Żywopłot z wiązu syberyjskiego – wybór sadzonek, ceny, opinie, pielęgnacja
Zależy ci na wyborze odpowiednich sadzonek na szybko rosnący żywopłot? Wiąz syberyjski jest ostatnio często rekomendowanym gatunkiem krzewów i drzew. Chociaż nadal nie cieszy się tak dużą popularnością w ogrodach, ze względu na jego niskie wymagania uprawowe oraz odporność na panujące w naszym kraju warunki klimatyczne, warto rozważyć założenie żywopłotu z wiązu turkiestanu.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wiąz syberyjski (Ulmus Pumila) – charakterystyka
Wiąz turkiestanu (Ulmus Pumila) zwany również syberyjskim jest krzewem lub drzewem zaliczanym do rodziny wiązowatych. Oprócz niego, do popularnych gatunków zalicza się również wiąz szypułkowy, wiąz górski oraz wiąz polny. Jednak to wiąz syberyjski jest najlepszym gatunkiem, nadającym się na obsadzenie żywopłotu. Dorosłe sadzonki dorastają nawet do 4 metrów wysokości. Żywopłot z wiązu syberyjskiego uznawany jest za szybko rosnący, ponieważ jego przyrost roczny wynosi nawet 1,8 metra.
Pochodzenie wiązu przypisuje się wschodnim krańcom kontynentu azjatyckiego. Dlatego gatunek ten jest wyjątkowo odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak silne mrozy oraz susza. Drzewa lub krzewy porośnięte są niedużymi, ale za to gęsto obsadzonymi liśćmi w jajowatym lub eliptycznym kształcie. Oprócz tego, sadzonki przed pojawieniem się liści, obsypują się kwiatami. Jednak żywopłot z wiązu najczęściej właśnie w tym czasie jest przycinany, dlatego rzadko mamy okazję zobaczyć drobne, prawie niezauważalne kwiatki.
Wiąz turkiestanu (Ulmus Pumila) – sadzenie i uprawa
Uprawa wiązu syberyjskiego jest bardzo łatwa. Ponieważ sadzonki przyjmą się na każdego rodzaju podłożu, niezależnie od stanu użyźnienia, a nawet stopnia zasolenia. Dodatkowo wiąz turkiestanu jest wyjątkowo odporny na suszę i silne mrozy sięgające nawet -35 stopni Celsjusza. Dlatego często żywopłot z wiązu określany jest jako zimozielony, ponieważ ostatecznie przy naszym dość łagodnym klimacie, nie gubi liści na zimę. Zaletą żywopłotu jest to, że można go sadzić również na terenach miejskich, ponieważ gatunek wiązu doskonale radzi sobie z zanieczyszczeniami powietrza.
Sadzenie powinno odbywać się od połowy jesieni, aż do wczesnej wiosny. Wyznaczając dwa terminy, dobrze jest przy jesiennym sadzeniu, żywopłot z wiązu zaplanować po pierwszych przymrozkach. Wtedy wcześniej warto przygotować dołki o głębokości 30-40 cm, ponieważ przy zamarzniętej ziemi, kopanie będzie już uciążliwe. Przed posadzeniem warto Ulmus pumila na 24 wsadzić do wiadra z wodą. Natomiast samo sadzenie zaplanować w podłożu wymieszanym z torfem lub piaskiem, w zależności od stopnia przepuszczalności gleby.
Uprawa wiązu syberyjskiego nie jest zatem zbyt trudnym zadaniem. Jeżeli zależy nam na gęstym żywopłocie, warto zadbać o odpowiednią gęstość nasadzeń. Sadzonki powinniśmy umieszczać w odległości ok. 20 cm względem siebie. Jeżeli chcemy żywopłot jednorzędowy, który nie będzie stanowił całkowitej osłony, to sadzenie będzie obejmować około 5 sadzonek na metr bieżący. Natomiast dwurzędowy żywopłot, który może pełnić rolę ogrodzenia, bardzo ładnie zagęści się przy zasadzeniu 9 sadzonek na metrze bieżącym. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem przycinania żywopłotów?
Ulmus pumila – pielęgnacja i rozmnażanie
Uprawa i pielęgnacja Ulmus Pumila opiera się przede wszystkim na regularnym nawadnianiu, a także przycinaniu. W pierwszym roku żywopłot nie powinien mieć więcej niż 1 metr wysokości. Dzięki temu odpowiednio zagęścimy sadzonki, co przełoży się na piękny i zwarty żywopłot w późniejszych latach. Pierwsze cięcie zawsze powinno odbywać się wiosną. Później przycinanie pędów warto zaplanować jeszcze pod koniec lata i jesienią. Chociaż wiąz syberyjski jest wyjątkowo odporny na suszę, to jednak nie powinniśmy zapominać o jego regularnym podlewaniu w czasie upalnych i suchych dni.
Rozmnażanie wiązu najczęściej odbywa się z nasion. Jednak samodzielne rozmnażanie sadzonek w ten sposób jest bardzo trudne i długotrwałe. Dlatego najlepiej zdecydować się na powielanie sadzonek w sposób wegetatywny. Szczepki pędów pobieramy w czerwcu. Od tego momentu rozpoczynamy proces ukorzeniania, który trwać może nawet do dwóch lat. Chociaż rozmnażanie wegetatywne czasami kończy się sukcesem zdobycia sadzonek gotowych od razu do posadzenia.
Żywopłot z wiązu syberyjskiego – ceny
Wiąz turkiestanu jest coraz łatwiej dostępnym krzewem w praktycznie każdym sklepie ogrodniczym. Warto dowiedzieć się w jakich cenach zakupimy sadzonki, aby móc przeliczyć ostateczny koszt założenia żywopłotu. W poniższym zestawieniu znajdziemy ceny sadzonek wiązu turkiestanu oraz dla porównania innych krzewów nadających się do obsadzania żywopłotu.
Nazwa produktu | Cena |
---|---|
Wiąz turkiestanu przy zamówieniu min. 5000 sadzonek | 1,38 zł/szt. – bardzo dobre opinie |
Wiąz turkiestanu przy zamówieniu min. 25 sadzonek | 2,15 zł/szt. – bardzo dobre opinie |
Wiąz szypułkowy 50 sadzonek | 30,00 zł – bardzo dobre opinie |
Wiąz szypułkowy 80-100 cm | 6,99 zł/szt. – bardzo dobre opinie |
Wiąz szypułkowy 90-100 cm | 16,00 zł/szt. |
Wiąz szypułkowy, mała sadzonka | 2,65 zł/szt. |
Żywopłot z grabu, 50 szt. 20-40 cm | 50,00 zł |
Żywopłot ze świerka serbskiego 30-45 cm | 2,00 zł/szt. |