Świerk serbski w ogrodzie – robimy żywopłot!

Odmiany świerku serbskiego

Świerk serbski to idealna roślina na formowanie żywopłotu podobnie, jak jodła kaukaska, cyprysik lawsona czy wiąz turkiestanu. Z jego pomocą możesz utworzyć żywopłot, który stanie się znakomitą ochroną przed wiatrem. W dodatku, żywopłot ten jest zupełnie na każdą kieszeń – świekr serbski nie należy bowiem do drogich drzewek. Musisz jednak mieć na uwadze, że żywopłot ze świerka powinien mieć dużo słońca, by móc prawidłowo się rozwijać. Powinieneś również od czasu do czasu go przycinać, co pozwoli mu lepiej się zagęszczać. Dzięki cięciu, dolne gałęzie nie będą też ogołocone. Roślinę można podzielić na różne odmiany świerku serbskiego:

  • Picea omorika – świerk ten doskonale będzie się prezentował w nieformowanych szpalerach. Drzewko charakteryzuje się gęstym i smukłym pokrojem. Świerk jest zimozielony i stanowi doskonałą barierę przez śniegiem czy wiatrem. Rośnie do maksymalnie 100 cm wysokości rocznie, a najlepiej mu na glebach żyznych i ciężkich.
  • Świerk kłujący – to popularny gatunek ze sztywnymi i klującymi igłami. Igły te są koloru zielono-niebieskiego. Drzewo może samotnie rosnąć do 20 m, jednak odpowiednio przycięte rozkrzewiać się będzie na boki. Drzewo jest odporne na zanieczyszczone powietrze, więc można je sadzić również w dużych miastach. Podobnie, jak niektóre drzewka owocowe, świerk kłujący nie lubi cienia.
  • Świerk pospolity – to najbardziej znany gatunek świerka w Polsce, będący odporny na zmienne warunki pogodowe. Dzięki niemu możesz uzyskać solidny żywopłot, jednak powinno się przycinać jego wierzchołki pędów. Świerk kłujący podobnie, jak żywopłot z grabu czy żywopłot z wiązu syberyjskiego, ma wysokie wymagania uprawowe. Ulubiona gleba kłującego świerka jest wilgotna i żyzna.

Wymagania uprawowe świerka serbskiego – żywopłot krok po kroku

Jeżeli chcesz całkiem po kosztach stworzyć swój żywopłot ze świerka serbskiego, możesz zrobić to z rośliny wykopanej z ziemi. Jeśli pragniesz posadzić żywopłot z sadzonek, idealny termin przypada na sierpień lub kwiecień-maj. Gdy chcesz hodować świerka w pojemniku, możesz to robić przez okrągły rok – oprócz zimy. Gleba pod żywopłot podobnie, jak pod drzewka owocowe, powinna być wcześniej dobrze przekopana – korzenie bryły muszą się zmieścić w dole. Sadząc nie tylko świerk, ale i rośliny takie, jak jodła kaukaska, cyprysik lawsona czy wiąz turkiestanu, powinieneś zawsze pamiętać o odstępach między nimi. Sadzonki nie mogą się ze sobą stykać! Należy między nimi zachować odstęp najlepiej ok. 50 cm.

Kobieta przycinająca żywopłot ze świerka, a także świerk serbski, odmiany świerku serbskiego
Świerk serbski krok po kroku, a także odmiany świerku serbskiego na żywopłot

Świerk serbski na żywopłot powinien zostać posadzony w jednym rzędzie. W glebie należy je posadzić tak głęboko, jak pielęgnowałeś je w pojemniku lub jak świerk rósł w szkółce. Ważne będzie także, by udeptać z wierzchu glebę wokół świerków, które posadziłeś. Na samym końcu, trzeba będzie całość podlać. Nie zapominaj o tym, że prawidłowe posadzenie świerka zadecyduje o tym, jak się on przyjmie i będzie wyglądał przez kolejne lata w formie żywopłotu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o sadzeniu żywopłotu z bukszpanu?

Żywopłot ze świerka serbskiego – ważne informacje

Jak pielęgnować żywopłot ze świerka serbskiego?

Żywopłot ze świerka serbskiego tak samo, jak np. żywopłot z wiązu syberyjskiego, wymaga regularnego podlewania, nawożenia i nasłonecznienia. Nie powinieneś jednak nawozić świerka tuż po jego zasadzeniu. Jeżeli przesadzisz z solą mineralną, może się to negatywnie odbić na stanie roślin w glebie. Dopiero w momencie, kiedy zaobserwujesz pierwsze pąki na żywopłocie, będziesz mógł nawieźć go połową normalnej dawki.

Nie zapominaj też o ściółkowaniu gleby, aby zminimalizować ryzyko pojawiania się chwastów i jednocześnie wzmocnić wilgotność ziemi. Wspaniale sprawdza się kora sosnowa jako ściółka.

Jak ciąć żywopłot ze świerka serbskiego?

Aby żywopłot wyglądał naprawdę atrakcyjnie, powinieneś go regularnie przycinać. Właśnie ten zabieg pozwoli mu zdrowo rosnąć i zagęszczać się. Nie pozwalaj na to, by drzewo rosło zbyt wysoko – wówczas, kiedy mocno będziesz chciał przyciąć pień i ograniczyć w ten sposób wzrost drzewka, roślina może obumrzeć. Zaleca się coroczne, delikatne skracanie wierzchołków. Przez pierwsze lata, młode świerki należy przycinać sekatorem (najlepiej wiosną).

Wraz z upływem kolejnych lat, będziesz mógł do przycinania używać specjalne nożyce do żywopłotu. Świerki możesz wówczas ciąć po zakończeniu corocznego przyrostu. Dzięki regularności pracy będzie mniej, a pędy szybko będą tworzyły piękne i silne pąki.

ikona podziel się Przekaż dalej