczenie powietrza. Nasadzanie żywopłotu najlepiej przeprowadzić wiosną, gdy sadzonki są bezlistne od marca do końca maja, ale można wysadzać również jesienią od września do listopada. Przed przystąpieniem do sadzenia należy przygotować podłoże. W tym celu na dwa tygodnie wcześniej posypuje się podłoże nawozem wieloskładnikowym i spulchnia. Sadzonki ligustra pospolitego z odkrytym korzeniem trzeba uchronić od przesuszenia. Przed sadzeniem należy wstawić na kilka godzin do wody. Rośliny w doniczkach po wyjęciu z nich również zanurza się w wodzie, by usunąć powietrze z bryły korzeniowej.
Na jeden metr potrzebne są 2 lub 4 sadzonki ligustra pospolitego. Sadzi się je w jednym lub dwóch rzędach. Rozstawa między sadzonkami powinna wynosić 50 cm. Przy sadzeniu w dwóch rzędach, rozstawa pomiędzy nimi powinna wynosić 50 cm. Sadzimy je w formie szachownicy. Prace rozpoczynamy od wykopania rowu o szerokości 60 cm i głębokości 80 cm. Sadzenie w linii prostej ułatwi wbicie kołków na końcach planowanego nasadzenia i połączenie ich sznurkiem. Uzyskaną z wykopu ziemię mieszamy z kompostem lub próchnicą. Sadzimy sadzonki ligustra pospolitego i przysypujemy, lekko potrząsając rośliną. Ziemię należy następnie ubić i obficie polać. Aby uniknąć przesuszenia podłoża, ściółkuje się je warstwą próchnicy. Posadzony ligustr zimozielony jest wrażliwy na działanie wiatru, dlatego przywiązujemy go do sznurka wyznaczającego linię nasadzenia. Pędy przycinamy, skracając je o 1/3 długości. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najlepszych roślinach na żywopłot.
Żywopłot z ligustru - pielęgnacja i cięcie
Małe sadzonki ligustra pospolitego w pierwszych tygodniach od posadzenia potrzebują dużo wody. Dlatego bardzo ważne jest intensywne i systematyczne podlewanie. Pielęgnacja żywopłotu jest prosta i mało wymagająca. Wiosną warto zasilić go warstwą kompostu. System korzeniowy jest płaski i gęsty a pędy dotykające ziemi łatwo się ukorzeniają. W lipcu delikatnie należy przekopać ziemię wokół roślin, by zwiększyć dopływ tlenu do korzeni. Usuwamy chwasty i okrywamy glebę wokół rośliny ściółką. W czasie suszy młode rośliny wymagają podlewania. Krzewy kilkuletnie bez problemu przetrwają okres bezdeszczowy. Kiedy przycinać żywopłot z ligustru? Przycinanie przeprowadzamy wiosną w następnym roku po posadzeniu, skracając rośliny do wysokości 50 cm od ziemi. W okresie lata, gdy pojawią się nowe przyrosty, skracamy je o 10- 15 cm. Przycinanie powtarzamy każdego roku. Taka pielęgnacja konieczna jest do czasu, aż roślina osiągnie planowaną wysokość. Stary, zaniedbany żywopłot może potrzebować bardziej radykalnych działań. Konieczne może być odmładzanie żywopłotu. Odmładzanie żywopłotu polega na ścięciu wszystkich pędów tuż nad ziemią na wysokości 20 cm.
Ligustr zimozielony ma sprężyste pędy, które z wiekiem stają się twarde i wytrzymałe. Dorasta nawet do 3 m wysokości i jest krzewem rozłożystym. Duże przyrosty wymagają przycinania nawet dwa razy w roku. Dzięki regularnemu cięciu zachowują formę. Kiedy przycinać żywopłot z ligustru, gdy osiągnie pożądaną wysokość? Pierwsze przycinanie wykonuje się w marcu. Kolejne można wykonać pod koniec maja lub we wrześniu. Cięcie formujące przeprowadza się wtedy, gdy w żywopłocie nie gniazdują ptaki. Istotne jest, by formując żywopłot w zieloną ścianę zachować równą szerokość u góry i na dole. Pomogą w tym paliki z rozpiętymi z obu stron wzdłuż żywopłotu sznurkami. Większa szerokość w górnej części ograniczy dostęp światła. Spowoduje to przerzedzenie żywopłotu w dolnej części. Cięcie polega na skróceniu nowych przyrostów do długości 2-3 cm.
Ligustr pospolity i żywopłot z ligustru w ogrodzie - porady
Często zdarza się, że z różnych powodów zaniedbamy cięcia formującego i rosnący swobodnie ligustr jest zaniedbany. Ma rzadszy kulisty pokrój i większe liście. Na niestrzyżonych krzewach na przełomie czerwca pojawiają się kwiaty wabiące pszczoły i inne owady. Powstałe z nich owoce przyciągają ptaki, dla których stanowią cenne źródło pożywienia w okresie zimy. Są jednak trujące dla ludzi. Chcąc przywrócić formowany kształt, konieczne jest odmładzanie żywopłotu. Wymaga to radykalnego cięcia. Kiedy przycinać żywopłot z ligustru, by go odmłodzić? Odmładzanie żywopłotu wymaga przygotowań. Polegają one na regularnym podlewaniu i zasilaniu roślin w celu wzmocnienia ich. Wczesną wiosną następnego roku przystępujemy do odmładzania żywopłotu porze cięcie tuż nad ziemią na wysokość 10- 20 cm. Ligustr doskonale nadaje się do cięcia formującego w różnego rodzaju figury.
Rozmnażanie ligustru pospolitego oraz zimozielonego jest bardzo proste. Stosowane są dwie metody. Pierwszą z nich jest rozmnażanie przez pobranie sadzonek zdrewniałych. Jak sadzić ligustr? Pędy o długości około 20 cm dołuje się w zimnym inspekcie wypełnionym piaskiem i torfem. Sadzenie polega na umieszczeniu roślin w podłożu tak, by ponad powierzchnię wychodziły tylko górne pąki. Można posadzić po kilka roślin w jednej skrzynce, lecz rozstawa pomiędzy nimi powinna zapewniać warunki do wzrostu. Na zimę inspekt, w którym znajduje się ligustr zimozielony i zwykły zakrywa się folią. Latem konieczne jest systematyczne podlewanie i zasilanie nawozem. Rozmnażanie ligustru w ten sposób trwa od roku do 2 lat. Druga metoda to rozmnażanie przez sadzonki wierzchołkowe. Pobiera się je na początku lata i umieszcza w donicy wypełnionej piaskiem i torfem. Ligustr nakrywa się folią i regularnie podlewa. Gdy sadzonka się ukorzeni, wtedy folię się zdejmuje na kilka godzin dziennie. W następnym roku można wysadzić je do gruntu, zachowując odpowiednią rozstawę. Gdy wiemy, jak sadzić, rozmnażać i kiedy przycinać żywopłot z ligustru, z łatwością poradzimy sobie z założeniem żywopłotu i nie popełnimy błędów.
Ligustr pospolity oraz ligustr zimozielony to rośliny bardzo tanie, łatwe w uprawie i odporne na warunki atmosferyczne. Podczas łagodnych zim ligustr zimozielony nie traci liści, dlatego żywopłot z niego jest niezwykle atrakcyjny. Nawet po wielu latach, odmładzanie żywopłotu przywróci mu walory estetyczne.